Pokud se ve světě numismatiky nějakou chvilku pohybujete, jistě jste již z titulku uhodli, kterou minci máme na mysli… Ano, jedná se o minci Krugerrand, neochvějnou stálici na trhu se zlatem.

Zlatá mince Kruggerand spatřila světlo světa poprvé v Jihoafrické republice před 51 lety, tedy v roce 1967. Zlatá mince měla být investiční alternativou pro veřejnost v ekonomicky nestabilním období. Ražba zlatých mincí právě zde, byla zcela logickým krokem. Jihoafrická republika v té době totiž kontrolovala 2/3 světové produkce zlata. Prvních 13 let byl Krugerrand ražen v jednom jediném provedení - z jedné trojské unce zlata. Později se zlatá mince na trhu objevila i v menší gramáži – ¼, ½ a 1/10 unce.

Nejstarší investiční zlatá mince světa

Ražba mince zaznamenala na domácí půdě i v zahraničí obrovský úspěch. Její oblibu lze demonstrovat na porovnání produkcí z let první ražby a o deset let později. V roce 1967 bylo vyraženo 40 000 kusů, zatímco o dekádu později bylo na trh uvolněno 6 000 000 kusů. Produkce výrazně klesla v 80. letech. V té době docházelo v JAR k rasové segregaci a mnoho zemí po celém světě obchodní styky s Jihoafrickou republikou bojkotovalo.

Dnes je zlatá mince Krugerrand opět vyvážena do celého světa. Renesanci zlatého evergreenu potvrzuje ražba stříbrné verze, která byla jihoafrickou mincovnou slavnostně představena minulý rok, při příležitosti 50. výročí první zlaté emise.

Proč je Krugerrand Krugerrandem?

Tajemství pojmenování odhalíme, když si slovo rozdělíme na dvě části. Kruger označuje příjmení prezidenta Transvaalu, známého také pod přízviskem „strýček Paul“. Právě za jeho úřadování (poprvé zvolen prezidentem r. 1880) byla na území Transvaalu a Svobodného státu Oranžsko objevena rozsáhlá zlatá ložiska. Kruger se oprávněně obával, že naleziště zlata přinesou jeho zemi jen problémy. Jeho předtuchy byly záhy bohužel naplněny. Země byla brzy otevřena Britům, jejichž úkolem bylo technologii ve zlatých dolech modernizovat a rozproudit tamní ekonomiku. Britové však do země začali proudit v nekontrolovatelném počtu a dožadovali se občanských práv. Kruger se obával, že pokud cizincům práva a privilegia řádných občanů přiřkne, jednoho dne převezmou v jeho zemi vládu. Konflikt později vyústil v druhou búrskou válku.

Druhá část názvu vychází ze slova Witwatersrand. Jedná se o název místa v okolí Johannesburgu, kde byla ložiska drahých kovů objevena. Rand je navíc od roku 1961 oficiální název jihoafrické měny.

Oranžový nádech 

Možná jste si všimli, že Krugerrand nemá typickou zlatou barvu. Charakteristický oranžový tón minci propůjčuje měď. Aby obsahovaly Krugerrandy ražené do zlata 916,7 / 1000 příslušné množství čistého kovu, jejich hmotnost je o něco vyšší. 8% přidané mědi zvyšuje tvrdost, odolnost proti oděru a poškrábání.

Zlatý Krugerrand je zkrátka mincovní legendou, která by neměla chybět v žádné sbírce.

Krugerrand 2018 je proto samozřejmostí v nabídce Národní Pokladnice.