Historická mince František Josef I. a Sissi

25. výročí svatby císařského páru oslavené stříbrnou emisí

V roce 2019 jsme si připomněli 165. výročí sňatku císaře Františka Josefa I. a krásné Sissi.

24. dubna 1854 se ve Vídni v chrámu sv. Augustina konala "svatba století". Sissi na sobě měla nádherné a těžké bílé šaty, protkávané stříbrem, zlatem a myrtou. Hlavu ji halil tylový závoj a ozdobena byla tyrkysovou soupravou.

Mincovním kovem této emise je stříbro se specifikací 900/1000, průměr je 36 mm a hmotnost 24,70 g. Emise je zachována ve velmi dobré kvalitě a byla ražena v roce 1879, přesně před 140 lety. Její nominální hodnota jsou 2 guldeny, taktéž nazývané floriny anebo typické maďarské forinty.

  • Averz představuje portréty obou panovníků zprava, na kterém se Sissi příjemně usmívá, což mnělo symbolizovat jejich harmonický vztah. Autorem návrhu je vídeňský rytec Friedrich Leisek.

  • Na reversu mince je zvěčněna postava sedící bohyně Fortuny, ikona náhody, osudu, štěstí a naděje. Autorem návrhu je uznávaný rakouský medailér Anton Scharff.

Rezevací získáte:

  • Emisi raženou v roce 1879 tedy přesně před 140 lety
  • Emisi raženou k k 25. výročí svatby monarchů
  • Originální historickou minci ve velmi dobré kvalitě
  • Stříbro 900/100
  • Certifikát autentičnosti ztvrzující pravost mince
  • Dřevěnou kazetu pro bezpečné uchování mince

 

 

Specifikace
Kov:
Stříbro 900/1000
Hmotnost:
24,70 g
Průměr:
36 mm
Kvailta:
Velmi dobrá
Rok ražby:
1879
Země původu:
Rakousko - Uhersko

Psal se 24. duben 1854. Přesně v devatenáct hodin začal v kostele sv. Augustina velkolepý obřad. Tradiční místo habsburských svateb osvětlovalo 15 000 svíček a bylo potažené červeným sametem. Velkolepému okamžiku byli přítomni všichni, kdo něco znamenali.

Oddávajícímu kardinálu Rauscherovi asistovalo na sedmdesát církevních hodnostářů. Jeho projev byl květnatý a nekonečný. Ne nadarmo se mu říkalo kardinál „tlachal.“ Láska císařovny podle jeho slov měla „pro císaře v moři panovnických starostí znamenat ostrůvek, který je pevným a pokojně se zelenajícím přístavem v bouřích a na kterém rozkvétají usměvavé růže a půvabné fialky.“ Vyčerpaná Sissi vše vnímala skrze závoj slz.

Svatební den stále nekončil. V deset hodin večer konečně začala slavnostní večeře. Ač se pod vybranými lahůdkami stoly jen prohýbaly, vyčerpaná nevěsta neměla na jídlo ani pomyšlení. A tehdy došlo k prvnímu oficiálnímu faux-pas: Alžběta, nic netušíc o habsburské etiketě, si podle zvyku z domova u stolu sundala rukavičky. Dvůr oněměl. Ženich však z trapasu brilantně vybruslil - okamžitě si také sundal rukavičky a prohlásil, že to, co udělá císařovna, je zákonem. Do postele se Sissi dostala až po půlnoci. Na pravou svatební noc si ale císař musel počkat ještě dva dny.

Po výměně prstýnků zazněly první salvy, které oznamovaly, že z Alžběty Bavorské se stala císařovna Rakouska. I když ji František Josef I. celý život miloval, bylo jejich manželství nešťastné. Jeho "andělská Sissi" byla stále na cestách a o manžela a děti se zajímala jen málo.

 

 

 

 

 

 

ANO, zašlete mi prosím historickou stříbrnou minci František Josef I. a Sissi za cenu 9990 Kč (+ 149 Kč poštovné a balné). Mince bude hrazena dobírkou poštovnímu doručovateli při odběru. Minci mohu zaslat zpět do 14 dnů ode dne, kdy ji obdržím – Národní Pokladnice mi v tom případě vrátí částku, za niž byla mince zakoupena. Společně s mincí obdržím navíc Certifikát autentičnosti a originální balení. Nabídka je platná do 30. 09. 2019 nebo do vyprodání zásob. Prodávající vylučuje přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanovení § 1740 odst. 3 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Všeobecné obchodní podmínky naleznete na www.narodnipokladnice.cz.

Národní Pokladnice působí plně v souladu se všemi předpisy pro prodej zboží na dálku. Chcete-li si objednat, musíte být starší 18 let. Předmětem Vaší objednávky je pouze zde nabízené zboží. Zboží expedujeme nejpozději do 30 dnů po obdržení objednávky. Zboží bude odesláno v dokonalém novém stavu, pokud není uvedeno jinak (např. historické či použité vzácné mince). Každou zásilku nám můžete prostřednictvím České pošty s.p. zaslat zpět. V případě vrácení již uhrazené zásilky Vám vrátíme již uhrazenou fakturovanou částku v průběhu 30 dnů. Reklamace lze podat písemně na adresu prodávajícího, emailem nebo telefonicky na zákaznické lince. Postup řešení při reklamaci je popsán na www.narodnipokladnice.cz.

Osobní údaje označené hvězdičkou* jsou nezbytné pro uzavření a plnění smlouvy o koupi zboží, dále zpracováváme osobní údaje pro přímý marketing, profilování Vašeho nákupního chování a sdílení údajů ve skupině (až do doby než bude vznesena námitka). Poskytnutím svých osobních údajů naší společnosti Národní Pokladnice s. r. o., IČ 285 07 622, se sídlem Karolinská 661/4, 186 00 Praha 8 (jako správci osobních údajů) vyjadřujete souhlas s tím, aby tyto údaje byly zpracovávány pro výše uvedené marketingové účely po dobu deseti let od jejich poskytnutí nebo do vznesení námitky. Souhlas můžete kdykoliv odvolat. Máte právo požádat o přístup k osobním údajům, jejich opravu, vymazání nebo omezení jejich zpracování a jejich přenos. Máte právo vznést námitky proti zpracování údajů. Máte také právo podat stížnost na Úřad pro ochranu osobních údajů. Další informace o zpracování osobních údajů jsou uvedeny v podmínkách. Národní Pokladnice s. r. o., se sídlem Karolinská 661/4, 186 00 Praha 8 - Karlín, Česká republika, IČ 28507622, zapsána v OR vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 146644.