Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Před 60 lety se dočkaly Spojené státy americké nevídané změny. Za svého 35. prezidenta si zvolily Johna Fitzgeralda Kennedyho. Jack Kennedy nebo také JFK stál v čele USA necelé tři roky. Po dobu svého krátkého mandátu si však dokázal získat důvěru Američanů. Byl historicky nejmladším prezidentem, ikonou liberalismu a také jediný prezident, který se hlásil ke katolické církvi. Přesto, že jeho působení v Bílém domě nijak oslnivé nebylo, je Kennedy považován za jednoho z nejoblíbenějších amerických prezidentů vůbec. V dnešním článku si připomeneme jeho zásluhy i prohry a na závěr Vám představíme vyhledávaný prezidentský dolar s jeho portrétem, který můžete získat do své sbírky zdarma.

„Neptejte se, co může vaše země udělat pro vás, ptejte se, co můžete vy udělat pro vaši zemi“. Dnes již legendární věta zazněla z úst charismatického prezidenta v roce 1961, v rámci projevu, kterým zahajoval třiačtyřicetiletý prezident svůj mandát.

První premisa Kennedyho popularity tkví v naději. Šarmantní a usměvavý Kennedy vystřídal v úřadu sedmdesátiletého generála Eisenhowera, ve své době nejstaršího prezidenta USA. Mnozí volitelé vnímali mladého státníka jako svěží vítr, nástup nové éry a snad i naději ve studené válce mezi komunistickým východem a kapitalistickým západem.

Fiasko v zátoce sviní

John Fitzgerald Kennedy

Již v počátku svého působení musel Kennedy čelit neúspěchu. V dubnu roku 1961 schválil prezident operaci invaze na Kubu, která byla připravena již za vlády Dwighta Eisenhowera. Cílem bylo svrhnout diktátora Fidela Castra. Namísto úspěchu však přišlo fiasko. Nejen že se kubánského vůdce sesadit nepodařilo, ale na bod mrazu se ochladily i bilaterální vztahy a obraz Castrovy Kuby jako symbolu boje proti kapitalismu se jen přiživil.

Karibská krize

O necelý rok později zažil Kennedy další horké chvíle. Na podzim roku 1962 se svět ocitl na pokraji jaderného konfliktu. Na Kubě objevily špionážní letouny sovětské balistické rakety. USA proto zahájila námořní blokádu. JFK, čelící tlaku generálů a politických jestřábů toužících po odvetě za krach akce ze Zátoky sviní, se ale nakonec se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem dohodl, a svět tak zůstal uchráněn před jadernou katastrofou.

Úspěchy v politice mimo USA

Doménou J. F. Kennedyho byla zahraniční politika. Vzpomeňme na jeho větu „Ich bin ein Berliner“, která se stala nesmrtelnou. Právě tímto výrokem vyjádřil americký prezident podporu obyvatelům Západního Berlína v době, kdy čelili hrozbě z východu.

Nesnadná domácí pozice

Domácí podpora Kennedyho se oproti té zahraniční potýkala s mnohem většími výkyvy. Pozice mladého prezidenta nebyla v počátku vůbec snadná. V době jeho nástupu se země potýkala s poměrně velkou nezaměstnaností a bylo nutné přijmout ne příliš populární daňové reformy.

Důležité body Kennedyho volebního programu týkající se školství, zdravotnictví a bydlení se dařilo prosazovat jen obtížně a pomalu.

Markantní problém za vlády JFK představovala rasová segregace. Na Jihu země se útlak černošského obyvatelstva projevoval v několika krizích, zejména pak při zákazech přístupu černošských studentů na některé jižanské univerzity. Přesto, že Kennedy podporoval myšlenku rovnosti všech lidských bytostí, za jeho působení se podařilo prosadit jen několik málo zákonů o občanských právech.

Sen o cestě na Měsíc

Kennedyho neúspěchy v domácí politice vykompenzovala jeho štědrá podpora na vědeckém poli. Za jeho vlády byl zdvojnásoben rozpočet na vědu a výzkum a odstartoval mohutný kosmický program. NASA se stala jedním z největších výzkumných ústavů na světě. Za existenci veleúspěšného programu Apollo stála soutěž se Sovětským svazem, která byla pro Kennedyho vládu denním chlebem po celé tři roky. Vyvrcholením programu Apollo v roce 1969, jen šest let po tragickém atentátu na Kennedyho, bylo první přistání lidí na mimozemském objektu.

Nešťastný atentát v Dallasu

Osudným dnem se pro J. F. Kennedyho stal 22. listopad roku 1963. Půl hodiny po poledni zastavily prezidentovu kolonu výstřely. Kulka zasáhla prezidenta do hlavy a krku. Zranění byla velice vážná a Kennedy jim následně v nemocnici podlehl. Atentát na Kennedyho je dodnes předmětem konspiračních teorií a jeho okolnosti jsou nejasné. Dle oficiálního závěru policejního vyšetřování byl útočníkem čtyřiadvacetiletý Lee Harvey Oswald, který byl ovšem ještě před zahájením soudního líčení zavražděn.

Za Kennedyho popularitou tak může i jeho tragický osud. Zemřel mladý a mnoho z jeho snů a plánů zůstalo nenaplněných.

Jen člověk z masa a kostí…

Za jeho oblibou stojí však i jeho lidskost, křehkost a omylnost, která vyšla najevo až po jeho smrti. Po celou dobu prezidentského mandátu chránil Kennedyho mediální štít. Média ukazovala Jacka Kennedyho jako vzorného otce tří dětí, manžela krásné Jacqueline, morálního muže překypujícího zdravím a energií. Navzdory nízkému věku bylo však prezidentovo zdraví značně podlomeno. Kvůli urputným bolestem zad musel nosit korzet, trpěl chronickou slabostí, ochablými svaly, nechutenstvím a depresemi. Říká se, že všelékem na jeho zdravotní neduhy mu byl metamfetamin. Ani bolesti však charismatického muže neodradily od milostných avantýr, kterými byl pověstný. Mezi jeho milenkami figurovala údajně i krásná Marilyn Monroe, která si politikovo srdce prý získala po slavném vystoupení s písní Happy Birthday Mr. President.

Ať byla Kennedyho osobnost jakákoli, nedá se mu upřít vytrvalost, píle a statečnost. Udělal mnoho pro svou domovinu, ale též pro Evropu.

Získejte Kennedyho prezidentský dolar ZDARMA

Získejte Kennedyho prezidentský dolar ZDARMA

Na oslavu 60. výročí inaugurace J. F. Kennedyho pro Vás máme legendární prezidentský dolar s jeho portrétem zdarma! Jedná se o oficiální pamětní emisi, schválenou Mincovnou Spojených států amerických a velice žádaný a obtížně dostupný artikl.

Prezidentský dolar „JFK“ zušlechtěný ryzím zlatem nyní získáte společně s dolarem, vyobrazujícím George Washingtona, prvního prezidenta USA. Oba dolary byly vyraženy ve stejné specifikaci a jejich objednávkou si zajistíte rezervaci dalších prezidentských dolarů, které tvoří vyhledávanou kolekci Prezidentské dolary.

Detailní informace o dnešní nabídce naleznete na www.prezidentske-dolary.cz

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.