V dnešním článku se budeme věnovat lednímu hokeji, sportovní disciplíně, ve které náš národ září na světové úrovni už celé století. Je to jen pár měsíců, co jsme si připomněli 100. výročí od konání prvního mistrovství světa v tomto drsném sportu. 29. dubna 1920 získalo Československo první hokejovou medaili na Letních olympijských hrách v belgických Antverpách. Minulý rok jsme sto let starý bronz, jenž Čechoslováci v šampionátu vybojovali, kvůli celosvětové pandemii, bohužel oslavit nemohli. My jsme však na tento historický milník v dějinách světového sportu zapomenout nechtěli. Společně s Mezinárodní federací ledního hokeje jsme pro Vás připravili unikátní zlatou cihličku, oslavující 100. jubileum od konání prvního mistrovství světa v hokeji.

Tak trochu smutné výročí…

Rok 2020 měl být pro svět sportu velkolepý. Letní olympijské hry měly proběhnout v supermoderním japonském Tokiu. Tokio se mělo stát pátým městem v historii, kde se Hry budou konat už podruhé. Kvůli pandemii byla však gigantická sportovní událost odložena na letošní přelom července a srpna. Zda se největší sportovní svátek na světě opravdu v roce 2021 uskuteční, je však stále ve hvězdách. O něco jistější budoucnost snad čeká ZOH, které jsou naplánovány na rok 2022 v čínském Pekingu. Jedno je však jasné, rok 2020 se do sportovní kroniky zapíše černým písmem. Zrádný koronavirus nezhatil jen sportovní události, ale i vzpomínkové akce na milníky, které by neměly být zapomenuty. Zlatá cihlička, kterou Vám dnes představíme je věnována nejen vzpomínce na 100. výročí od konání prvního hokejového šampionátu, ale též šampionátu v MS, která se nikdy nekonal.

Jak se hrálo před 100 lety? Dnešní fanoušek by se divil!

Československé hokejové mužstvo na OH 1920

Nyní se vrátíme o 100 let nazpět do nedaleké Belgie. Do Antverp se v dubnu 1920 poprvé sjelo sedm týmů z Evropy a Severní Ameriky, aby se utkaly ve sportu, který je nyní neodmyslitelnou součástí olympiády. První zvláštností tehdejšího šampionátu bylo načasování. Bylo to poprvé a naposledy, kdy se hrál hokej na Letních olympijských hrách.

Současné fanoušky by asi překvapila i tehdejší pravidla. Turnaj se nehrál klasickým vyřazovacím způsobem (play-off), na který jsme zvyklí, ale tzv. Bergvallovým systémem. Ten fungoval následovně: postupně proběhlo čtvrtfinále, semifinále a finále, v němž se dva nejlepší celky utkaly o zlato. Poražený finalista však stříbrnou medaili tehdy nebral. Místo toho se o druhý nejcennější kov znovu utkal s výběry, které na začátku turnaje prohrály s vítězem finále (Kanada). Tento systém zajistil Československu postup. Přesto, že náš tým hned v prvním duelu prohrál 0:15, dostal se do boje o stříbro s týmem USA. Ani v tomto boji nebyli naši hokejisté úspěšní. Klání skončilo 0:16. K získání bronzu našim reprezentantům nakonec stačil jediný gól. Puk střelil do švédské brány Josef Šroubek.

Dnešní příznivce hokeje by asi udivila i další sto let stará pravidla. Tehdejší turnaje se totiž nehrály na třetiny, ale jen 2x 20 minut. Ledová plocha byla o dost menší a každý tým poslal na led sedm hráčů, namísto dnešních šesti. Střídání tehdy neexistovalo. Hokejisté měli zakázány přihrávky dopředu. Smělo se přihrávat pouze za sebe nebo do stran.

Jak je vidno, tehdejší MS v hokeji se od dnešních šampionátů výrazně lišilo. Položilo však pevné základy tradice, která přetrvává už po mnoho generací a která přináší radost sportovním fanouškům z celého světa dodnes.

Oslavte 100 let světového hokeje zlatem!

Vzpomínka na 100. výročí oficiálního uvedení hokeje mezi uznávané sportovní disciplíny na LOH, první bronzový úspěch československého týmu a pieta za zrušený hokejový šampionát, který se letos kvůli pandemii nemohl uskutečnit. To vše Vám připomene unikátní cihlička z ryzího zlata 999/1000.

Sběratelská revoluce – zlaté numismaty ve tvaru cihliček

Zlatá mediale ve tvaru cihličky

Zlaté mince a medaile mají nový rozměr! Numismaty ve tvaru zlatých cihliček jsou v naší nabídce naprostou novinkou. Cihličky z ryzích kovů jsou nyní ve světě trendem a mezi sběrateli slaví nebývalý úspěch. Využitím dnešní nabídky tak můžete získat sběratelsky žádaný artikl, který je ovšem ve světe stále jen málo rozšířený.

Avers dnes nabízené zlaté cihličky nese oficiální logo Mezinárodní federace ledního hokeje, anglický opis pro Světový šampionát a výročí. Na reversu naleznete označení ryzosti, gramáže a limitace.

Limitace numismatu je pouhých 2000 kusů. Všechny exempláře jsou dostupné výhradně v nabídce Národní Pokladnice. Pokud nechcete přijít o jedinečný numismatický unikát, doporučujeme navštívit naši rezervační stránku.