Marie Terezie, celým jménem Marie Terezie Walburga Amálie Kristýna se narodila ve Vídni 13. května 1717 habsburským rodičům, císaři Karlu V. a Alžbětě Kristýně Brunšvické. Když zemřel její jediný bratr Leopold, získala jako nejstarší dcera nárok na habsburský trůn. I přes velký věkový rozdíl mezi ní a jejím manželem Františkem Lotrinským, svého muže vroucně milovala. Když později zemřel, nikdy se nedokázala s jeho ztrátou vyrovnat.

Marie Terezie

Na habsburský trůn nastoupila mladá Marie Terezie v roce 1740. Bylo jí pouhých 23 let a dědictví převzala značně neutěšené. Ve stejném roce se navíc rozpoutala vleklá válka o rakouské dědictví, která zemi velmi oslabila. O dva roky později podepsalo sice Rakousko s Pruskem mírovou dohodu, ale Marie Terezie přišla o část Slezska.

Válečné konflikty provázeli Rakouskou po celou dobu kralování Marie Terezie a země nutně potřebovala revitalizaci. Marie Terezie je proslavená množstvím reforem, které se podařilo za dlouhou dobu její vlády uplatnit. Jednalo se například o měnovou reformu, všeobecnou vzdělávací povinnost, robotní patent, sjednocení trestního práva, vytvoření tereziánských katastrů a další reformy.

Jediná žena z rodu Habsburků, která kdy usedla na trůn,  byla pro rozvoj mincovnictví klíčovou osobou. Během své dlouhé vlády nechala vyrazit typově nejvíc mincí z rodu Habsburků vůbec, konkrétně jde o téměř 300 typů měděných, stříbrných a zlatých mincí. Mnohé z nich se staly velmi vzácnými. Kupříkladu tolar, na jehož základě vznikl americký dolar, byla jednou z nejdůvěryhodnějších mincí a pro svoji oblibu setrvala po dlouhá staletí. Během její vlády se také objevily první papírové peníze, kterým se říkalo bankocetle. V roce 1762 byla vydána první bankocetle v hodnotě pěti zlatých. Zavedena byla také konvenční, neboli společná měna, která umožňovala snadnější a transparentnější obchodování s okolními zeměmi.

Uncová pamětní medaile vyražená v den 300. výročí Marie Terezie

Reforem v oblasti mincovnictví a ražebních technik bylo za vlády této osvícenské panovnice zavedeno skutečně požehnaně a proto nelze oslavit její jubilejní 300. výročí jinak než opět numismatem. Ovšem ne jen tak ledajakým! Marie Terezie byla neobyčejná a krásná žena a stejné vlastnosti jsme chtěli vtisknout i pamětní medaili, která má připomínat její památku.

Ražba překrásné stříbrné medaile proběhne totiž přesně v den 300. výročí narození Marie Terezie, konkrétně 13. května 2017. Jedná se o emisi s přísnou limitací, k dispozici bude pouhých 1717 kusů pro celý svět. Počet dostupných exemplářů vychází symbolicky z roku narození Marie Terezie. Mimořádnost emise je ještě umocněna individuálním číslováním na její hraně. Pamětní medaile bude vyražena do ryzího stříbra (ryzost 999/1000). Její hmotnost bude jedna troyská unce (31,1gramy) a průměr 39 milimetrů. Avers ozdobí portrét Marie Terezie z profilu, který byl převzat z originálu medaile ražené Rakouskou státní mincovnou, a pod jehož návrhem je podepsán známý rakouský rytec Anton Scharff. Autorem uměleckého návrhu reversové strany, s korunovanou dvouhlavou orlicí, je věhlasný český akademický sochař a medailér Vladimír Oppl, autor české oběžné dvacetikoruny a Řádu T. G. Masaryka.

Vaši stříbrnou vzpomínku si můžete rezervovat na čísle 810 100 500.

Stříbrná pamětní medaile Marie Terezie