Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

V předchozím díle numismatických novinek jsme se zaměřili na dva dominantní hradní komplexy, jejichž panorama je neodmyslitelnou součástí Prahy a Brna. Šlo samozřejmě o Pražský hrad a hrad Špilberk. Dnes budeme v objevování lokálních architektonických skvostů prostřednictvím numismatických motivů pokračovat. Zavítáme do turisticky milovaného lednicko-valtického areálu. Největším skvostem jihomoravského komplexu je, jak jistě tušíte, zámek Lednice. Ten můžete nyní obdivovat prostřednictvím pamětní ražby, zušlechtěné růžovým a žlutým ryzím zlatem.

Zámek Lednice

Zámek Lednice v podání mistra detailu Jana Háska

Věrné a velice detailní ztvárnění UNESCO památky připravil respektovaný medailér a všestranný umělec Mgr. Art. Jan Hásek. Dokonalé vyobrazení národního dědictví na měděné medaili zušlechtěné dvoubarevným zlatem dokládá umělcovu dlouholetou praxi v oboru, ale také nevídanou vizuální představivost. Jeho práce s perspektivou a hra se světlem a stíny nabízí sběratelům jedinečný a komplexní pohled na jednu z nejnavštěvovanějších památek v naší republice.

Přesto, že architektonické památky bývají věrnými numismatickými náměty, pocty ve formě běžného oběživa se jich většina z nich nikdy nedočká. Romantické lednické sídlo tak můžeme obdivovat jen na pamětních medailích nebo ražbách cizokrajných emitentů.

Historie zámku Lednice

Během několika století byl zámek mnohokrát přestavován. Z renesančního zámku z 16. století se v 17. století stal zámek barokní. Ten byl následně upraven podle plánů významného italského architekta Domenica Martinelliho a Jana Bernarda Fischera z Erlachu.

Svou současnou podobu získal v polovině 19. století, kdy ho nechal kníže Alois II. z Lichtenštejna přebudovat na novogotické reprezentativní sídlo v anglickém stylu. Pro velkolepá setkání sloužily monumentální reprezentační sály v přízemí zámku. Výzdoba interiérů je tvořena vyřezávanými kazetovými stropy, původním historickým nábytkem či pozoruhodným, šestatřicetistupňovým dřevěným schodištěm v knihovně. To vedlo do ložnice knížat a bylo vyrobeno bez použití jediného hřebíku. Ve většině společenských prostorů jsou postaveny mramorové krby.

Z pravé strany k zámku přiléhá rozsáhlý skleník postavený v letech 1843 až 1845. Ve skleníku se nachází i nejvzácnější česká skleníková rostlina – strom cykasu Encephalartos altensteinii (Píchoš Altensteinův), která je 300–500 let stará. V okolí zámku se rozkládá zámecký park vybudovaný na počátku 19. století, který je jeden z nejrozsáhlejších a nejromantičtějších v ČR. V parku najdete mnoho vzácných dřevin, rybníků a pozoruhodných staveb, například Minaret z roku 1798, Janův hrad nebo Lovecký zámeček.

Jihomoravský skvost opěvuje pamětní ražba zušlechtěná dvoubarevným zlatem

Zámek Lednice

Věrné vyobrazení státního zámku Lednice na pamětní ražbě vyniká díky neobvykle velkému průměru 45 mm a parciálnímu zušlechtění ryzím zlatem 999/ 1000 dvou barev. Pamětní medaile je ražena v nejvyšší mincovní kvalitě, která dodá ražbě zářivý lesk, ale i vyšší sběratelskou hodnotu. Zákazník ražbu obdrží společně s elegantním mincovním rámem, který zajistí její důstojnou prezentaci.

Více informací o pamětní ražbě „zámek Lednice“ naleznete zde.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.