Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Zlato nikdy z módy nevyjde. Jeho hodnota v čase kontinuálně stoupá. Před 14 dny se dokonce v médiích objevila zpráva, že cena zlata je právě teď nejvyšší za posledních šest let. Cenu ovlivňuje zejména napětí na Blízkém východě, vyhlídky na snížení úrokových sazeb v USA a mnoho dalších faktorů. Ať je za vývojem ceny zlata cokoli, jedno je jisté, koupí sběratelské zlaté mince, vedle rozhodně nešlápnete! V dnešním článku se proto zaměříme na zlaté mince, jejichž hodnota cenu drahého kovu výrazně převyšuje! Vybrali jsme pro Vás tři zlaté mince z 19. století – ze století, kdy se většina světových zemí těšila prosperitě a vzniklo tak mnoho světově proslulých zlatých mincí!

LIBERTY HEAD - vzpomínka na zlatou horečku

LIBERTY HEAD -  vzpomínka na zlatou horečku

Liberty Head je připomínkou zlaté horečky, která vypukla v Kalifornii v 19. století. V letech 1849–1856 se počet obyvatel Kalifornie zvýšil z několika tisíc na více než půl miliónu a mnoho zlatokopů se vydalo ke zlatým polím s nadějí, že se z nich stanou boháči. V té době se v regionu vytěžilo přes 750 000 kg zlata! Se zlatými cihlami bylo nutné pracovat, a tak se začaly razit zlaté mince. Nejprve byly raženy jednodolarové zlatky, později 20dolarové mince – tzv. Double Eagle a mince s nominální hodnotou 10, 5, 3, 2, 50 dolaru. 5$ Liberty Head (hlava sochy Svobody) byla ražena od roku 1795 až do roku 1929. Za dlouhou dobu jejího vydávání se motiv pětidolarovky mnohokrát změnil. Motiv, který vidíte na obrázku, navrhl Christian Gobrecht. Díky malé korunce, jež zdobí hlavu Svobody, bývá mince označována také jako korunovaná hlava. Třináct hvězdiček umístěných po obvodu mince odkazují na třináct původních kolonií, které se v roce 1776 oddělily od Británie. Symboliku motivů amerických mincí jasně předurčil zákon o měnové soustavě z roku 1792. Ten uvádí, že každý avers ozdobí erb Svobody s nápisem Liberty a každý revers ponese vyobrazení orla a nápis United States of Amerika. Podobu amerických mincí následně změnila krvavá občanská válka. V těžkých dobách se lidé upínali k víře a jejich přesvědčení se promítlo i na měně v podobě nápisu IN GOD WE TRUST (Věříme v boha).

SOVEREIGN – pocta králům

SOVEREIGN – pocta králům

Za prvním zlatým Sovereignem se musíme vrátit až do 15. století, kdy Anglii vládnul Jindřich VIII. Právě jeho portrét je vyobrazen na líci vůbec prvního Sovereignu. Avers mince zdobil původně heraldický znak Anglie obklopený růží, jež byla znakem dynastie Tudorovců. První Sovereign vznikl po vzoru evropských velkých zlatých mincí a jeho úkolem bylo zvýšit vládnoucímu rodu Tudorovců prestiž. „Tudorovské“ Sovereigny se razily do roku 1604, následovala 200letá pauza a od roku 1817 bylo vydávání zlatých mincí znovu obnoveno. Při obnovené ražbě byl na reversu opět portrét panovníka. První znovu obnovenou ražbu zdobil portrét krále Jiřího III. Avers mince zpracoval Benedetto Pistrucci, legendární italský rytec. Zdobí jej právě obraz britského patrona, svatého Jiřího při boji s drakem. Motiv se v téměř nezměněné podobě užívá dodnes.

Od první ražby se na minci vystřídalo mnoho britských panovníků. Jeden z nejdéle vydávaných zlatých Sovereignů patří královně Viktorii. Za dlouhých 64 let Viktoriiny vlády byl na minci její portrét několikrát obměněn proto, aby reflektoval její skutečnou podobu během let. Británie po celou dobu vlády královny Viktorie razila zlaté mince, které po celém světě šířily portrét vládkyně své říše. Viktorie vydávala nové zlaté mince povětšinu období své dlouhé vlády, čímž se stala jedním z největších vydavatelů mincí v dějinách. Kromě londýnské Královské mincovny se její mince razily i v pobočkách mincovny v Austrálii (v Sydney, Melbourne a Perthu).

Zlatý 5rubl Mikuláše II. – svědek zániku carského Ruska

Zlatý 5rubl Mikuláše II.

Poslední mincí, které se budeme v dnešním příspěvku věnovat je zlatý 5rubl Mikuláše II. Právě tato zlatá mince je závěrečnou vzpomínkou na „staré Rusko“. Rubl má jako měnová jednotka dlouhou tradici. První rubly se v Rusku objevily za vlády Petra Velikého, který kolem roku 1700 zmodernizoval peněžní systém. Ražba těchto zlatých mincí dosáhla svého vrcholu ve 20. a 30. letech 19. století, kdy bylo masivně vytěžováno zlato na Urale. Zlaté rubly byly uplatněny jako rezerva v období klasického zlatého standardu. Mince byly využity na mimořádné výdaje a nákupy ze západu během krymské války a následně i první světové války.

Vraťme se ovšem k Mikulášovi II. Zlaté mince tohoto ruského cara jsou posledními carskými ražbami. Za vlády tohoto panovníka totiž vypukla roku 1917 revoluce, Mikuláš II. odstoupil, prozatímní vláda však již nedokázala udržet pořádek a žezla se ujali bolševici v čele s Trockým a Leninem. Po Velké ruské revoluci se markantně změnil i mincovní systém. Erby a portréty carů a byly nahrazeny propagandou šťastného proletariátu. Zlaté a stříbrné mince z velké části vystřídaly bankovky. Zlatý 5rubl posledního cara je vzpomínkou nejen na staré Rusko, ale také na um starých mincovních rytců. Portrét posledního cara je prostovlasý a navržen v naturalistické tradici. Zadní strana je vybavena císařským erbem, který představuje dvouhlavý orel, s pohledem otočeným jak na západ, tak i na východ, na hrudi nesoucí znak Moskvy - Sv. Jiřího na koni bojujícího s drakem. Osm miniaturních štítu umístěných na křídlech orla zahrnuje království Astrachan, království Sibiř, království Gruzii, velkovévodství Finsko, velkovévodství Kyjev, Vladimír a Novgorod, oblast Cherson a Taurida, království Polsko a království Kazan, což dohromady představuje miniaturní obrázek celé velké ruské říše.

Na světě bylo vyraženo velké množství zajímavých zlatých mincí, které dokumentují bohatá historická fakta svých emitentů. Chcete-li získat ty nejzajímavější a nejvzácnější, doporučujeme nádhernou sbírku zlatých historických ražeb s názvem Zlaté století! Sbírka mimo jiné obsahuje také ražby, o kterých jsme pro Vás dnes napsali.

Více informací o zlaté sbírce naleznete zde!

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.