Konečně je tu březen a s ním přichází i tolik očekávané jaro! Kromě pučících sněženek je březen také měsícem mnoha významných výročí. Pojďme si některé připomenout – jak jinak než pamětními numismaty!

Pamětní medaile Bedřích Smetana

2. březnový den patří hudbě

Má Vlast, Libuše, Vltava a mnoho dalších, uším lahodících skladeb, je dílem Bedřicha Smetany, jednoho z nejnadanějších hudebních skladatelů 19. století. Zakladatel české národní hudby se narodil 2. března 1824 v Litomyšli, kde se na jeho počest koná každoroční mezinárodní operní festival. Smetana se věnoval především hudbě lidové, ale také se do skladeb snažil prosadit typické lingvistické principy či rytmy tance. Ostatně i jeho nejslavnější Má vlast je tím největším důkazem. Hudební dílo spojené pevně s krajinou a historií je bezesporu tím nejlepším, co Smetana vytvořil. Život i dílo geniálního hudebního autora připomíná krásná pamětní medaile ze 14 karátového zlata.

Pravá čajová růže ryzím zlatem a rubínovým práškem zdobená

8. března myslete na ženy

8. března oslavíme Mezinárodní den žen, komunismem nespravedlivě poznamenaný svátek, který nemá se socialismem pranic společného. Mezinárodní den žen vznikl už na začátku minulého století a jeho cílem bylo oslavit úspěchy, kterých dosáhlo ženské hnutí napříč světem. Svátek byl stanoven Organizací spojených národů k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908, které se snažily domoci volebního práva. Dnes má být MDŽ oslavou všech silných žen, které se starají nejen o sebe, ale i blaho svých rodin a přátel.

Poděkujte své ženě třeba skutečnou čajovou růží, zušlechtěnou 999/1000 zlatem a prachem z pravého rubínu. Další tipy na hmotné díky Vaší drahé polovičce Vás čekají v sekci Šperky.


 

Ženská síla přetrvá minimálně do 13. března

Vzácný obraz poprvé vyobrazen na limitované minci z 1 kg ryzího stříbra 999/1000

Toho dne roku 1741 totiž porodila Marie Terezie svého syna a nástupce Josefa II. Pokud jste sledovali koprodukční televizní minisérii, věnovanou právě životnímu příběhu legendární habsburské panovnice, mohli jste zaznamenat jednu mimořádně dojemnou scénu, která předcházela její korunovaci uherskou královnou, a která se podle historických pramenů skutečně stala. Mladá rakouská arcivévodkyně v ní promlouvá k uherskému sněmu se svým uplakaným prvorozeným synem Josefem v náručí. Prosí v Prešporku o pomoc v situaci, kdy Bavoři a Sasi zpochybňují po smrti Mariina otce její nárok na trůn a Fridrich II. napadá Slezsko, které bylo tehdy součástí Habsburské monarchie. Aby urozené pány v uherském sněmu dojala, nechala slzy stékat nejen po svém obličeji, ale údajně rozplakala i své několikaměsíční dítě. Syna Josefa II. údajně štípala, aby bezmocným dětským křikem dojala mocné muže a dosáhla tak svého záměru. Emoční hra se Marii Terezii evidentně vyplatila! Uhersko pragmatickou sankci, která předurčovala právo panovnice na trůn nejen respektovalo, ale ještě jí zajistilo vojenskou podporu ve formě 60 000 vojáků a korunovalo ji uherskou královnou.

Právě korunovaci Marie Terezie připomíná obraz a mince v jednom z naší nabídky.

Múzy Národního divadla na medailích zušlechtěných ryzím zlatem

27. 3. oslavte divadelní umění!

Pamětní medaile Vlasta Burian

Světový den divadla byl poprvé oslaven před 40 lety Mezinárodním divadelním institutem (ITI). Při příležitosti těchto oslav se pořádá mnoho národních a mezinárodních divadelní akcí. Nezapomeňte proto nahlédnout do programů Vašich oblíbených divadel. My bychom při této příležitosti rádi připomněli symbol české pospolitosti – Národní divadlo! Chrám naší kultury si můžete uchovat jednak na krásné ražbě, vyobrazující Hynaisovou oponu nebo prostřednictvím sběratelské kolekce „Múzy Národního divadla, vyobrazující fresky malíře Františka Ženíška, které zdobí strop Národního divadla.

Zapomenout nesmíme ani na herce! Za všechny jsme vybrali nespoutaného prvorepublikového všeuměla Vlastu Buriana, jehož 60. výročí od úmrtí jsme si letos v lednu připomněli. Na krále komiků nikdy nezapomenete díky pamětní zlaté medaili z naší nabídky.

Pamětní medaile Jan Amos Komenský

28. března se rozloučíme písemkou!

Ne, nebojte se! Jen jsme Vám chtěli připomenout, že 28. březen je světovým dnem učitelů. V Česku a na Slovensku je určeným dnem 28. březen, výročí narození Jana Amose Komenského. Den učitelů byl vyhlášen československou vládou v roce 1955, jako morální ocenění práce pedagogů. V tento den se každoročně vyhlašují výsledky ankety Zlatý Ámos. Jan Amos Komenský, zakladatel moderní pedagogiky, si právem vysloužil přízvisko Učitel národů. Komenský vytvořil originální pedagogickou soustavu v českých zemích, zabýval se všeobecnou teorií výchovy, vytvořil metodiku pro výuku jazyků a sepsal řadu originálních učebnic. Bez Komenského by se naše dítka nikdy neučila tak, jak činí dnes. Odkaz Učitele národů zvěčňuje stříbrná pamětní medaile z oblíbené sběratelské kolekce Nevětší osobnosti českého národa.