Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Hymna je jedním ze státních symbolů, avšak její význam je daleko hlubší. Má moc spojovat lidi, připomenout národu jeho kořeny a původ. Při jejím poslechu nejednoho z nás mrazí v zádech a cítíme jakýsi větší pocit sounáležitosti k národu, ze kterého jsme vzešli.

Symbol národa

Česká hymna slaví výročí 190 let!

Nejčastěji můžeme hymnu slyšet při významných momentech, ať už jsou to sportovní, politické či významné přelomové události, jež mají zásadní vliv na dění ve společnosti. Jedním z takových momentů byl například 21. listopad 1989, kdy z balkonu Melantrichu zpívala národní hymnu Marta Kubišová. V ten moment jistě mnoho z nás věřilo již jen v ty dobré zítřky.

Vznik písně

Krásná a zpěvná melodie české národní hymny zazněla poprvé 21. prosince roku 1834 ve Stavovském divadle, které spíše hrávalo německy než česky. V ten den se však konalo české představení pojednávající o staropražské pouti a svátku ševců v pražských Nuslích. Během představení zazněla melodie Františka Škroupa a text veršů Josefa Kajetána Tyla. Interpretem byl operní pěvec Karel Strakatý, který se bravurně zhostil role slepého houslisty Mareše. Diváci byli z melodie a textu nadšení a vzdávali ovace opernímu pěvci za jeho vynikající výkon.

Karel Strakatý píseň zpíval i při dalších příležitostech, čímž se stalo, že neupadla v zapomnění. Později vyšla dokonce ve sbírce Věnec zpěvů vlasteneckých a byla zpívána na školách, při besídkách či jiných příležitostech. Mezi další její nejvýznamnější šiřitele patřil například na Moravě pan Jan Křtitel Píšek.

Píseň se postupem doby šířila, docházelo k různým jejím úpravám a parafrázím, a to jak instrumentálním, tak i textovým.

Když přišel přelomový rok 1918 a s ním spojený vznik Československa, dlouze se debatovalo o nejvhodnější písni, jež bude mít tu čest být označena národní hymnou. Osloveni byli umělci jako třeba Leoš Janáček, který však nabídku odmítl a Škroupovu píseň parodoval. A tak se nakonec stalo, že se v roce 1920 usnesla vláda a prohlásila za československou národní hymnu píseň Kde domov můj.

O podobě hymny se v naší historii jednalo také v lednu roku 1989, kdy vznikla Česká republika, a pak ještě v roce 1990. Samozřejmě se v té době objevovaly kritické hlasy, které by nejraději hymnu změnily. Nejčastěji bylo hymně vytýkáno, že není dost bojovná jako zahraniční hymny a že je žebráckou písní, která se doprošuje. Písní slepého pěvce, který opěvuje krásy vlasti, přestože je nevidí. Avšak netkví právě její hloubka v tom, že se zaměřuje na krásy země, kterou symbolizuje? Nakonec se definitivně odhlasovalo, že Státní hymnou České republiky zůstane píseň Kde domov můj a tvořit ji bude pouze první sloka, a to i přesto, že se objevovaly návrhy na přidání druhé sloky.

Československá hymna naposledy zazněla na Silvestra o půlnoci 31. prosince 1992. Česká hymna poprvé zazněla 2. února 1993 ve 14 hodin, a to během slavnostního slibu prezidenta ve Sněmovně.

Pamětní medaile Česká hymna, poštovné a balné ZDARMA

Národní Pokladnice vzdává hold písni písní pamětní medailí

Národní píseň Kde domov můj dodnes uchvacuje svojí melodičností a líbivým textem. Od jejího vzniku uběhlo již dlouhých 190 let, které si letos připomínáme.
Národní Pokladnice uctívá tento moment pamětní medailí za symbolickou částku, aby tak každý mohl vlastnit upomínku na významné výročí naší státní písně.

Pro více informací o pamětní medaili navštivte: PAMĚTNÍ MEDAILE HYMNA

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.