Od nepaměti nás provázejí naším životem. Jsou nejen prostředkem směny, ale i uměleckým dílem a kouskem historie. Řeč je o mincích, platidlech, za jejichž vznikem vždy stály mincovny, kde tito němí svědci své doby přicházeli na svět. Nejinak tomu bylo na území Česka a Slovenska. Naše nová zlatá kolekce, kterou jsme pro vás připravili, vás do tohoto světa mincovnictví zavede. Díky ní se seznámíte s nejvýznamnějšími mincovnami na našich územích a jejich proslulými ražbami, jež získaly věhlas po celém světě!

Historické mincovny Česka a Slovenska

Nejslavnější epochy mincovnictví v Česku a na Slovensku v ojedinělém zlatém zpracování!

Příběhy našich mincoven vám přiblíží pečlivě zpracovaná zlatá kolekce Historické mincovny Česka a Slovenska. V kolekci naleznete dvanáct zlatých mincí, které jsou v ojedinělém tvaru cihliček a jsou k dostání pouze u nás v Národní Pokladnici.
Zlaté mince jsou raženy v nejvyšší mincovní kvalitě a na jejich zpracování bylo použito ryzí zlato 999/1000. Mince mají hmotnost 2,5 gramů a rozměry jsou 14 x 24 milimetrů. Mince jsou vsazeny do speciálních akrylových karet, které zároveň slouží jako Certifikáty autentičnosti, jež garantují parametry mincí. Mince s kartou jsou ještě zapečetěny do ochranné kapsle, která je chrání proti poškození.

Na jaké mincovny a jejich ražby se můžete v kolekci těšit?

Kolekce obsahuje dvanáct mincí, jež reprezentují nejvýznamnější mincovny a jejich ražby. Zde vám na ukázku krátce představíme první tři z nich.

První českou mincovnou byla dle historických pramenů mincovna na pražském Vyšehradě a její vznik je datován do 10. století. Mincí, která zde byla ražena, byl denár. Denáry byly první české stříbrné mince, které vznikly za vlády krále Boleslava I. a dodnes jsou známé jako tzv. boleslavské denáry. Jejich pozdější zánik byl zapříčiněn nástupem pražského groše, který se již razil v Kutné Hoře.

Mezi vůbec nejznámější mincovny na českém území, které se vám jistě jako první vybaví, patřila bezesporu ta v Kutné Hoře. Kutná Hora byla vždy proslulá svou těžbou stříbra, a proto se za vlády krále Václava II. stala i královskou mincovnou. Razily se zde nejen stříbrné tolary, ale také naše nejproslulejší mince – pražské groše. Nejznámějším grošem byl groš Václava II., který byl vyražen v červenci roku 1300. Tento groš reprezentující kutnohorskou mincovnu zároveň otevírá naši zlatou kolekci Historické mincovny Česka a Slovenska.

Další mincovnou, která tradici mincovnictví udržuje dokonce do dnešních dnů je mincovna v Kremnici. Kremnická mincovna doslova patří k nejstarším mincovnám na světě a její původ sahá až do 14. století. Její místo vzniku nebylo náhodné, v okolí se totiž nacházela bohatá ložiska zlata, a proto se zde razilo i mnoho slavných mincí. Za nejplodnější období lze považovat vládu Marie Terezie a jejího syna Josefa II. Za jejich vlády byla mincovna plně vytížena, razily se zde dukáty, tolary a další mince. Mezi nejproslulejší mince patřily zlaté dukáty, které vynikaly vyšší ryzostí, než jakou razily jiné mincovny. Za legendární je považován dukát Marie Terezie.

Kolekce Historické mincovny Česka a Slovenska je nejen souborem zlatých mincí, které vás uchvátí svým jedinečným zpracováním, ale také průvodcem dokumentujícím naši bohatou historii mincovnictví, která zanechala své nesmazatelné místo ve světě.

Pro více informací o kolekci navštivte: Historické mincovny Česka a Slovenska

Historické mincovny Česka a Slovenska