Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Marie Terezie, celým jménem Marie Terezie Walburga Amálie Kristýna se narodila ve Vídni 13. května 1717 habsburským rodičům, císaři Karlu V. a Alžbětě Kristýně Brunšvické. Když zemřel její jediný bratr Leopold, získala jako nejstarší dcera nárok na habsburský trůn. I přes velký věkový rozdíl mezi ní a jejím manželem Františkem Lotrinským, svého muže vroucně milovala. Když později zemřel, nikdy se nedokázala s jeho ztrátou vyrovnat.

Marie Terezie

Na habsburský trůn nastoupila mladá Marie Terezie v roce 1740. Bylo jí pouhých 23 let a dědictví převzala značně neutěšené. Ve stejném roce se navíc rozpoutala vleklá válka o rakouské dědictví, která zemi velmi oslabila. O dva roky později podepsalo sice Rakousko s Pruskem mírovou dohodu, ale Marie Terezie přišla o část Slezska.

Válečné konflikty provázeli Rakouskou po celou dobu kralování Marie Terezie a země nutně potřebovala revitalizaci. Marie Terezie je proslavená množstvím reforem, které se podařilo za dlouhou dobu její vlády uplatnit. Jednalo se například o měnovou reformu, všeobecnou vzdělávací povinnost, robotní patent, sjednocení trestního práva, vytvoření tereziánských katastrů a další reformy.

Jediná žena z rodu Habsburků, která kdy usedla na trůn,  byla pro rozvoj mincovnictví klíčovou osobou. Během své dlouhé vlády nechala vyrazit typově nejvíc mincí z rodu Habsburků vůbec, konkrétně jde o téměř 300 typů měděných, stříbrných a zlatých mincí. Mnohé z nich se staly velmi vzácnými. Kupříkladu tolar, na jehož základě vznikl americký dolar, byla jednou z nejdůvěryhodnějších mincí a pro svoji oblibu setrvala po dlouhá staletí. Během její vlády se také objevily první papírové peníze, kterým se říkalo bankocetle. V roce 1762 byla vydána první bankocetle v hodnotě pěti zlatých. Zavedena byla také konvenční, neboli společná měna, která umožňovala snadnější a transparentnější obchodování s okolními zeměmi.

Uncová pamětní medaile vyražená v den 300. výročí Marie Terezie

Reforem v oblasti mincovnictví a ražebních technik bylo za vlády této osvícenské panovnice zavedeno skutečně požehnaně a proto nelze oslavit její jubilejní 300. výročí jinak než opět numismatem. Ovšem ne jen tak ledajakým! Marie Terezie byla neobyčejná a krásná žena a stejné vlastnosti jsme chtěli vtisknout i pamětní medaili, která má připomínat její památku.

Ražba překrásné stříbrné medaile proběhne totiž přesně v den 300. výročí narození Marie Terezie, konkrétně 13. května 2017. Jedná se o emisi s přísnou limitací, k dispozici bude pouhých 1717 kusů pro celý svět. Počet dostupných exemplářů vychází symbolicky z roku narození Marie Terezie. Mimořádnost emise je ještě umocněna individuálním číslováním na její hraně. Pamětní medaile bude vyražena do ryzího stříbra (ryzost 999/1000). Její hmotnost bude jedna troyská unce (31,1gramy) a průměr 39 milimetrů. Avers ozdobí portrét Marie Terezie z profilu, který byl převzat z originálu medaile ražené Rakouskou státní mincovnou, a pod jehož návrhem je podepsán známý rakouský rytec Anton Scharff. Autorem uměleckého návrhu reversové strany, s korunovanou dvouhlavou orlicí, je věhlasný český akademický sochař a medailér Vladimír Oppl, autor české oběžné dvacetikoruny a Řádu T. G. Masaryka.

Vaši stříbrnou vzpomínku si můžete rezervovat na čísle 810 100 500.

Stříbrná pamětní medaile Marie Terezie
Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.