V dnešním příspěvku se budeme věnovat opět 100. výročí československé koruny. Z pohledu naší historie se totiž jedná o skutečně přelomové výročí, na které je třeba důkladně zavzpomínat. Okamžik vzniku nové měny byl symbolem suverenity nově vzniklého státu. Pojďme si nejdříve připomenout cestu ke koruně.

Již koncem roku 1918 se Alois Rašín spolu se svými spolupracovníky Jaroslavem Preissem a Vilémem Pospíšilem začali připravovat na ustanovení nové měny. K tomu, aby proces proběhl hladce, zvolili techniku kolkování. Okolkovány byly bankovky nominálních hodnot 10 K až 1000 K, které byly vyhlášeny za platné v Předlitavsku do 31. října 1918. Kolky s nižší nominální hodnotou 10 h, 20 h, 50 h a 1 K byly vyrobeny v tiskárnách České grafické unie. Kolkovací akce byla v Čechách zahájena 3. března a trvala pouhých 6 dní. Na Slovensku bylo kolkování ukončeno 12. března. Okolkovaná měna neboli prozatímní státovky se tak staly prvními platidly v historii československé měny. O správu nových platidel se od roku 1919 staral Bankovní úřad ministerstva financí. Primárním úkolem této instituce bylo vytvořit emise nových československých platidel, které by okolkovanou měnu nahradily. Státovky s nižší nominální hodnotou byly tištěny v tiskárnách na území Československa, zatímco vyšší nominály byly kvůli hrozbě padělání svěřeny technologicky vyspělejším tiskárnám v zahraničí. První emise se však padělání nevyhnula. Z důvodu preciznější ochrany bylo tedy nutné vydat pro vyšší nominální hodnoty tzv. státovky II. emise. Ve stejné době začaly vznikat i první československé mince. Bankovní úřad ministerstva vnitra vypsal soutěž na jejich výtvarné návrhy už v roce 1919. V té době však nebyla na našem území v provozu žádná mincovna. První mince proto vznikly až po rekonstrukci kremnické mincovny. Úplně první mince, které zde byly v roce 1921 raženy, byly koruny dle návrhu výtvarníka Otakara Španiela.

100. výročí koruny připomíná emise z 2 uncí ryzího stříbraPrávě motiv této krásné mince, uvolněné do oběhu v roce 1922 jsme zvolili jako symbol 100. výročí od vzniku československé měny a právě on zdobí i novou pamětní medaili, kterou Vám dnes představujeme.

Nová medaile byla vyražena do 2 uncí ryzího stříbra (62,2 g) a její průměr je úctyhodných 50 mm. Numismat byl vyhotoven v nejvyšší mincovní kvalitě (tzv. proof quality) speciálním leštěným razidlem. Pamětní emise podléhá přísné limitaci. Pro celý svět je k dispozici pouhých 999 unikátů. Výjimečnost pamětní emise navíc podtrhuje individuální číslování na hraně, které potvrzuje striktní limitaci emise.

Pro více informací navštivte tuto stránku.