Před 150 lety dostal náš nejslavnější most své jméno. Karlův most je samozřejmě mnohem starší, ale pojmenování „Karlův“ bylo přijato až v roce 1870, na podnět Karla Havlíčka Borovského. Jeho název má asociovat osobnost svého zakladatele, mimořádně schopného vladaře Karla IV.. Karlův most je oslavován mnohými pamětními mincemi a medailemi. My jsme pro Vás v dnešním vydání vybrali tři pamětní ražby, které nejoblíbenější českou památku důstojně reprezentují. Poslední představovanou ražbou je horká novinka v naší nabídce – 5uncová pamětní mince s pravou perletí z 999/1000 zlata. Ještě před tím, si pojďme připomenout, jak a proč náš nejkrásnější most vlastně vznikl.

Ikonická kamenná stavba zdobí panorama Prahy již od roku 1402, kdy byla dokončena. Základní kámen mostu byl však položen o 45 let dříve, tedy roku 1357 přesně 9. července v 5 hodin a 31 minut. Stavbu pražské dominanty nařídil Karel IV. krátce poté, co byl stržen při povodni roku 1342 Juditin most.

Datum položení základního kamene pomáhali určit astrologové a astronomové. Ve zvoleném dni prý byla pro zahájení stavby mimořádně příznivá konstelace Slunce se Saturnem. Celé datum zároveň odpovídalo sledu lichých čísel od jedné do devíti a zpět (1-3-5-7-9-7-5-3-1). Projektantem a prvním stavitelem mostu se stal malostranský měšťan a kameník Otto, který na projektu pracoval 18 let. Na jeho práci navázal Petr Parléř a stavbu řídil 24 let. Po Parléřově smrti převzal práci další stavební mistr, kterému zbývalo dokončit zhruba 20% mostní konstrukce. Jeho jméno se bohužel nedochovalo.

Pražský nebo Kamenný most, jak se mu tehdy přezdívalo, byl během století několikrát vystaven ničivým povodním. Jeho konstrukce byla nejvýznamněji poškozena v roce 1432 a v roce 1890, kdy voda strhla několik pilířů a pohřbila kamenné sochy. Po každé velké vodě se most dočkal oprav a zpevnění své konstrukce. V roce 1966—1967 proběhl na mostě zevrubný stavební průzkum, který prokázal jeho rozsáhlé poškození vinou dešťové vody se solí, která způsobila mnoho trhlinek, ohrožující stabilitu konstrukce. Rozevírání mostu bylo zastaveno soustavou železobetonových kotev, díky kterým přečkal most i stoletou vodu v roce 2002.

Most spojuje Staré město s Malou Stranou. Je 515,76 metrů dlouhý a jeho šířka je 9,40 až 9,50 metrů, výška chodníku je 13 metrů nad normální hladinou. Je tvořen šestnácti oblouky, které mají rozpětí 16,62 - 23,38 metrů. Ve své délce je třikrát zalomený a proti proudu nepatrně vypouklý. Na mostě jsou tři mostecké věže: dvě na Malé Straně a jedna na straně Starého Města.

Opplova zlatá ražba oslavuje legendu o ďáblovi

Opplova zlatá ražba oslavuje legendu o ďáblovi

Za více než 660 let existence mostu se k slavné stavbě navázalo mnoho legend a pověstí. Mezi nejznámější z nich patří legenda o ďáblovi, kterou si pro motiv zlaté pamětní medaile vybral proslulý medailér Vladimír Oppl. Legenda vznikla poté, co dal Václav IV. z Karlova mostu shodit Jana Nepomuckého. Lidová slovesnost říká, že jeho čin potrestala jakási vyšší síla. Zanedlouho po vraždě se totiž zřítil jeden z mostních oblouků. Škody se snažilo napravit hned několik stavitelů, ale marně. Každý další pokus o rekonstrukci ztroskotal, vše nově postavené do rána spadlo. Jeden ze stavitelů se proto údajně spolčil se samotným ďáblem. Za to, že nechá nový oblouk stát, slíbil čertovi duši první živé bytosti, která na most vstoupí. Stavitel nechtěl mít na svědomí lidský život, a proto na most poslal kohouta. Pekelník lest prohlédl a vylákal na most stavitelovu těhotnou ženu. Ta byla však nakonec zachráněna náhodným kolemjdoucím. Dle legendy svůj slib ďábel i přesto dodržel a most se stal od té chvíle opravitelným. Avers Opplova návrhu zdobí právě zlověstný ďábel, připraven strhnout pilíře, jež dřímá v pařátech. Pamětní ražba je součásti oblíbené sbírky Magická Praha, která sdružuje zlaté medaile s motivy nejslavnějších pražských legend.


Karlův most na pamětní medaili zušlechtěné ryzím zlatem

Karlův most na pamětní medaili zušlechtěné ryzím zlatem

Další pamětní medaile je taktéž prací činorodého Vladimíra Oppla. Pamětní numismat vyobrazuje Karla IV. a zvláštní perspektivu Karlova mostu z pohledu, ve fotografii známého jako rybí oko. Důraz je ve vyobrazení kladen na mostní věže, které spojují oba říční břehy. Motiv vyniká díky nejvyšší kvalitě ražby, zušlechtěním ryzím zlatem a průměrem 38,61 mm. Ražba je součástí sbírky nazvané „Život Karla". Kolekce je díky krásným motivům, edukativnímu charakteru a cenové dostupnosti jednou z nejžádanějších z nabídky Národní Pokladnice.



Novinka v naší nabídce:

Karlův most na minci z ryzího zlata s perletí

Karlův most na minci z 5 oz ryzího zlata s perletí

Krásné a velice realistické vyobrazení legendární středověké stavby nese zcela nová pamětní mince s perletí. Mince byla vyražena z 5 uncí ryzího zlata 999/1000 a její průměr je úctyhodných 65 milimetrů. Nominální hodnota je 100 dolarů. Vyražena je v nejvyšší mincovní kvalitě a do své sbírky ji získá pouhých 25 sběratelů na celém světě.

Chcete-li být jedním z nich, neváhejte kontaktovat naše zákaznické oddělení na telefonním čísle 810 100 500.