Tomáš Garrigue Masaryk

ve 14karátovém zlatě

Tomáš Garrigue Masaryk

Národní Pokladnice Vám s hrdostí představuje jedinečnou pamětní medaili, jež uctívá prvního československého prezidenta a jednu z největších osobností českého národa Tomáše Garrigue Masaryka.

Mincovním kovem emise je 14karátové zlato (585/1000), hmotnost tohoto exempláře je 2,00 gramu a průměr 18 milimetrů. Numismat je zpracován v nejvyšší mincovní kvalitě, díky čemuž můžete sledovat i ty nejmenší detaily překrásného designu. Pole těchto razidel je vysoce leštěno a reliéf matován.

Na reversu numismatu je vyobrazen český heraldický lev, který je doplněn národní trikolorou, na níž je vyražen nápis Největší osobnosti českého národa. Na aversu numismatu se nachází portrét Tomáše Garrigua Masaryka.

Grafický návrh aversu i reversu této výjimečné pamětní medaile je dílem významného českého akademického sochaře a medailéra Vladimíra Oppla, mj. autora české oběžné dvacetikoruny a Řádu T. G. Masaryka. Za své mince a medaile získal Vladimír Oppl četná ocenění. K nejvýznamnějším patří cena Nejkrásnější zlatá mince světa udělená v roce 1999 za pamětní minci Nové Město pražské.

Rezervací numismatu získáte:

  • 14karátové zlato (585/1000)
  • Překrásný design od předního českého medailéra Vladimíra Oppla
  • Ražbu v nejvyšší mincovní kvalitě
  • Certifikát autentičnosti
  • Elegantní rám pro vystavení mince
Specifikace
Kov:
Zlato 585/1000
Hmotnost:
2,00 g
Průměr:
18 mm
Kvalita:
Nejvyšší mincovní - leštěné razidlo
Země emitenta:
Česká republika

Tomáš Garrigue Masaryk (TGM) se narodil v chudé rodině na jižní Moravě. Po maturitě začal studovat filozofickou fakultu v Lipsku. Během studia se seznámil s Charlottou Garrigue, dcerou newyorského podnikatele, s níž se posléze oženil a z úcty ke své manželce a její rodině přijal její příjmení a přidal jej ke svému jménu. V manželství se narodily postupně 4 děti: Alice, Herbert, Jan a Olga.

Po dokončení studií přijel TGM do Prahy, aby zde přednášel na univerzitě. Nebál se být kontroverzní, měl své názory a uměl je vyjádřit, proto měl hodně příznivců i odpůrců. V Praze vstoupil do politiky. Na jaře 1891 získal mandát do Říšské rady celorakouského parlamentu a v prosinci 1891 byl TGM zvolen do zemského sněmu. I během politické kariéry byl literárně činný, napsal mnoho studií i vědeckých statí, inicioval mimo jiné i vznik Ottova slovníku naučného.

Během první světové války odešel TGM do Ženevy, aby zde zviditelnil český národ a přesvědčil státníky evropských velmocí o potřebnosti a užitečnosti samostatného českého státu. Ve své knize Nová Evropa: Stanovisko slovanské ospravedlňuje boj proti monarchii, nutnost lepšího státoprávního uspořádání ve východní Evropě a dokonce předjímá i některé aspekty budoucí spolupráce mezi státy Evropy, například ve formě federace demokratických států (paralelou tomuto navrhovanému uspořádání je dnes Evropská unie).

Později spolu s Edvardem Benešem odjeli do Francie, kde se k nim připojil Milan Rastislav Štefánik a díky tomuto spojení nakonec nevznikl český stát, ale československý. V září 1915 odjel TGM do Londýna. Po únorové revoluci v roce 1917 přesídlil do Ruska, kde dal podnět k sestavení samostatných legií z českých a slovenských přeběhlíků a zajatců. Když do války vstoupily USA, vydal se přes Dálný Východ do Spojených států, aby zde působil na prezidenta Wilsona, který byl do té doby rozhodnut po válce podporovat zachování rakouské monarchie.

Snaha TGM a jeho spolupracovníků byla nakonec korunována úspěchem a Československo bylo dne 28. října 1918 uznáno samostatným státem. TGM byl následně 14. listopadu 1918 zvolen prvním prezidentem nově vzniklého Československa. V květnu 1934 jím byl zvolen počtvrté a naposledy. 14. prosince 1935 abdikoval ze zdravotních důvodů a zůstal na zámku v Lánech, kde v září 1937 zemřel. Tomáš Garrigue Masaryk byl označen za Prezidenta Osvoboditele a ještě za jeho života byl přijat zákon „Masaryk se zasloužil o stát“, známý též jako Lex Masaryk.

ANO, zašlete mi prosím zlatou pamětní medaili Tomáš Garrigue Masaryk za cenu 4490 Kč (+ 159 Kč poštovné a balné). Medaili mohu zaslat zpět do 14 dnů ode dne, kdy ji obdržím – Národní Pokladnice mi v tom případě vrátí částku, za niž byla medaile zakoupena. Společně s medailí obdržím navíc Certifikát autentičnosti. Medaile bude hrazena dobírkou poštovnímu doručovateli při odběru. Nabídka je platná do 31. prosince 2022, pokud do té doby nedojde k vyprodání zásob. Prodávající vylučuje přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanovení § 1740 odst. 3 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Všeobecné obchodní podmínky naleznete na www.narodnipokladnice.cz.

Národní Pokladnice působí plně v souladu se všemi předpisy pro prodej zboží na dálku. Předmětem Vaší objednávky je pouze zde nabízené zboží. Zboží expedujeme nejpozději do 30 dnů po obdržení objednávky. Zboží bude odesláno v dokonalém novém stavu, pokud není uvedeno jinak (např. historické či použité vzácné mince). Každou zásilku nám můžete prostřednictvím České pošty s.p. zaslat zpět. V případě vrácení již uhrazené zásilky Vám vrátíme již uhrazenou fakturovanou částku v průběhu 30 dnů. Reklamace lze podat písemně na adresu prodávajícího, emailem nebo telefonicky na zákaznické lince. Postup řešení při reklamaci je popsán na www.narodnipokladnice.cz.

Osobní údaje označené hvězdičkou* jsou nezbytné pro uzavření a plnění smlouvy o koupi zboží, dále zpracováváme osobní údaje pro přímý marketing, profilování Vašeho nákupního chování a sdílení údajů ve skupině (až do doby než bude vznesena námitka). Poskytnutím svých osobních údajů naší společnosti Národní Pokladnice s. r. o., IČ 285 07 622, se sídlem Karolinská 661/4, 186 00 Praha 8 (jako správci osobních údajů) vyjadřujete souhlas s tím, aby tyto údaje byly zpracovávány pro výše uvedené marketingové účely po dobu deseti let od jejich poskytnutí nebo do vznesení námitky. Souhlas můžete kdykoliv odvolat. Máte právo požádat o přístup k osobním údajům, jejich opravu, vymazání nebo omezení jejich zpracování a jejich přenos. Máte právo vznést námitky proti zpracování údajů. Máte také právo podat stížnost na Úřad pro ochranu osobních údajů. Další informace o zpracování osobních údajů jsou uvedeny v podmínkách. Národní Pokladnice s. r. o., se sídlem Karolinská 661/4, 186 00 Praha 8 - Karlín, Česká republika, IČ 28507622, zapsána v OR vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 146644.