Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

První dnešní novinka z numismatiky je věnovaná planetě Merkur. Od roku 2009, kdy bylo ze sluneční soustavy vyloučeno Pluto, se jedná o nejmenší planetu, která je současně nejblíže slunci. V naší nabídce nyní můžete získat unikátní 3D minci z 1 unce ryzího stříbra, která je věrnou kopií planety Merkur.

Než Vám mincovní novinku z naší nabídky blíže představíme, dovolte nám připomenout několik zajímavých faktů o skalnaté planetě, jak se Merkuru často přezdívá.

Pozemský rok tam trvá 88 dnů

Planeta Merkur

První zajímavostí je, že jeden rok trvá na Merkuru pouhých 88 pozemských dnů. Je to dáno krátkou vzdáleností (46 miliónů km), která planetku dělí od Slunce. Planeta se otočí kolem své osy asi za 58 pozemských dnů, což je způsobenou její pomalou rotací. Jeden sluneční den tak na Merkuru trvá 176 pozemských dnů!

Nejmenší planeta viditelná pouhým okem

Ač je Merkur nejmenší planetou sluneční soustavy (je asi 2,5 menší než Země) je viditelný pouhým okem. Kvůli již zmíněné blízkosti ke Slunci nelze těleso pozorovat Hubbleovým kosmickým dalekohledem. Existenci Merkuru zaznamenali již staří Sumerové před 3 tisíci lety př. n. l. O jejich pozorováních víme z hliněných tabulek, kam zaznamenali své poznatky klínovým písmem. Pozorování planet přál závěr minulého roku, kdy bylo možné nízko nad jihozápadem možné vidět nejen Merkur, ale také Venuši, Mars a Jupiter.

Antické jméno

Jak jsme již zmínili, nejmenší planetu naší soustavy pozorovali lidé už ve 3. století př. n. l. Své jméno však získala až v dobách starověkých Římanů. Římané znali sedm jasných objektů na obloze: Slunce, Měsíc a pět nejjasnějších planet. Pojmenovali je podle svých nejvýznamnějších bohů. Protože Merkur byl při svém pohybu kolem Slunce nejrychlejší, byl pojmenován po Merkurovi, římském bohu poslů a cestovatelů.

Vrásčitý povrch

Vrásčitá struktura planety, kterou nová pamětní mince zachovává, je výsledkem procesu vývoje jádra Merkuru, které se relativně rychle ochladilo a poté se scvrklo. Odhaduje se, že jádro planety tvoří asi 42 % jejího objemu, zatímco jádro naší planety tvoří pouhých 17 % objemu Země. Tento jev způsobil vytvoření útesových zlomů. Některé z nich dosahují výšky až několika kilometrů. Povrch Merkuru je charakteristický mnoha krátery po vesmírných tělesech, které dopadly na jeho povrch a je údajně velmi podobný měsíční krajině.

Teplotní extrémy

Planeta je po Venuši druhá nejteplejší ve sluneční soustavě. Atmosféra na planetě je velice nehostinná. Plynný obal je totiž tvořen především draslíkem, sodíkem a v menší míře také kyslíkem a dalšími lehkými plyny a vodními parami. Náporem silného slunečního větru je atmosféra neustále rozptylována, což způsobuje obrovské teplotní rozdíly mezi osvětlenou a neosvětlenou polokoulí. Rozdíly dosahují hodnot přes 600 °C. Povrch Merkuru, který je natočený ke Slunci dosahuje teploty kolem 427 °C, zatímco na odvrácené straně planety klesá teplota až k –173 °C.

Planetu mapovaly od jejího objevení pouze dvě sondy

Přesto, že je planeta ze Země teoreticky dobře dosažitelná, není snadné se k ní přiblížit. Za její obtížnou přístupností stojí právě její blízkost ke slunci, chabá atmosféra a teplotní extrémy. Merkur byl proto v dosavadní historii monitorován pouze dvěma kosmickými loděmi. Sonda Mariner mapovala Merkur v letech 1974 a 1975. Druhá sonda s názvem Messenger obletěla planetu až v roce 2004. V. roce 2011 se tatáž sonda dostala na oběžnou dráhu planety a stala se jejím prvním umělým satelitem.

3D mince z 1 unce ryzího stříbra

Stříbrná mince ve tvaru planety Merkur

Mince, věnovaná planetě Merkur je unikátním sběratelským kouskem. Kromě cenného stříbra, kterého bylo na ražbu mince použito celou 1 unci (31, 1 g), Vás zaujme také její tvar a zpracování. Mince je ražena ve 3D tvaru, technikou Antique finish. Povrch numismatu je zvrásněn a pokryt krátery tak, jako skutečný povrch planety. Výjimečná je také limitace, která činí symbolických 4 879 exemplářů. Limitační série odpovídá průměru planety v kilometrech.

Emitentem mince je ostrovní stát Barbados a její nominální hodnota odpovídá 5 dolarům.

Podrobnosti o unikátní stříbrné 3D minci Merkur najdete zde.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.