Je tady říjen a s ním mnoho fascinujících novinek v našem portfoliu. Mezi nejzajímavější numismatické přírůstky se bezesporu zařadí i mince ve tvaru cihliček z ryzího zlata 999/1000 s motivy legendárních historických ražeb, které symbolizují činnost slavných českých a slovenských mincoven. Kolekce nejen rozšíří Vaši sbírku o cenné kousky, ale též Vaše znalosti historie. K mincím náleží kromě krásného a praktického balení také bohaté informační materiály, které Vám poskytnou podrobné informace o „rodištích“ ikonických lokálních ražeb, jež proslavily naše země v celém světě!

Kutná Hora a groš Václava II.

Zlatá mince Mincovna Kutná hora

Zlatou kolekci otevírá mince s motivem slavného českého groše, který reprezentuje Kutnou Horu, nejslavnější a nejproduktivnější mincovnu na našem území. Vlašský dvůr, jak se kutnohorské mincovně přezdívá, hraje v našich dějinách zásadní roli. Právě toto opevněné sídlo bylo roku 1300 přestavěno králem Václavem II. na centrální královskou mincovnu. Vladařův krok byl nedílnou a logickou součástí zásadní měnové reformy, která byla za panovníkovi vlády nastolena. Menší mincovny, roztroušené po celém českém území, byly na králův příkaz uzavřeny a ražba byla centralizována do Vlašského dvora, jen malý kousek od masivních stříbrných dolů. Razily se zde stříbrné tolary a také naše nejproslulejší mince – pražské groše. První z proslulých grošů Václava II. byly vyraženy v červenci roku 1300.

Motivem aversní strany nových mincí se stal obraz české královské koruny s latinskými opisy, jménem panovníka „WENCEZLAVS SECVNDVS“ (Václav II.) a jeho titulem „DEI GRATIA REX BOEMIE“ (z boží milosti král český). Plochu reversní strany zaplňoval volně bez štítu umístěný znak Království českého, dvouocasý korunovaný lev ve skoku. Latinské slovo „grossus“ (tlustý, hrubý) bylo brzy převzato jako „groš“.

Vyšehrad a denár krále Boleslava II.

První česká mincovna stávala dle historických pramenů na pražském Vyšehradě. Její vznik se datuje do 10. století a činnost mincovny dokládají ražby označené opisem „PRAGA CIVITAS“. Civitas značí původ a místo vzniku té které mince a objevuje se na většině raně středověkých ražeb. První mincí raženou v pražské mincovně na Vyšehradě byl denár. Denáry, vůbec první české stříbrné mince, se zrodily za vlády krále Boleslava I. a jejich ražba byla ukončena s nástupem pražského groše. Ražby dosahovaly průměru 18 – 20 mm a jejich hmotnost se pohybovala okolo 1 gramu. Není náhodou, že jsme pro reprezentaci vyšehradské mincovny na zlaté minci vybrali právě legendární boleslavské denáry.

Mincovna Kremnice a dukát Marie Terezie

Mincovna Kremnice je jednou z nejstarších mincoven na světě. Tradice mincovnictví zde sahá až do 14. století. Popudem k založení kremnické mincovny byla dohoda z roku 1327 uzavřená mezi Karlem Robertem z Anjou a českým králem Janem Lucemburským. O pár měsíců později, konkrétně 17. listopadu roku 1328 vydal král Karel Robert listinu, jež povýšila dosud obyčejnou osadu na svobodné královské město s výsadním privilegiem ražby mincí. Kremnice nebyla pro provozování mincovny vybrána náhodou. Těžba zde probíhala ještě před uzavřením dohody. V okolí se totiž nacházela bohatá zlatá ložiska. Razilo se zde mnoho slavných mincí. Mimořádně plodné období zažila mincovna za vlády Marie Terezie a jejího syna Josefa, kdy byla kapacita mincovny plně vytížena. Za jejich panování se odehrávaly vleklé války a byl vyvíjen značný tlak na kvantitu oběživa. Razily se zde dukáty, tolary, ale také drobnější mince. Zajímavostí je, že od roku 1750 se v Kremnici razily zlaté dukáty s vyšší ryzostí než v ostatních mincovnách. Kremnický dukát měl proto o dva krejcary vyšší hodnotu než například dukát z Prahy nebo Vídně. Jedna z nejslavnějších mincí, která zde spatřila světlo světa, je legendární dukát Marie Terezie, který jsme vyobrazili na zlaté minci věnovaném této mincovně.

Historické mincovny Česka a Slovenska

Nejslavnější epochy mincovnictví v Čechách a na Slovensku na zlatých mincích ve tvaru cihličky

Příběhy dalších slavných mincoven Vám představí zlatá kolekce Historické mincovny Česka a Slovenska. Kolekce, obsahující dvanáct zlatých mincí v podobě atraktivních cihliček, je k dostání exkluzivně v naší nabídce a podléhá přísné limitaci 1000 kompletních kolekcí.
Mince v podobě zlatých cihliček jsou raženy v nejvyšší mincovní kvalitě Proof leštěným razidlem. Na ražbu mincí bylo použito zlato nejvyšší ryzosti 999/1000. Samotná mince má hmotnost 2,50 gramů a rozměry 14x 24 milimetrů. Je vsazena do akrylové karty, která usnadní manipulaci s mincí a současně slouží jako Certifikát autentičnosti, který garantuje všechny zmíněné parametry mince. Mince s kartou je pak zapečetěna do ochranné kapsle, která chrání minci proti jakémukoliv poškození.

Více informací o nabídce nové zlaté kolekce Historické mincovny Česka a Slovenska najdete zde.