„Mne nejde o to, za cenu nečinnosti kúpiť si život. Ja nechcem žiť o dvadsať-tridsať rokov. Teraz-teraz chcem žiť.“

Takto popísal svoj postoj a prístup k životu všestranný slovenský politik, ktorý bol zároveň letcom, astronómom, zberateľom, francúzskym generálom i zakladateľom Československa. A v neposlednom rade tiež víťazom minuloročnej ankety „Najväčší Slovák“. Je tomu 140 rokov, čo sa narodil Milan Rastislav Štefánik.

Pre túto príležitosť Národná Pokladnica vyrazila mimoriadnu medailu s veľkorysým priemerom 90 milimetrov. Medaila je Štefánikovi doslova zasvätená. Vyjadruje poctu nielen velikánovi samotnému, ale spomína aj jeho všestrannosť a životné role, ktoré miloval a ctil. Niet preto divu, že sme sa rozhodli pre medailu tejto veľkosti. Rovnako tak ako žiari Štefánikova osobnosť a odkaz, žiari aj naša medaila zušľachtená rýdzim zlatom.

AVERSREVERS
Detailní portrét Milana Rastislava Štefánika s vojenskými řády. V pozadí se tyčí symboly Slovenska – Bratislavský hrad a vrchol Kriváň. Dalším symbolem je dvojplošník připomínající Štefánika jako letce. Okruží medaile lemuje lipová a vavřínová ratolest, symbol slovanství a vítězství. Avers je doplněn opisem jména a letopočty.Znak generálské brigadýrky na středu medaile odkazuje na Štefánikovo hrdé působení ve francouzské armádě. Hvězdná obloha v kontrastu s rozzářeným sluncem zase připomíná jeho úlohu astronoma a meteorologa. I zde jsou podél okruží vyraženy větvičky. Na levé straně palmová, symbolizující mír a naději, a na pravé straně dubová, představující odvahu. Kompozice je doplněna hesly nejdůležitějších životních rolí M. R. Štefánika a také jeho životním krédem, jímž se tato mimořádně komplexní osobnost řídila.

Motiv medaile pochází z rukou známého slovenského medailéra Mgr. Art Miroslava Hrice, ArtD. Tento motiv není prvním, který pan Hric exkluzivně pro Národní pokladnici vytvořil. Vášeň pro medailérství zdědil po svém dědečkovi a otci, kteří se tomuto řemeslu taktéž věnovali a mohli tak mladému autorovi předat cenné zkušenosti. Své vědomosti a dovednosti získával Miroslav Hric také během studií na uměleckých školách ve slovenské Kremnici, portugalském Portu a rovněž při vysokoškolském studiu v Bratislavě.

Objednávkou získáte:

  • Medaili s úctyhodným průměrem 90 mm
  • Numismat zušlechtěný ryzím zlatem
  • Jistotu nízké limitace, jen 1000 kusů
  • Individuální číslování na hraně
  • Záruku nejvyšší mincovní kvality
  • Elegantní box & Certifikát autentičnosti
  • Dárek ZDARMA – pamětní medaile MRŠ s průměrem 33 mm

K medaili náleží Certifikát autentičnosti, potvrzující výše uvedené parametry. Emise je bezpečně uložená v kapsli, která ji chrání před poškozením. V elegantním dřevěném boxu bude medaile dominovat vašim sběratelským trofejím!

Medaile podléhá velmi nízké limitaci 1000 kusů. Objednajte si medailu oslavujúcu najväčšieho Slováka ešte dnes a získajte druhú medailu ako darček!

Milan Rastislav Štefánik (1880–1919) byl slovenský politik, generál francouzské armády a astronom. V letech 1914–1918 organizoval československé legie v Srbsku, Rumunsku, Rusku, Itálii. Byl členem Národní rady v Paříži a po vzniku Československa se stal 14. listopadu 1918 ministrem vojenství ve vládě Karla Kramáře. Společně s Tomášem Garriguem Masarykem a Edvardem Benešem stál u zrodu samostatného Československa.

Jeho kariéře významného politika a generála předcházela kariéra vědecká. Vystudoval obor astronomie na filozofické fakultě v Praze. Astronomii se věnoval i v Paříži, a to s velkým úspěchem. Procestoval řadu zemí v Asii a Africe. V roce 1907 mu valné shromáždění Francouzské astronomické společnosti udělilo Janssenovu cenu (nejvyšší ocenění Société astronomique de France). V roce 1914 mu francouzská vláda na návrh ministerstva námořnictví udělila Řád čestné legie v hodnosti rytíře. Na všech svých cestách kromě vědeckých poznatků Štefánik získával vědecké i obtížně ocenitelné společenské kontakty z vlivných společenských i politických kruhů, jichž obratně využíval k postupné realizaci svých národně osvobozeneckých záměrů.

