Bankovka v nominální hodnotě 10 Kčs byla ikonickým platidlem Československa. Poprvé byla vydána v roce 1960 a byla v oběhu až do roku 1993. I přesto zůstává tato bankovka důležitou součástí naší historie a je důležitým historickým artefaktem, který připomíná tehdejší éru společného Československa.

My jsme se tuto legendární bankovku zvanou Dívky s šátky rozhodli zvěčnit na unikátní medaili z 5 uncí ryzího stříbra 999/1000. Medaile je zpracována v nejvyšší kvalitě ražby a se těší atypickému obdélníkovitému tvaru s úctyhodnými rozměry 100 x 50 mm. Limitace této pamětní medaile je celosvětově velmi nízká - bylo vyraženo pouhých 149 kusů. Limitaci potvrzuje individuální číslování. 

  • Reversní strana poskytuje pohled na oravskou přehradu. Orava byla totiž domovem jak dívek, tak výtvarnice Medvecké.
  • Avers medaile představuje dvě dívky s šátky. Dívka s šátkem na hlavě (Margita) měla znázorňovat starou Oravu a dívka v pionýrském šátku (Marta) novou dobu. Zajímavostí, které si málokdo všimne, je, že Marta na kresbě v ruce drží štětec, s nímž opyluje květy. Do pozadí malířka umístila budovu továrny.

     

Pamětní medaile vyobrazující legendární československou bankovku je uložena včetně Certifikátu autentičnosti ve výstavní kazetě. 

Objednávkou získáte:

  • 5 uncí ryzího stříbra 999/1000
  • Unikátní rozměry medaile
  • Individuální číslování
  • Výstavní kazetu společně s Certifikátem autentičnosti

Tato jedinečná pamětní medaile je striktně limitována pouhými 149 kusy celosvětově, proto je také opatřena individuálním číslováním.

Předlohou dívek z bankovky byly reálné postavy – kamarádky Marta Lasmonová a Margita Mešková. Tváře dvou přítelkyň se v peněženkách Čechoslováků objevovaly od roku 1961, kdy byla tato bankovka uvedena do oběhu, až do roku 1988. Tehdy devítileté holčičky si na design bankovky vybrala slovenská akademická malířka Mária Medvecká. Děvčata si hrávala na dvorku, kde měla umělkyně ateliér a tam je také poprvé oslovila.

Stát malířce modelem bylo pro obě děvčata nejprve vítaným dobrodružstvím, neboť se tak nejednou vyhnula vyučování. Dlouhé hodiny nehybného stání však brzy začalo holčičky nudit. Aby si malířka udržela jejich pozornost, dávala jim sladkosti i malý honorář v podobě drobných mincí. Práce na designu bankovky zabrala výtvarnici bezmála dva roky.

ANO, zašlete mi prosím pamětní medaili z 5 uncí ryzího stříbra 999/1000 vyobrazující legendární československou bankovku Dívky s šátky za cenu 19 990 Kč (+ 129 Kč poštovné a balné). Částku za medaili lze uhradit najednou, nebo ve formě 4 bezúročných měsíčních splátek, 4 x 4 997,50 Kč Kč (+ 129 Kč poštovné a balné). Medaili mohu zaslat zpět do 14 dnů ode dne, kdy ji obdržím – Národní Pokladnice mi v tom případě vrátí částku, za niž byla medaile zakoupena. Společně s medailí obdržím navíc Certifikát autentičnosti a kazetu. Medaile bude hrazena dobírkou poštovnímu doručovateli při odběru. Nabídka je platná do vyprodání zásob, nebo do 31. října 2023. Prodávající vylučuje přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanovení § 1740 odst. 3 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Všeobecné obchodní podmínky naleznete na www.narodnipokladnice.cz.

Národní Pokladnice působí plně v souladu se všemi předpisy pro prodej zboží na dálku. Předmětem Vaší objednávky je pouze zde nabízené zboží. Zboží expedujeme nejpozději do 30 dnů po obdržení objednávky. Zboží bude odesláno v dokonalém novém stavu, pokud není uvedeno jinak (např. historické či použité vzácné mince). Každou zásilku nám můžete prostřednictvím České pošty s.p. zaslat zpět. V případě vrácení již uhrazené zásilky Vám vrátíme již uhrazenou fakturovanou částku v průběhu 30 dnů. Reklamace lze podat písemně na adresu prodávajícího, emailem nebo telefonicky na zákaznické lince. Postup řešení při reklamaci je popsán na www.narodnipokladnice.cz.

Osobní údaje označené hvězdičkou* jsou nezbytné pro uzavření a plnění smlouvy o koupi zboží, dále zpracováváme osobní údaje pro přímý marketing, profilování Vašeho nákupního chování a sdílení údajů ve skupině (až do doby než bude vznesena námitka). Poskytnutím svých osobních údajů naší společnosti Národní Pokladnice s. r. o., IČ 285 07 622, se sídlem Karolinská 661/4, 186 00 Praha 8 (jako správci osobních údajů) vyjadřujete souhlas s tím, aby tyto údaje byly zpracovávány pro výše uvedené marketingové účely po dobu deseti let od jejich poskytnutí nebo do vznesení námitky. Souhlas můžete kdykoliv odvolat. Máte právo požádat o přístup k osobním údajům, jejich opravu, vymazání nebo omezení jejich zpracování a jejich přenos. Máte právo vznést námitky proti zpracování údajů. Máte také právo podat stížnost na Úřad pro ochranu osobních údajů. Další informace o zpracování osobních údajů jsou uvedeny v podmínkách. Národní Pokladnice s. r. o., se sídlem Karolinská 661/4, 186 00 Praha 8 - Karlín, Česká republika, IČ 28507622, zapsána v OR vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 146644.

Specifikace
Kov:
Stříbro 999/1000
Hmotnost:
155,50 g
Rozměry:
10 x 50 mm
Kvalita:
Proof
Země původu:
Česká republika
Rok emise:
2023
Limitace:
149 kusů celosvětově