Žijeme ve velmi rychlé a moderní době, pokročilé technologie nás překvapují na každém kroku. A je skvělé, že emise, jako je tato, věnovaná ikonickému Aztéckému kalendáři, dokáže nasměrovat naše pohledy do historie a připomenout nám mimořádně vyspělé civilizace. Snad právě pro ten kontakt s minulostí a realitou je většina těchto emisí rozebraná ještě před uvedením na trh.

Mincovním kovem numismatu je ryzí stříbro (ryzost Ag 999/1000), jeho hmotnost jsou 3 troyské unce ryzího kovu a průměr mimořádných 65 milimetrů. Nominální hodnota mince je 20 dolarů. Při ražbě této emise byla využita speciální vrstvená technika, díky které se použitím několika různě vysokých a nízkých reliéfů podařilo dosáhnout jedinečného efektu třírozměrného obrazu. Povrch emise je upraven patinou, která jí dodává velmi zajímavý starobylý vzhled zvaný antique.

  • Avers numismatu zdobí portrét královny Alžběty II, britské panovnice od roku 1952 (tedy již více než šedesát pět let). Portrét královny na averzu, jenž je umístěn nikoli v samotném středu, ale při pravém okraji, je však součástí složitější kompozice. Dominantou je vyobrazení otazníku, který je dekorován hieroglyfy a symboly, což přímo souvisí s nápisy Archeology & Symbolism, který se nachází při pravém okraji. Po obvodu je dále vyraženo jméno královny (Eizabeth II. – Alžběta II.), název země emitenta (Cook Islands – Cookovy ostrovy) a nominální hodnota (20 dollars – 20 dolarů).

  • Na reversu mince je vyobrazen Aztécký kalendář, který je po obvodu doplněn nápisy Aztec Calendar Stone (Aztécký kamenný kalendář), Tenochtitlán (centrum aztécké říše) a označením roku ražby 2018.

Aztécký kalendář je též zvaný Sluneční kámen, jak zní dva nejpoužívanější české ekvivalenty k původnímu aztéckému názvu Cuauhxicalli. Tento kámen má mytologický a astronomický význam, je kruhový (průměr je cca 3,6 metrů, váží téměř 25 tun) a v jeho středu je vytesán malý sluneční kotouč s tváří boha Huitzilopochtli (hlavní aztécký bůh). O jeho využití a funkci jsou zmínky v dochovaných aztéckých pramenech: kromě počítání dnů, měsíců, let a dalších cyklů sloužil i k získávání údajů o drahách jednotlivých planet.

Sluneční kámen byl objeven v roce 1760 při stavbě katedrály v México City, kde se dříve nacházelo centrum aztécké říše Tenochtitlán. Poté byl vložen ve stěně západní věže katedrály, kde zůstal až do roku 1885, následně byl převezen do Národního muzea archeologie a historie, kde je dodnes. Aztécký kalendář jako soustava pro měření času se skládal ze dvou částí: 260denní zvané Tonalpohualli (kniha dní) a 365denní zvané Xiuhpohuall (vzácný počet), 365denní část měla 18 měsíců po 20 dnech a 5 dnů na závěr roku, zvaných Nemontemi (neužitečné), které byly pokládány za nešťastné, a doporučovalo se nepracovat. Propojením obou částí vzniklo 52leté období zvané Kalendářní řada.

ANO, zašlete mi prosím stříbrnou minci Aztecký kalendář v ryzím stříbře za cenu 12 900 (+129 Kč poštovné a balné). Minci mohu zaslat zpět do 14 dnů ode dne, kdy ji obdržím – Národní Pokladnice mi v tom případě vrátí částku, za niž byla mince zakoupena. Společně s mincí obdržím navíc Certifikát autentičnosti obsahující bohaté informace. Mince bude hrazena dobírkou poštovnímu doručovateli při odběru. Nabídka je platná do vyprodání zásob. Prodávající vylučuje přijeti nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanoveni § 1740 odst. 3 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Všeobecné obchodní podmínky naleznete na www.narodnipokladnice.cz

Národní Pokladnice působí plně v souladu se všemi předpisy pro prodej zboží na dálku. Předmětem Vaší objednávky je pouze zde nabízené zboží. Zboží expedujeme nejpozději do 30 dnů po obdržení objednávky. Zboží bude odesláno v dokonalém novém stavu, pokud není uvedeno jinak (např. historické či použité vzácné mince). Každou zásilku nám můžete prostřednictvím České pošty s.p. zaslat zpět. V případě vrácení již uhrazené zásilky Vám vrátíme již uhrazenou fakturovanou částku v průběhu 30 dnů. Reklamace lze podat písemně na adresu prodávajícího, emailem nebo telefonicky na zákaznické lince. Postup řešení při reklamaci je popsán na www.narodnipokladnice.cz.

Osobní údaje označené hvězdičkou* jsou nezbytné pro uzavření a plnění smlouvy o koupi zboží, dále zpracováváme osobní údaje pro přímý marketing, profilování Vašeho nákupního chování a sdílení údajů ve skupině (až do doby než bude vznesena námitka). Poskytnutím svých osobních údajů naší společnosti Národní Pokladnice s. r. o., IČ 285 07 622, se sídlem Karolinská 661/4, 186 00 Praha 8 (jako správci osobních údajů) vyjadřujete souhlas s tím, aby tyto údaje byly zpracovávány pro výše uvedené marketingové účely po dobu deseti let od jejich poskytnutí nebo do vznesení námitky. Souhlas můžete kdykoliv odvolat. Máte právo požádat o přístup k osobním údajům, jejich opravu, vymazání nebo omezení jejich zpracování a jejich přenos. Máte právo vznést námitky proti zpracování údajů. Máte také právo podat stížnost na Úřad pro ochranu osobních údajů. Další informace o zpracování osobních údajů jsou uvedeny v podmínkách. Národní Pokladnice s. r. o., se sídlem Karolinská 661/4, 186 00 Praha 8 - Karlín, Česká republika, IČ 28507622, zapsána v OR vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 146644.

Specifikace
Kov:
Ryzí stříbro 999/1000
Průměr:
65 mm
Hmotnost:
93,3 g
Kvalita:
Proof (nejvyšší mincovní kvalita, leštěné razidlo)
Nominální hodnota:
20 Dolarů
Země původu:
Cookovy ostrovy
Rok emise:
2018
Limitace:
333 kůsů pro celý svět