Před 280. lety byla korunována Marie Terezie uherskou královnou. Jedna z nejvýznamnějších událostí 18. století proběhla v Bratislavě, tehdejším Prešpurku. Dvaceti čtyřletá šlechtična v bohatě zdobené róbě byla během korunovačních obřadů usazena v kočáře. Pro svou svatoštěpánskou korunu si však nakonec došla pěšky 26. června roku 1741 do Dómu svatého Martina. Marii Terezii ji na hlavu nasadil uherský primas a ostřihomský arcibiskup Imrich Esterházy. Po slavnostní korunovaci byla královna odvezena na korunovační pahorek u Dunaje. Podle tradice vystoupila na pahorek v sedle koně, ukázala mečem na všechny světové strany a tím završila přísahu na ochranu nově svěřené země. K získání uherské koruny pomohla Marii Terezii kromě jiného i hra na city. 280. výročí korunovace připomíná krásná stříbrná ražba z 5 uncí ryzího stříbra 999/1000.

Pokud jste sledovali koprodukční televizní minisérii, věnovanou právě životnímu příběhu legendární habsburské panovnice, mohli jste zaznamenat jednu mimořádně dojemnou scénu, která korunovaci předcházela, a která se dle historických pramenů skutečně stala.

Ženské slzy fungují…

Mladá rakouská arcivévodkyně v ní promlouvá k uherskému sněmu se svým uplakaným prvorozeným synem Josefem v náručí. Prosí v Prešpurku o pomoc v situaci, kdy Bavoři a Sasové zpochybňují po smrti Mariina otce její nárok na trůn a Fridrich II. napadá Slezsko, které bylo tehdy součástí Habsburské monarchie.

Aby urozené pány v uherském sněmu dojala, nechala slzy stékat nejen po svém obličeji, ale prý údajně rozplakala i své několikaměsíční dítě. Syna Josefa II. prý štípala, aby bezmocným dětským křikem dojala mocné muže a dosáhla tak svého záměru.

Emoční hra se Marii Terezii vyplatila! Uhersko pragmatickou sankci, která předurčovala právo panovnice na trůn, nejen respektovali, ale ještě jí zajistili vojenskou podporu ve formě 60 000 vojáků a korunovali ji uherskou královnou.

Příliš těžká koruna

Samotný korunovační akt prověřil i fyzickou zdatnost panovnice. Kromě toho, že se musela obratně ohánět mečem v sedle koně, musela snést také tíhu koruny, která nebyla připravena na drobnou ženskou hlavu. Nevhodnou velikost Uhrové vyřešili větší výstelkou, ale s váhou se nedalo dělat vůbec nic. Říká se, že Marie Terezie tlak koruny při následné slavnostní hostině nevydržela a korunu odložila na stůl před sebe.

Boj o Slezsko

Hned po korunovaci nastalo mezi soky vyjednávání o Slezsko. Bohužel nebylo úspěšné. Válečné konflikty o rakouské dědictví se nakonec táhly až do roku 1748 a skončily v podstatě remízou. Marie Terezie ztratila Slezsko, ale Milán a Rakouské Nizozemí vybojovala zpět.

Výroční medaile z 5 uncí ryzího stříbra

Oslavte 280. výročí korunovace Marie Terezie unikátní stříbrnou ražbou

280. výročí korunovace Marie Terezie Vám nyní může připomínat překrásná pamětní ražba z 5 uncí ryzího stříbra. Na lícové straně je korunovační portrét Marie Terezie, na pozadí doplněný designem inspirovaným stropem slavné katedrály svatého Martina v Bratislavě. Design rubové strany byl inspirován vzácnou medailí z roku 1741, navrženou slavným sochařem M. Donnerem, právě u příležitosti korunovace uherskou královnou.

Více informací o 5 uncové stříbrné medaili najdete zde.