Umění je povznášející, krásné, fascinující, popisné, ale i pobuřující, tázavé a zneklidňující. Obrazy představují ryzí sondu do výtvarníkovi duše, ale i společenských poměrů doby svého vzniku. Je až s podivem, kolik geniálních umělců naše malá zemička světu dala. Možná je to inspirativní přírodou, možná bohatou historií, možná českou náturou a touhou prorazit do světa. Ať je důvod československé hojnosti malířských skvostů jakýkoliv, v tomto ohledu můžeme být hrdí! Pokud chováte k československým malířům podobnou lásku jako my v Národní Pokladnici, potěšíme Vás nabídkou kolekce cihliček s věrnými reprodukcemi nejslavnějších děl našich umělců!

Muchova Slavie – obraz a numismat v jednom

Kolekci českých a slovenských mistrovských děl otevírá podobizna Josephine Crane-Bradley jako slovanské bohyně Slavie od Alfonse Marii Muchy. Nejoslavovanější secesní malíř své doby, ornamentalista, zručný grafik, návrhář šperků, interiérů, kostýmů, nejslavnější autor reklamních plakátů a věčný obdivovatel ženské krásy svou Slavii namaloval před 115 lety.

Obraz krásné Josephine vznikl na objednávku Charlese R. Cranea, otce portrétované. Zakázka byla zadána ve Spojených státech a podobizna byla objednána při příležitosti svatby Josephine s Haroldem C. Bradleym, univerzitním vědeckým profesorem z Wisconsinu. Otec nevěsty nebyl pro umělce nikým neznámým. Už před objednávkou svatebního portrétu se oba muži dobře znali. Pojilo je přátelství a hluboká vzájemná úcta. Crane byl výtvarníkovým mecenášem, a právě díky jeho štědrým darům mohla později vzniknout slavná Slovanská epopej. Alfons Mucha stylizoval mladičkou Josephine do role bohyně Slavie, mytologické matky všech Slovanů. Josephinin portrét vešel ve známost díky rozhodnutí využít jej pro plakát pojišťovací společnost Slavia a později také pro československou stokorunu. Původní obraz dlouho zdobil interiér domu, který pro novomanžele nechal otec nevěsty postavit. Ještě za života vzácné dílo manželé věnovali Národní galerii, kde ho dodnes můžete obdivovat.

Česká a slovenská mistrovská díla u Vás doma

Česká a slovenská mistrovská díla na cihličkách zušlechtěných ryzím zlatem a stříbrem

Přejete-li si Muchovo slavné dílo obdivovat každý den, můžete! Dokonalá reprodukce Josephine v secesním stylu nyní zdobí pamětní medaili ve tvaru cihličky, která je současně první ražbou z kolekce Česká a slovenská mistrovská díla.

V kolekci najdete věrně kolorované reprodukce děl nejvýznamnějších československých umělců. Pamětní medaile neobvyklého obdélníkového tvaru jsou zušlechtěny ryzím zlatem a stříbrem 999/1000. Zajímavá je také limitace, která čítá pouhých 5000 sbírek celosvětově.

Mezi dalšími uměleckými díly, přenesenými na numismaty, nalezneme např. Ladovo poetické ztvárnění jednoho ze čtyř období: „Jaro“ nebo jedno z prvních kubistických děl českého grafika a malíře Bohumila Kubišty „Kavárna“, které vzniklo roku 1910 v Paříži.

Ze slovenských světoznámých maleb se můžete těšit např. na „Portrét L´Štúra“ od autora oltářních obrazů a realistických portrétů Josefa B. Klemense nebo na lyrické pojetí ženské něžnosti a krásy v podobě díla „Mateřství“ z tvorby Mikuláše Galandy.

Dárky pro Vás

Během sbírání cihliček od nás získáte zcela zdarma bohaté příslušenství. Prvním dárkem od Národní Pokladnice je dřevěný vyřezávaný rám z palisandrového dřeva, do kterého můžete bezpečně uložit Vaše medaile nebo je zavěsit na stěnu. Získáte od nás také koženkový zakladač na certifikáty a mnoho dalších praktických nutností.

Cihličku s Muchovou Slavií navíc můžete získat nyní jen za polovinu běžné ceny! Více informací o nabídce najdete zde!