Po začátku války vzhledem ke svému špatnému zdravotnímu stavu nemohl hned odejít na frontu a dostal se na ni až začátkem roku 1915. Nastoupil do vojenské letecké školy v Chartes ve Francii a získal zde diplom pilota a hodnost desátníka. V hodnosti podporučíka nastoupil na frontu, kde dělal průzkumné lety. Jako letec působil na srbské a italské frontě. V Paříži, kde se seznámil s nejvýznamnějšími politiky, prosazoval plán vytvoření česko-slovenského státu. S jeho koncepcí vytvoření samostatného státu se ztotožnili i Edvard Beneš a T. G. Masaryk. Štefánikovou novou úlohou bylo stanovení jednoho řídícího centra pro společný odboj Čechů a Slováků a zároveň vytvoření samostatného česko-slovenského vojska a jeho prosazení mezi politiky. Organizoval nábor dobrovolníků do česko-slovenského vojska v různých zemích.

ANO, objednávám si speciální set Pamětní medaile ke 140. výročí narození M.R. Štefánika, za cenu 2 990 Kč (+129 Kč poštovné a balné). Nepodstupuji tím žádné riziko, zásilku mohu vrátit do 14 dnů ode dne, kdy ji obdržím – Národní Pokladnice mi v tom případě vrátí částku, za niž byla zásilka zakoupena. Součástí zásilky je také Certifikát autentičnosti. Emise bude hrazena dobírkou poštovnímu doručovateli při odběru. Nabídka je platná do vyprodání zásob. Prodávající vylučuje přijetí nabídky s dodatkem nebo odchylkou ve smyslu ustanovení § 1740 odst. 3 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Všeobecné obchodní podmínky naleznete na www.narodnipokladnice.cz.

Národní Pokladnice působí plně v souladu se všemi předpisy pro prodej zboží na dálku. Předmětem Vaší objednávky je pouze zde nabízené zboží. Zboží expedujeme nejpozději do 30 dnů po obdržení objednávky. Zboží bude odesláno v dokonalém novém stavu, pokud není uvedeno jinak (např. historické či použité vzácné mince). Každou zásilku nám můžete prostřednictvím České pošty s.p. zaslat zpět. V případě vrácení již uhrazené zásilky Vám vrátíme již uhrazenou fakturovanou částku v průběhu 30 dnů. Reklamace lze podat písemně na adresu prodávajícího, emailem nebo telefonicky na zákaznické lince. Postup řešení při reklamaci je popsán na www.narodnipokladnice.cz.

Osobní údaje označené hvězdičkou* jsou nezbytné pro uzavření a plnění smlouvy o koupi zboží, dále zpracováváme osobní údaje pro přímý marketing, profilování Vašeho nákupního chování a sdílení údajů ve skupině (až do doby než bude vznesena námitka). Poskytnutím svých osobních údajů naší společnosti Národní Pokladnice s. r. o., IČ 285 07 622, se sídlem Karolinská 661/4, 186 00 Praha 8 (jako správci osobních údajů) vyjadřujete souhlas s tím, aby tyto údaje byly zpracovávány pro výše uvedené marketingové účely po dobu deseti let od jejich poskytnutí nebo do vznesení námitky. Souhlas můžete kdykoliv odvolat. Máte právo požádat o přístup k osobním údajům, jejich opravu, vymazání nebo omezení jejich zpracování a jejich přenos. Máte právo vznést námitky proti zpracování údajů. Máte také právo podat stížnost na Úřad pro ochranu osobních údajů. Další informace o zpracování osobních údajů jsou uvedeny v podmínkách. Národní Pokladnice s. r. o., se sídlem Karolinská 661/4, 186 00 Praha 8 - Karlín, Česká republika, IČ 28507622, zapsána v OR vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 146644.

Specifikace
Kov:
Mosaz
Zušlechtění:
Ryzí zlato (Au 999/1000)
Průměr:
90 mm
Hmotnost:
285 g
Kvalita:
Nejvyšší mincovní
Autor:
Art M. Hric, ArtD.
Limitace:
1000 ks
Rok emise:
2020
DÁREK ZDARMA:
Pamětní medaile MRŠ, průměr 33 mm, hmotnost 15 g, kov měď & nikl