Jsme hrdí, že Vám můžeme představit naši nejnovější emisi připomínající 660 let od položení základního kamene Karlova mostu, významné architektonické památky evropského významu. Nádherná pamětní emise je zušlechtěna 24karátovým zlatem a ryzím stříbrem 999/1000. Výjimečný design tohoto mistrovského díla je podtržen ražbou v nejvyšší mincovní kvalitě.

Výtvarný návrh této skvostné pamětní medaile byl zpracován předním českým akademickým sochařem a držitelem ocenění Nejkrásnější zlatá mince světa Vladimírem Opplem, který je zároveň autorem designu současné oběžné dvacetikoruny. Výhradním emitentem této emise je Národní Pokladnice a počet medailí je přísně limitován – celosvětově je dostupných pouze 10 000 emisí!

Specifikace
Zušlechtění:
24karátové zlato, ryzí stříbro 999/1000
Kov:
Bronz
Průměr:
45 mm
Hmotnost:
35 g
Kvalita:
Nejvyšší mincovní - leštěné razidlo
Země původu:
Česká republika
Rok emise:
2017
Limitace:
10 000 ks celosvětově

Karlův most je nejstarší dochovaný most přes Vltavu v Praze a druhý nejstarší dochovaný kamenný most v České republice (ten úplně nejstarší se nachází v Písku). Most je ozdoben 31 sochami a sousošími. Původně se mu říkalo „kamenný“ nebo „pražský“ most. Název „Karlův most“ se vžil až kolem roku 1870 na základě dřívějšího podnětu Karla Havlíčka Borovského.

Pamětní medaile Karlův most je zušlechtěná ryzím zlatem a stříbremMost spojuje Staré Město s Malou Stranou. Je 515,76 metrů dlouhý a jeho šířka je 9,40 až 9,50 m; výška chodníku je 13 m nad normální hladinou. Je tvořen šestnácti oblouky, které mají rozpon 16,62 - 23,38 m. Ve své délce je třikrát zalomen a proti proudu je nepatrně vypouklý. Na mostě jsou tři mostecké věže: dvě na Malé Straně a jedna na straně Starého Města (tato staroměstská věž však není postavena na krajní opěře mostu, jak je obvyklé, ale na prvním vnitřním pilíři).

Základní kámen Karlova mostu byl položen 9. 7. 1357 v 5 hodin 31 minut za osobní přítomnosti Karla IV. O stavbě mostu Karel rozhodl již po stržení Juditina mostu při povodni v roce 1342 (tento most byl také kamenný, nechal jej postavit král Vladislav II. v roce 1157 a byl pojmenován po králově manželce Juditě). Datum položení základního kamene pomáhali určit, jak bylo tehdy obvyklé, i astrologové a astronomové. Ve zvolené datum prý byla pro zahájení stavby mimořádně příznivá konstelace Slunce se Saturnem. Celé datum zároveň odpovídalo sledu lichých čísel od jedné do devíti a zpět (1-3-5-7-9-7-5-3-1).

Podle legendy byla při stavbě do malty přidávána vajíčka. V roce 2008 provedli vědci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze rozbor původní malty, který měl tuto legendu potvrdit nebo vyvrátit. Ukázalo se, že vejce na stavbu sice použita nebyla, ale malta se zalévala mlékem a vínem a přidávaly se do ní i syrečky.

V červenci 1432 strhla povodeň 5 mostních pilířů, most byl poté opravován až do roku 1503, tedy celých 71 let. Další povodně ohrožovaly most v letech 1655, 1784, 1845, 1872, avšak nejvíce byl poškozen při povodni v roce 1890, kdy byly vážně poškozeny tři mostní pilíře, zřítily se dva mostní oblouky a do vody spadly dvě sochy zdobící most. 

Po následující dva roky nahrazovala zbořené části dřevěná konstrukce, která ze severní strany mostu obcházela poškozené místo; nepoškozené konce mostu nadále sloužily. Při opravě byla použita nová metoda: pilíře se nově zakládaly na železných kesonech. Obnova zřícené části mostu byla dokončena v listopadu 1892, utopené sochy byly z Vltavy vyzvednuty až v roce 1901.

Další stoletá voda přišla v roce 2002, most ji nakonec přestál bez viditelného poškození. Následně most prošel další citlivou rekonstrukcí, vždy však za provozu. Během těchto oprav se podařilo zjistit další nová fakta z historie této fascinující památky.

ANO, objednávám medaili Karlův most zušlechtěnou ryzím zlatem a stříbrem za cenu pouhých 299 Kč (+ 89 Kč poštovné a balné). Medaili mohu zaslat zpět do 14 dnů ode dne, kdy ji obdržím – Národní Pokladnice mi v tom případě vrátí částku, za níž byla medaile zakoupena. Společně s medailí obdržím navíc Certifikát autentičnosti obsahující bohaté informace. Medaile bude hrazena dobírkou poštovnímu doručovateli při odběru. Nabídka je platná do 31. 8. 2017 nebo vyprodání zásob. Prodávající vylučuje přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanovení § 1740 odst. 3 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Všeobecné obchodní podmínky naleznete na www.narodnipokladnice.cz

Národní Pokladnice působí plně v souladu se všemi předpisy pro prodej zboží na dálku. Chcete-li si objednat, musíte být starší 18 let. Předmětem Vaší objednávky je pouze zde nabízené zboží. Zboží expedujeme nejpozději do 30 dnů po obdržení objednávky. Zboží bude odesláno v dokonalém novém stavu, pokud není uvedeno jinak (např. historické či použité vzácné mince). Každou zásilku nám můžete prostřednictvím České pošty s.p. zaslat zpět. V případě vrácení již uhrazené zásilky Vám vrátíme již uhrazenou fakturovanou částku v průběhu 30 dnů. Reklamace lze podat písemně na adresu prodávajícího, emailem nebo telefonicky na zákaznické lince. Postup řešení při reklamaci je popsán na www.narodnipokladnice.cz.

Vaše osobní údaje uvedené v této objednávce budou zpracovány v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, a za podmínek, které jsou dostupné na internetové adrese www.narodnipokladnice.cz. Poskytnutím svých osobních údajů naší společnosti Národní Pokladnice s. r. o., IČ 285 07 622, se sídlem Karolinská 661/4, 186 00, Praha 8 (jako správci osobních údajů) vyjadřujete souhlas s tím, aby tyto údaje byly v souladu s výše uvedenými podmínkami zpracovávány po dobu deseti let od poskytnutí za účelem nabízení zboží a služeb naši společnosti i třetích osob (včetně zasílání informaci o pořádaných akcích) a užívány za účelem zasílání elektronických obchodních sdělení.