10. dubna roku 1912 vyrazil z britského přístavu Southampton do amerického New Yorku Titanic – nejluxusnější výletní parník všech dob. Už o 4 dny později potkala 270 metrů dlouhé plavidlo zkáza v podobě ledovce, do kterého loď 20 minut před půlnocí narazila. V ledových vodách atlantského oceánu tehdy vyhaslo přes 1 500 lidských životů – více než dvě třetiny posádky. Důmyslné lodní dílo a nevyslovitelnou tragédii zároveň připomíná nová zlatá mince z 0,50 gramu ryzího zlata 999/1000

.

První varování v přístavu

Potápějící se Titanic

Cestující byli jako na trní. Na svou životní plavbu se těšili zámožné šlechtické rodiny i střední třída, která si na cestu nejluxusnější lodí světa šetřila léta. V poledne desátého dubnového dne, na palubě zámořského parníku, oznámily zvonce blížící se vyplutí. V anglickém přístavu Southampton bylo k prasknutí. S cestujícími se přišli rozloučit příbuzní, průběh naloďování dokumentovali fotografové a novináři. V přístavu se to hemžilo zvědavými dětmi. Všichni se chtěli jen na malou chvilku stát součástí přelomové historické události.

Pár minut po 12 hodině už tahaly těžkopádný Titanic na příkaz lodivoda z přístavu remorkéry. O chvíli později se masivní loď málem potopila poprvé. Ve stejném přístavu byly ukotveny také dva menší parníky: New York a Oceanic. Když Titanic proplouval okolo parníku New York, došlo vlivem silného proudění vody, poháněné přes jeho lodní šrouby k silnému sacímu efektu. Vlivem tohoto jevu se kotvící lana menšího parníku přetrhla a její zadní část se nebezpečně přibližovala do boku většího Titanicu. Kapitánovi Smithovi se díky rychlé reakci podařilo situaci jen tak tak zachránit. Okamžitě poslal posádku k zádi. Zatímco námořníci házeli přes zábradlí odbíječe, on zastavil stroje, aby zmírnil sací efekt. Ve stejném momentu obeplul jeden z tažných remorkérů menší parník a na přístavní straně ho znovu bezpečně ukotvil. Přístavní katastrofu se podařilo zažehnat, tu o pár dní později už bohužel ne.

Zrádný ledovec, ale možná i ničivý požár

Další překážka v podobě ledovce se stala bohužel pasažérům osudnou. Titanic se srazil s gigantickým ledovcem 14. dubna chvíli před půlnocí. Trvalo jen tři hodiny než tehdejší největší luxusní výletní plavidlo kleslo ke dnu. Strašlivou nehodu nepřežilo 1 514 cestujících, mezi kterými byli i tehdejší nejbohatší člověk světa John Jacob Astor IV., průmyslník Benjamin Guggenheim nebo milionářka Margaret Brown a mnozí další.

Irský novinář Senan Molony je však přesvědčen, že za tragickou nehodu mohl ledovec jen částečně. Na jedné z fotografií, které se žurnalistovi dostaly na přezkoumání, je na trupu Titanicu patrná devět metrů dlouhá tmavá skvrna. Tmavé místo je dle novinářovy teorie důkazem toho, že ve skladu lodi došlo ještě před vyplutím k požáru, který konstrukci lodi oslabil, když ji do stejného místa později zasáhl ledovec.

Bezprostředně po nárazu do ledovce nařídil první důstojník William Murdoch, aby byla loď od překážky odkloněna a posádka vysadila motory. Bohužel bylo příliš pozdě. Pravá strana trupu parníku byla v důsledku nárazu na několika místech proražena a plavidlo se nekontrolovatelně začalo plnit vodou.

Další nešťastné rozhodnutí z mnoha bylo vybavit Titanic nedostatečným počtem záchranných člunů. Zadavatel si přál, aby honosná loď nevypadala přeplněná. Parník disponoval pouhými 20 čluny namísto potřebných 64. Po osudovém nárazu byly přednostně naloďovány ženy a děti. Pět minut po půlnoci zachytila tísňové volání asi 58 mil vzdálená loď, která okamžitě vyrazila promrzlým cestujícím na pomoc.

První záchranný člun byl bezpečně spuštěn na hladinu 45 minut po půlnoci. Palubu však obsadilo pouze 28 lidí, i když kapacita dosahovala 68 osob. 15. dubna ve 02:02 opustil loď poslední záchranný člun a na Titanicu zůstalo přes 1500 lidí. Náklon paluby zaoceánského parníku byl stále strmější a strmější a ve 02:17 kapitán rezignovala a směrem ke své posádce smutně prohlásil: „Chlapci, svou povinnost jste splnili a splnili jste ji dobře. Víc od Vás nežádám. Pravidla oceánu znáte...“. Po jeho slovech se legendární Titanic rozpůlil a pomalu se potopil do hloubky čtyř kilometrů pod temnou hladinu.

Nešťastný osud Titanicu inspiroval nespočet knih, článků a filmů a příběh lodi vstoupil do povědomí veřejnosti jako varovný příběh o nebezpečí lidské arogance.

Titanic na minci z ryzího zlata 999/1000!

110. výročí od potopení Lodi snů připomíná unikátní zlatá mince

Zlatá mince „Titanic – loď snů“ je vyražena z 0,50 gramů ryzího zlata 999/1000 v kvalitě Proof a jedná se o velkolepý sběratelský kousek a zároveň krásnou vzpomínkou na tragický osud lodi snů, vyprávějící příběh krásy a tragédie.

Více informací o zlaté minci Titanic naleznete zde.