Zlato, nesoucí označení "Fairmined" (férově vytěžené, certifikované) je zárukou toho, že byl kov vytěžen v malých dolech, které dodržují přísné podmínky, nastavené Aliancí pro zodpovědnou těžbu (ARM). Snahou ARM a jejich partnerů je povýšit těžbu zlata na boj za dobro!

Aliance pro zodpovědnou těžbu (ARM) byla založena v roce 2004. Cílem Aliance je usnadnění a zkvalitnění života celých komunit v zemích třetího světa, které jsou na těžbě zlata zcela existenčně závislé.

Výsledkem úspěšné implementace náročných procesů a podmínek je Certifikace. Certifikace je garancí odpovědnosti malých těžebních společností ke svým horníkům, kterým poskytují bezpečné a příjemné pracovní prostředí. Díky certifikaci je možné podporovat celé místní komunity a jejich sociální rozvoj, udržitelnost a ochranu životního prostředí. Mezi další cíle ARM patří propojení malých dolů se světovými dodavateli, výkup zlata za férové ceny, transparentnost a obnova zdravé ekonomiky v rozvojových zemích.

Proces získání certifikace je často velmi náročný, nákladný a může trvat i několik let. Doly musí mnohdy kompletně změnit své fungování a začít pracovat tak, aby naplnily vysoký standard, který certifikace vyžaduje. K dosažení certifikace a finanční podpory jim proto pracovníci z Aliance pro zodpovědnou těžbu pomáhají a jejich činnost společně s dalšími kontrolními orgány monitorují.

Pokud doly certifikaci získají, mohou prodávat zlato označené jako certifikované (fairmined = férově vytěžené). ARM následně doly propojí s širokou sítí seriózních dodavatelů, kteří zlato vykupují za férovou cenu, a současně zaplatí příplatek, který pak doly použijí jako investici do fungování dolu nebo jako investici na zlepšování života horníků a jejich rodin.

Medaile z certifikovaného zlata v České republice

Společnost Národní Pokladnice je první společností v České republice, která svým zákazníkům nabídla zlaté čtvrtuncové medaile z certifikovaného zlata. Medaile byly představeny v lednu tohoto roku a motiv byl věnován 660. výročí korunovace Karla IV. Ohlasy zákazníků byly nadmíru pozitivní a zlaté medaile byly během několika dnů vyprodány.

Národní Pokladnice se proto nyní rozhodla k další ražbě. V pořadí druhou medaili z certifikovaného zlata ozdobí portrét Tomáše Garrigua Masaryka. Výběr osobnosti 1. prezidenta Československa není náhodný. V  roce 2017 si totiž připomínáme 80 let od smrti tohoto velkého státníka a v roce následujícím dokonce 100. výročí od založení společné republiky, v jejíž čele stál.

Autorem propracovaného motivu medaile je uznávaný medailér Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD.

A stejně jako certifikované zlato symbolizuje úctu a zodpovědnost lidí k přírodě a lidí k lidem, symbolizuje Masaryk úctu a zodpovědnost nás Čechů k historii a vlasti, která nám není lhostejná, tak jako osudy lidí na opačné straně světa, které nákupem certifikovaného zlata podporujeme.

Na našich webových stránkách používáme soubory cookie, abychom optimalizovali jejich fungování. Přečtěte si více...