Mincovním kovem uvedené emise je stříbro vysoké ryzosti (Ag 900/1000). Její hmotnost je 22,2 gramů a průměr činí 37 milimetrů. Numismat je zpracován v nejvyšší mincovní kvalitě (v kvalitě označované proof) a vyražen pomocí speciálního leštěného razidla.

  • Avers této krásné stříbrné mince zdobí portrét Marie Curie-Skłodowské, jenž je po obvodu doplněn jménem Marie Curie a rovněž jejím rodným jménem Maria Skłodowska. Pod portrétem je vyražen rok narození a rok úmrtí této významné vědkyně. Zajímavé je zpracování pozadí portrétu, tvoří jej reprodukce vzorců vztahujících se k výzkumu, za který Marie Curie-Skłodowská získala Nobelovu cenu.

  • Dominantu reversové strany tvoří společný portrét manželského vědeckého páru – Marie a Pierra Curieových. Na okraji mince jsou pak vyraženy jména manželů a roky, ve kterých se Marie Curie-Skłodowská stala držitelkou Nobelových cen. Pozadí znázorňuje molekulární strukturu polonia. Dále je zde také uveden rok ražby 2019 společně s nominální hodnotou 10 euro a zkratka vydávající země RF (République française, tj. Francouzská republika).

Ojednávkou Stříbrné mince s portétem Marie Curie získáte:

  • 22, 2 gramů stříbra vysoké ryzosti (Ag 900/100)
  • Záruku nejvyšší mincovní kvalita (Proof)
  • Jistotu nízké limitace, jen 2000 kusů
  • Certifikát autentričnopsti
  • Originální tématický box

Stříbrná mince z prestižní pařížské mincovny s nízkou limitací 2000 kusů pro celý svět. Neváhejte s objednávkou.

Marie Curie (celým jménem Marie Curie-Sklodowská) byla zcela bez pochyby neobyčejnou ženou, která celý svůj život věnovala výzkumům v oblasti fyziky a chemie. Byla velmi skromná, houževnatá a vytrvalá. Albert Einstein o ní jednou prohlásil: „Paní Curieová je ze všech slavných osobností jediná, kterou nezkazila sláva.”

Maria Skłodowská se narodila 7. listopadu 1867 v polské Varšavě v rodině gymnaziálního profesora fyziky a matematiky, její matka působila také jako učitelka. Byla nejmladší z pěti sourozenců. Její mládí nebylo snadné, brzy jí zemřela matka i sestra, a rodina se stále potýkala s finančními problémy. Maria Skłodowská byla velmi nadaná studentka. Ve studiu na státním gymnáziu ji nikdo nepředstihl. Plynně mluvila čtyřmi jazyky – rusky, francouzsky, německy a anglicky. Jelikož v té době v Polsku neměly ženy možnost studovat na univerzitě, bylo jedinou možností odejít do zahraničí. V roce 1891 Skłodowská složila jako první žena v historii přijímací zkoušky na fakultu fyziky a chemie pařížské Sorbonny. V roce 1893 úspěšně složila diplomovou zkoušku z fyziky. Pokračovala ve studiu na Sorbonně a o rok později složila i diplomovou zkoušku z matematiky.

V roce 1894 poznala také svého manžela Pierra Curie, nadějného francouzského vědce, za kterého se v roce 1895 provdala. O dva roky později se Marii a Pierrovi narodila dcera Irène, v roce 1904 pak druhá dcera Éve. Manželé se ve svých vědeckých výzkumech zajímali především o nejnovější objevy týkající se vyzařování některých prvků. Zaměřili se na radioaktivitu různých minerálů. V uranové rudě, tzv. smolinci, který Marie nechala dovézt až z českého Jáchymova, objevila
s manželem roku 1898 nový radioaktivní prvek – polonium. Koncem stejného roku pak objevila další radioaktivní látku s ještě silnější vyzařovací schopností – radium.

Marie Curie-Sklodowská byla dvakrát vyznamenána Nobelovou cenou. Poprvé získala Nobelovu cenu spolu s manželem Pierrem Curie v roce 1903 za fyziku za výzkum přirozené radioaktivity. Podruhé jí byla cena udělena v roce 1911, tentokrát za chemii, za objev polonia a radia, za izolaci radia a výzkum jeho vlastností a sloučenin. Jako první žena v historii se stala profesorkou na pařížské Sorbonně. Stalo se tak poté, co její manžel, profesor fyziky na univerzitě, tragicky zahynul. Proto Rada přírodovědecké fakulty rozhodla post profesora fyziky nabídnout právě jí.

ANO, zašlete mi prosím Stříbrnou minci s portrétem Marie Curie-Sklodowské za cenu 2490 Kč (+ 129 Kč poštovné a balné). Minci mohu zaslat zpět do 14 dnů ode dne, kdy ji obdržím – Národní Pokladnice mi v tom případě vrátí částku, za niž byla mince zakoupena. Společně se mincí obdržím navíc Certifikát autentičnosti a kazetu pro uložení mince. Mince bude hrazena dobírkou poštovnímu doručovateli při odběru. Nabídka je platná do vyprodání zásob. Prodávající vylučuje přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanovení § 1740 odst. 3 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Všeobecné obchodní podmínky naleznete na www.narodnipokladnice.cz.

Národní Pokladnice působí plně v souladu se všemi předpisy pro prodej zboží na dálku. Předmětem Vaší objednávky je pouze zde nabízené zboží. Zboží expedujeme nejpozději do 30 dnů po obdržení objednávky. Zboží bude odesláno v dokonalém novém stavu, pokud není uvedeno jinak (např. historické či použité vzácné mince). Každou zásilku nám můžete prostřednictvím České pošty s.p. zaslat zpět. V případě vrácení již uhrazené zásilky Vám vrátíme již uhrazenou fakturovanou částku v průběhu 30 dnů. Reklamace lze podat písemně na adresu prodávajícího, emailem nebo telefonicky na zákaznické lince. Postup řešení při reklamaci je popsán na www.narodnipokladnice.cz.

Osobní údaje označené hvězdičkou* jsou nezbytné pro uzavření a plnění smlouvy o koupi zboží, dále zpracováváme osobní údaje pro přímý marketing, profilování Vašeho nákupního chování a sdílení údajů ve skupině (až do doby než bude vznesena námitka). Poskytnutím svých osobních údajů naší společnosti Národní Pokladnice s. r. o., IČ 285 07 622, se sídlem Karolinská 661/4, 186 00 Praha 8 (jako správci osobních údajů) vyjadřujete souhlas s tím, aby tyto údaje byly zpracovávány pro výše uvedené marketingové účely po dobu deseti let od jejich poskytnutí nebo do vznesení námitky. Souhlas můžete kdykoliv odvolat. Máte právo požádat o přístup k osobním údajům, jejich opravu, vymazání nebo omezení jejich zpracování a jejich přenos. Máte právo vznést námitky proti zpracování údajů. Máte také právo podat stížnost na Úřad pro ochranu osobních údajů. Další informace o zpracování osobních údajů jsou uvedeny v podmínkách. Národní Pokladnice s. r. o., se sídlem Karolinská 661/4, 186 00 Praha 8 - Karlín, Česká republika, IČ 28507622, zapsána v OR vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 146644.

Specifikace
Kov:
Stříbro vysoké ryzosti (900/1000)
Průměr:
37 mm
Hmotnost:
22,2 g
Kvalita:
Proof (nejvyšší mincovní kvalita, leštěné razidlo)
Nominální hodnota:
10€
Země původu:
Francie
Rok emise:
2019
Limitace:
2000 kusů