Secesního výtvarníka Alfonse Muchu zná snad celý svět! Jeho Slovanská epopej patří mezi nejvýznamnější díla nejen své doby. Mucha se však proslavil mnohem dříve. Zásadní kariérní zlom v jeho životě nastal v roce 1894, kdy se setkal se slavnou herečkou Sarah Bernhardtovou, pro niž vytvořil plakát k představení Gismonda. Díky svému počinu se stal doslova ze dne na den vyhledávanou hvězdou. Výsledná práce naprosto předčila veškerá očekávání. Sama herečka byla tak uchvácena, že s Muchou uzavřela smlouvu o spolupráci na dalších šest let. Mucha pro herečku později vytvořil množství dalších plakátů, pomáhal s kostýmy a ilustracemi. Rovněž se začal věnovat užité grafice, kdy se zaměřil na výzdobu předmětů denní potřeby, např. obalů od čokolád, cigaret nebo lahví vína. Alfonsovi Muchovi byla také nabídnuta příležitost stát se jedním z autorů prvních československých bankovek, státovek, poštovních známek a dluhopisů.

První platidla Československa navrhl Mucha

Alfons Mucha se stal dokonce prvním umělcem, jemuž byl svěřen motiv prvních platidel po rozpadu Rakousko-Uherské monarchie. Nově zvolená politická scéna si se vznikem samostatného státu uvědomovala, že rozvázání ekonomických styků s Rakouskem-Uherskem bude náročným a zdlouhavým procesem. Rozhodli se proto, že původní měna bude po nezbytně nutnou dobu zachována. Rakouské bankovky byly postupně vyjímány z oběhu a jejich nedostatek se stal pro nově ustavený stát nepříjemnou hrozbou. Česká politická reprezentace v čele s Karlem Englišem se proto uchýlila k zavedení obchodních poukázek, které měly dosavadní oběživo doplnit a postupně nahradit. Úkol byl svěřen Zemské bance království Českého. Instituce se pak obrátila na Alfonse Muchu, už tehdy obdivovaného umělce. Motivy pro obchodní poukázky vytvořil Mucha už koncem roku 1918. Návrhy poukázek vznikly ve spěchu a jejich motivy ozdobily klasické „muchovské“ figury a ornamenty. Autorova první práce pro československou numismatiku však nakonec přišla vniveč. Poukázky zkrátka nakonec nebyly potřeba a tak nezbylo nic jiného, než 12,5 miliónu vydaných kusů zničit.

Za prvorepublikovou pětitisícovku dostanete stonásobek

Obchodní poukázky však nebyly zdaleka poslední prací věhlasného výtvarníka. Alfons Mucha vytvořil v roce 1919 bankovky s nominální hodnotou deset, dvacet, sto a pět set korun. Portréty, které se na prvních bankovkách objevily, patřily dceři a manželce secesního mistra. Tehdejší tiskařské technologie u nás byly velice nedokonalé, a proto se některé bankovky tiskly u vyspělejších sousedů. Ty, které byly tištěny na našem území, se velmi rychle dočkaly masivního padělání. Právě kvůli nelegálním tiskům bylo nutné první emisi bankovek rychle stáhnout z oběhu. Nejrychleji staženou bankovkou byla toho roku pětitisícovka. Šťastlivci, kterým doma po rodičích či prarodičích zůstala, by si dnes za tento vzácný kousek přišli až na 500 000 korun!
 

Muchovy Kosatce na pamětní ražbě mimořádné velikosti získá jen 1000 sběratelů

Muchovy Kosatce na pamětní ražbě mimořádné velikostiPokud mezi hrdé majitele vzácných státovek nepatříte, jistě Vás osloví kolorovaná pamětní medaile, kterou bychom Vám rádi dnes poprvé představili! Pamětní medaile byla vyražena na počest Alfonse Muchy, jehož 80. výročí úmrtí a 160. výročí od narození si v tomto a příštím roce připomeneme. Pamětní ražba je sběratelským unikátem hned z několika důvodů. Avers zobrazuje kolorovaný detail z uměleckého plakátu Kosatce z roku 1898 s podpisem Alfonse Muchy. Na reversu je detailním způsobem ztvárněn český lev, tak jak jej navrhl sám Alfons Mucha. Nádherné detaily budete moci obdivovat bez brýlí či lupy, její průměr je totiž úctyhodných 90 mm! Další číselná informace Vás také jistě potěší! Celosvětová limitace čítá pouhých 1000 kusů. Medaile jsou navíc zušlechtěny ryzím zlatem 999/1000 a opatřeny individuálním číslem. Autorkou návrhu medaile je slavná olympijská medailistka Gabriela Koukalová, všestranně nadaná žena, která by svým záběrem mohla Muchovi směle konkurovat. Medailérské motivy, věnované Muchovi jsou navíc první medailérskou prací slavné autorky. A protože očekáváme z výše uvedených důvodů velký zájem veřejnosti, radíme Vám s rezervací neotálet.

Podrobné informace o pamětní ražbě naleznete zde.