Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Dvacetidolarová zlatá mince z roku 1933 patří k nejdražším pamětním mincím světa. Je velebena pro svou krásu a zajímavý historický příběh. Zároveň dodnes nedá spát mnoha sběratelům a investorům napříč všemi kontinenty, kteří by ji nejraději měli ve svém osobním sejfu. 

Proč je Double Eagle unikátní mincí?

Mince Double Eagle

Abychom pochopili, proč je Double Eagle tak ceněn a vyhledáván, musíme se přesunout do období před rokem 1933. Tehdy totiž zlato a mince z něj vyražené byly zákonným platidlem. To se však změnilo právě s rokem 1933, který znamenal ve Spojených státech konec zlatých mincí v oběhu.

Historie zlatých mincí v USA před rokem 1933 začala na konci 18. století, konkrétně v roce 1792, kdy byla schválena legislativa umožňující ražbu mincí ve Spojených státech. Nově založené mincovny tak mohly začít razit mince a zároveň rozhodovaly o jejich nominálech a o tom, jak se budou vyrábět.

Zhruba dva roky od přijetí zákona o mincovnictví přišly na svět první zlaté mince v USA. V této době se obsah zlata v mincích rovnal hodnotě mince. Největší boom v produkci zlatých mincí nastal v období tzv. kalifornské zlaté horečky na konci 40. let 19. století.

Ražba zlatých mincí se zprvu těšila vzestupnému trendu, a to až do Velké hospodářské krize, která propukla na počátku 20. století, po první světové válce. Tehdy americká vláda začala tvrdit, že hromadění zlata brzdí ekonomický růst země, a tím zhoršuje krizi. Národ tak stál před ekonomickým úpadkem a finanční krizí. S tím se snažila vypořádat administrativa prezidenta Franklina Roosevelta podepsáním tzv. „Executive Order 6102", což byl výkonný příkaz, který poprvé v historii země oddělil národní měnu od zlatého standardu. To znamenalo, že měna již nebyla podložena zlatem. Zároveň příkaz vyžadoval, aby všichni občané Spojených států odevzdali veškeré vlastněné zlaté mince, pruty a certifikáty Federálnímu rezervnímu systému (FED), který měl následně získané zlato roztavit. Výměnou občané dostali za trojskou unci malou hotovost 20,67 USD. Lidem, kteří odmítali se nařízení podvolit hrozila pokuta 10 000 USD či vězení, popřípadě obojí.

Stejný osud potkal i zlaté mince Double Eagle. Ty byly jednou z posledních várek zlatých mincí, které americká vláda kdy razila. Mince nebyly nikdy vydány a většina z téměř 500 000 kusů byla v roce 1937 roztavena. Osud tomu však chtěl, že ne všechny. Pár mincí se podařilo propašovat z mincovny ve Filadelfii. Není známo, kdo, kdy a jak je propašoval. Zajímavostí a jistou záhadou je, že hon na ně zaměstnal americkou tajnou službu na další desítky let. Několik kusů v průběhu let sice vypátrala a údajně i zničila. Nicméně jedna jim proklouzla! Byla to mince, která byla zprvu ve sbírkách krále Farouka, jehož majetek, včetně proslulé sbírky zlatých mincí, byl po jeho sesazení vydražen. Když se úředníci amerického ministerstva dozvěděli o této aukci, požadovali po Egypťanech navrácení mince do Washingtonu. Avšak i tehdy se jim nezadařilo a mince zmizela.

Na světě se objevila až o další desítky let později, v roce 1996, kdy se jí britský obchodník s mincemi Stephen Felton pokoušel prodat. Netušil však, že o něm již ví tajná služba. V momentě, kdy mělo dojít k obchodní schůzce mezi ním a „zájemcem" byl stržen agenty na podlahu a obviněn z pokusu o prodej majetku Spojených států.

Felton se však nedal, najal si právníka a začal boj o minci. Soudní tahanice se vlekly neuvěřitelných pět let a teprve několik dní před soudním jednáním došlo k dohodě. Obě strany se domluvily, že mince bude vydražena a výtěžek rozdělen.

V roce 2002 pak mincovna vyhlásila aukci této nepolapitelné mince, jež se tak dostala do soukromých rukou sběratele, který za ní neváhal zaplatit neuvěřitelných 7 590 000 dolarů.

Augustus Saint-Gaudens

Za designem Double Eaglu z roku 1933 stojí věhlasný umělec!

Za designem věhlasné mince stál z jistého úhlu pohledu prezident Theodore Roosevelt, který byl vzdáleným příbuzným pozdějšího prezidenta Franklina Roosevelta. Theodor na počátku 20. století pověřil sochaře Augusta Saint-Gaudense navržením zlaté mince v hodnotě 20 dolarů s vysokým reliéfem. Důvodem bylo, že považoval soudobé mince za neatraktivní a toužil po mincích, které by ztělesňovaly národní identitu a rostoucí prvenství Spojených států na světové scéně.

Theodor byl pravděpodobně rovněž obdivovatelem Starého Řecka, jelikož požadoval, aby umělec vytvořil dílo, které se svou krásou vyrovná starořeckým mincím. A tak Saint-Gaudense, velice vynalézavý a jedinečný umělec, vytvořil v roce 1907 návrh mince. Přičemž na jedné straně dominoval obraz Liberty, postavy připomínající řeckou bohyni s rozevlátými vlasy, olivovou ratolestí v levé ruce a s pochodní v pravé. A druhou stranu zdobil orel v letu a za ním vycházející slunce.

Obdivovatelé Double Eaglu mohou mít svůj vlastní exemplář!

Replika mince Double Eagle 1933

Příběh Double Eaglu z roku 1933 je více než fascinující a není proto divu, že je předmětem zájmu i dnes. Zajímá nejen numismatiky, sběratele či investory. Jeho příběh spojil lidi napříč obory včetně těch, co se zajímají o záhady.

Národní Pokladnice, jako dlouholetý prodejce numismatů, si je jeho historického odkazu vědoma. Nově se proto rozhodla svým zákazníkům nabídnout velice věrohodnou repliku legendárního Double Eaglu z roku 1933, jež je z ryzího stříbra 999/1000, a navíc zušlechtěná 24karátovým zlatem!

Replika mince zároveň otevírá úchvatnou kolekci Nejcennější stříbrné a zlaté mince světa, jež umožňuje nahlédnout pod pokličku tajemství nejžádanějších mincí světa a prostřednictví zdařilých replik je i vlastnit.

Cílem a posláním kolekce je, aby každý zájemce a obdivovatel těchto unikátních mincí měl možnost je obdivovat a nebát se přitom návštěvy americké tajné služby.

Pro více informací o replice Double Eaglu a kolekci navštivte: Double Eagle 1933

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.