Mnoho sběratelů se na nás obrací s dotazem jak vyčistit mince a medaile. Proto se v dnešním příspěvku budeme věnovat právě tomuto tématu. Numismaty z naší nabídky zasíláme vždy v nejlepší dostupné kvalitě. Veškeré mince a medaile odesíláme zákazníkům v ochranných kapslích, které mají zabránit oxidaci, znečištění, ale i mechanickému poškození. Pokud se ve Vaší sbírce přesto najde numismat, který je třeba vyčistit, přinášíme několik užitečných rad.

Kdo nic nedělá, nic nezkazí

První rada bude znít zvláštně, ale napsat ji musíme. Pokud si nejste jisti hodnotou Vašeho numismatu nebo kovem, ze kterého je ražen, do čištění se raději nepouštějte. Zbavením mince nečistot rozhodně nezvýšíte její hodnotu. Pokud je čištění prováděno neodborně, může se stát, že numismat nenávratně poškodíte. Žádný sběratel si nepřeje prohlížet mince či medaile s rýhami od smirkového papíru nebo drátěnky. U některých mincí je navíc patina ceněna a může sloužit jako šikovný pomocník pro bližší identifikaci numismatu.

Voda a mýdlo

Pokud jste čekali, že Vám doporučíme drahé chemické prostředky za stovky korun, tak Vás možná zklameme. Někdy stačí mince prostě jen vložit do mýdlové vody a nečistota se sama odmočí. Pokud ne, doporučujeme použít klasickou houbičku na nádobí, napěnit ji mýdlem a numismaty opatrně omývat. Hrubší stranu houbičky lze použít na silnější nánosy. Výše uvedená rada rozhodně neplatí pro numismaty ražené v nejvyšší mincovní kvalitě, tedy v kvalitě Proof. Numismaty poznáme podle zrcadlového lesku. 

Numismaty jsou raženy z různých kovů a proto jsme rozdělili postupy čistění právě podle tohoto ukazatele.

Stříbrné numismaty

V případě, že nepomohla základní metoda voda a mýdlo, můžete si půjčit od svých ratolestí z penálu gumu. Obyčejná guma opravdu často přinese uspokojivé výsledky. Nevyvíjejte při gumování však příliš silný tlak. Velmi účinnou techniku čistění přináší alkohol, kyselina citrónová nebo obyčejný ocet. Minci či medaili samostatně ponoříte do roztoku a necháte roztok 2- 3 dny pracovat. Výsledky Vás překvapí! Kyselina citrónová platí dokonce i na numismaty se zrcadlovým povrchem. Proof mince jen zabalte do bavlněného kousku látky a v roztoku pár minut povařte. Roztok si umí poradit i s nevzhlednými černými skvrnami.

Zlato

Zlato je sice měkký, ale velmi odolný materiál. Numismaty, ražené ze zlata vysoké ryzosti většinou změnami barvy či usazenými nečistotami netrpí. Někdy se na povrchu mincí můžeme setkat se zelenými či červenými skvrnkami. Ty první vznikají při kontaktu zlaté mince s mědí a domácími technikami se jich většinou nezbavíme. Na zelené skvrny však většinou platí speciální přípravky, napuštěné vatičky i ubrousky, které pořídíte třeba v klenotnictví. Červené skvrny vznikají na zlatých předmětech působením vysokých teplot. Od skvrn Vám může pomoci 50% roztok z louhu. Poslední rada je vložit do hrnce s mělkým dnem alobal, na něj položit zlatky, posypat jedlou sodou a krátce povařit. Čistit numismaty mechanicky nedoporučujeme. Zlato je měkký kov, náchylný k poškrábání.

Numismaty z mědi a jejích slitin

Měděné numismaty jsou ke znečištění náchylné asi nejvíce. Ne vždy se ale jedná o nežádoucí stav. Pokud jsou Vaše mince pokryty specifickou patinou hnědého či modrozeleného zbarvení, jedná se o tzv. ušlechtilou patinu. Ta vzniká okysličením kovu a rozhodně se jí nezbavujte! Numismaty z mědi a jejích slitin však často korodují nebo se na nich usazuje houbovitá měděnka. Takové povlaky je třeba odstranit. Pokud selže lázeň v mýdlové vodě, můžete zkusit zubní pastu, ale také profesionální prostředky. Na doleštění numismatů lze použít bavlněný hadřík napuštěný oxidem železitým nebo oxidem chromitým. Měď a její slitiny je též možné odstranit elektrochemicky v kyselině orthofosforečné s přídavkem 100g/l kyseliny sírové. Jde o nebezpečné chemikálie, buďte proto opatrní!

Hliníkové mince

Hliník se používá většinou pro ražbu drobného oběživa. Se sběratelskými skvosty z tohoto měkkého, levného kovu se příliš nesetkáváme. Pokud se přesto pro revitalizaci mincí rozhodnete, doporučujeme vodní lázeň s kapkou saponátu, popřípadě eliminaci špíny gumou. Mechanické čištění může na měkkém kovu zanechat znatelné stopy.

Všechny výše uvedené návody jsou pouhým doporučením a jejich aplikace nezaručuje úspěch ve všech případech. Jak jsme uvedli výše, mnohdy je lepší numismaty prostě nečistit. Pokud se pro některou z technik skutečně rozhodnete, doporučujeme vyzkoušet ji na méně hodnotných vzorcích a pokud je to možné, vždy se poraďte s odborníkem.