Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

V roce 2021 si připomínáme už 705 let od narození Karla IV. - nejvýznamnějšího vladaře našich dějin. Dnes se zaměříme na slavná platidla, která jsou ozdobena portrétem slavného Lucemburka.

Historické mince s portrétem Karla IV.

Královský zlatý dukát s podobiznou legendárního Karla IV.

Asi nejslavnější emisí s podobiznou legendárního vladaře je královský zlatý dukát, který se razil už za jeho života. V ražbě zlatých mincí pokračoval Karel IV. po vzoru svého otce Jana Lucemburského. Oproti svému předchůdci však upustil od ražby mezinárodních florénů s lilií a svatým Janem a razil zlaté mince dukátové váhy se svým portrétem a vyobrazením lva. Tento motiv vystřídal v roce 1355 portrét Karla IV. s královskou a následně císařskou korunou. Zlaté dukáty s portrétem Karla IV. jsou dnes velice vzácné a drahé. Do své sbírky však můžete zařadit autentickou repliku, která je součástí oblíbené kolekce „Nejvýznamnější české mince“.

Vyobrazení slavného krále a později i římského císaře najdete i na méně hodnotných historických mincích. Jeho podobizna zdobí například tzv. parvus, drobnou stříbrnou minci.

Československé a české emise národní banky

Série pěti mincí, tzv. karlovských dukátů

Na československých oběžných mincích sice samotného Karla IV. nenajdeme, ale můžeme se setkat s několika památkami, které nechal činorodý vladař postavit. Například Karlův most dlouho zdobil prvorepublikové halíře a zůstal součástí našeho oběživa dodnes. Jeho minimalistické vyobrazení nalezneme na současné pětikoruně. Dvoubarevnou padesátikorunu pak zdobí pohled přes Karlův most na věže Pražského hradu.

První tematicky zajímavá emise byla emitována v roce 1948 k 600. výročí Karlovy univerzity. O 30 let později vydala státní banka k 600. výročí úmrtí Karla IV. sérii pěti mincí, tzv. karlovských dukátů.

Pocty se dočkalo také Karlovo Nové město pražské, které slavilo v roce 1998 650. výročí od svého založení. Nakonec vydala státní banka celou minisérii s motivem Nového města na minci uncové, založením Univerzity Karlovy na minci půluncové, vydáním právních dokumentů upravujících poměr českého státu ke Svaté říši římské na minci čtvrtuncové a položením základního kamene hradu Karlštejna na minci desetinové.

Karel IV. na zlaté minci

Podobizna Karla IV. dominovala také zlatým mincím v hodnotě 1000 Kč a 10 000 Kč, které vznikly jako soutěžní návrhy pro nové zlaté emise v roce 1996. Návrh zlaté mince s desetitisícovým nominálem od medailéra Vladimíra Oppla získal dokonce v roce 1999 prvenství v prestižní americké soutěži Mince roku (Coin od the Year).

Poslední ČNB mince, tematicky spjaté s Karlem IV. se na trhu objevily v letech 2007 a 2008. Soutěže o návrh pamětní ražby k 650. výročí položení základního kamene Karlova mostu se zúčastnilo 31 výtvarníků. Rada České národní banky nakonec vybrala návrh Josefa Šafaříka, který ozdobil dvousetkorunovou stříbrnou minci. O rok později byla vyhlášena anonymní soutěž k 650. výročí vydání nařízení Karla IV. o zakládání vinic. Po zdlouhavém zvažování výtvarných návrhů se realizace dočkala skica Jiřího Věnečka. Dvousetkorunová mince byla ražena v jablonecké mincovně ze stříbra 900/1000. Vzniklo 9800 kusů v oběhové kvalitě a 17 000 v nejvyšší mincovní kvalitě.

Portrét Karla IV. zdobí jedinou bankovku

Bankovka 100 Kč s portrétem Karla IV.

Historie karlovského motivu je na našich bankovkách oproti mincím podstatně kratší. Fragmentů z památek, které nechal středověký vládce postavit je sice na papírových platidlech požehnaně, avšak jeho portrét nalezneme pouze na jediné. Je jí současná stokoruna, zpracovaná dle návrhu Oldřicha Kulhánka. Platidlo zdobí vážný a detailně propracovaný portrét vladaře na lícní straně a pečeť Karlovy Univerzity na rubové straně. Dobový dojem doplňují gotické klenby a vitrážová okna Svatovítské katedrály. Zelená bankovka koluje v oběhu od roku 1993. Za téměř 30 let se dočkala jen mírných grafických úprav a několika nových bezpečnostních prvků.Karel IV. na pamětních medailích

Pamětní medaile Korunovace Karla IV. z kolekce Život Karla IV.

Pamětních medailí s Karlem IV. je na světovém trhu o poznání více než bankovek. Z početných emisí je zřejmé, že je tomuto výjimečnému panovníkovi a jeho kulturním či architektonickým aktivitám věnována zasloužená pozornost.

V nabídce Národní Pokladnice naleznete hned několik krásných numismatických kolekcí, ale i samostatných pamětních ražeb. Za pozornost stojí například krásná zlatá ražba již zmiňovaného autora Vladimíra Oppla nebo mimořádně propracovaná medaile z ryzího stříbra.


Karel IV. - 1 kg medaile  ryzío stříbra

1 kg medaile z ryzího stříbra - skutečná sběratelská příležitost

Naprostou novinku a zcela mimořádnou sběratelskou příležitost představuje stříbrná pamětní medaile z 1 kilogramu stříbra 999/1000. Ražba vznikla k 705. výročí narození Karla IV. a limitace celé sběratelské série čítá pouhých 99 exemplářů pro celý svět. Každá ražba je na hraně číslována a všechny jsou k dostání v kvalitě proof, tedy v nejvyšší ražební kvalitě. Více informací najdete zde.

5 stříbrných uncí s parciálním zlacením

Stejný motiv s parciálním zlacením můžete získat také v menším vyhotovení, a sice v 5 uncích ryzího stříbra. Limitace menší stříbrné ražby je stanovena na 199 medailí celosvětově. Všechny podrobnosti o pamětní medaili naleznete zde.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.