Federativní desetikoruna 1992

Minci s portrétem Aloise Rašína, prvního československého ministra financí, si možná nepamatujete… Ne, že bychom chtěli podceňovat Vaši paměť, ale razila se pouze jeden rok, v roce 1992. Zajímavostí je, že desetikoruna existovala rovnou se třemi variantními reversy. První zvěčňovala Rašína a další dvě Masaryka a Štefánika. Avers zobrazoval znak Československé federativní republiky, nominální hodnotu a rok ražby. Rašínův portrét ztvárnila J. Truhlíková-Spěváková, významná akademická sochařka, tvůrkyně návrhů mnoha mincí a bankovek. Autorem reversu akademický sochař, keramik a medailér Josef Úprka. Desetikorun s Rašínem bylo do oběhu uvolněno 5 miliónů. Vzhledem k faktu, že průměrná hrubá měsíční mzda činila v roce 1992 přibližně 4 640 Kčs, představovalo 10 korun celé jmění.

Pětikoruna z let 1925 – 1938

Tato mince byla ražena v různých specifikacích již od roku 1925. V letech 1925 až 1927 byly v oběhu numismaty z mědiniklu, v letech 1928 až 1932 ze stříbra a nakonec v období 1937 a 1938 z niklu. Její průměr je 27 mm a hmotnost 8 g. Pokud sečteme všechny dosavadní emise, zjistíme, že v oběhu se objevilo na 25 miliónů kusů. Vzácná je ražba z roku 1937. V tomto roce se razil jen malý objem pětikorun a moc kousků se do dnešního dne nedochovalo. Zajímavější než limitace je tedy určitě výtvarné zpracování reversu a aversu. Autorem návrhu aversu i reversu je tehdejší přední kubistický sochař světového významu Otto Gutfreund (1889–1927), autor známé sochy Úzkost, jež je považována za první kubistickou sochu vůbec, portrétista T. G. Masaryka a přímý účastník bojů první světové války. A co jste si tenkrát mohli za 5 Kčs koupit? Například v roce 1925 jste za jedinou pětikorunu mohli mít 2 kostky másla, 3 velká piva nebo návštěvu u holiče.

Mince 2 Kčs z let 1972 až 1990

Avers předlistopadové dvoukoruny zobrazuje znak a název státu. Na reversu je zvěčněna nominální hodnota mince spolu se srpem, kladivem a pěticípou hvězdou. Vše je obklopeno stuhami stylizovanými do náznaku lipového listu. Mince byla ražena v letech 1972 až 1990 z mědiniklu. Její průměr je 24 mm a hmotnost 6 g. Vyrobeno bylo dohromady úctyhodných 206 milionů kusů. V oběhu byla tato mince celkem 21 let a to i po dobu existence ČSFR a samostatného Česka a Slovenska. Autorem návrhu obou stran mince je Josef Nálepa, český umělec, medailér, sochař, ale i sportovec, který proslul zejména jako sochař-portrétista. Mezi jeho nejznámější díla patří socha Salvadora Dalího, kterého zpodobnil údajně jako jediný na světě. Je rovněž autorem sochy Josefa Masopusta na pražské Julisce. Mimo to je i osminásobným mistrem Československa ve vodním lyžování a průkopníkem letu na rogalu. Autor motivu byl vskutku renesanční člověk. Stejně jako se on věnoval rozmanitým činnostem, za pouhé 2 koruny bylo možné pořídit rozmanitý sortiment zboží. Třeba v roce 1979 jste si za necelé dvě kačky dali velké pivo, nalepili 2 známky na dopisy, vypili litr mléka nebo snědli bochník chleba.

50 haléř z let 1921 – 1931

Autorem návrhu 50 haléře je profesor Otakar Španiel (1881–1955), významný sochař, medailér a řezbář, tvůrce návrhů mnoha československých oběžných mincí. Mezi jeho nejznámější díla patří mimo návrhu této mince také socha Tomáše Garrigue Masaryka, pomník J. Mánesa, výzdoba dveří západního průčelí chrámu sv. Víta a mnohá další. Avers numismatu zobrazuje státní znak, název státu a rok ražby. Na reversu jsou zvěčněny dva klasy s dvěma lipovými větvičkami svázané mašlí. Nad nimi je číslovka 50, tedy nominální hodnota mince. Mince byla ražena v letech 1921 až 1931. V platnosti však byla až do roku 1953, s výjimkou v letech 1941–1945. Průměr mince je 22 mm a hmotnost 5 g. 50 haléře se razily v Kremnici. Platnost haléřů u nás byla ukončena v roce 2008, po 116 letech přestaly plnit svou funkci a ČNB je stáhla z oběhu. Například v roce 1939 byly haléřové mince ještě plnohodnotným oběživem a za jediný kovový plíšek jste si mohli pořídit čtvrtku chleba nebo půl litru mléka.

Všechna výše uvedená platidla jsou zahrnuta do sbírky Nejoblíbenější československé mince, kterou vydává Národní Pokladnice. Historické originály z kolekce jsou vůbec poprvé zušlechtěny 24karátovým zlatem a rhodiem. Díky kontrastnímu zdobení motivů, tak vystoupí i drobné detaily a vy si můžete připomenout okamžiky z nedávné československé minulosti.