Příběh bankovky
Krásná zelená bankovka spatřila světlo světa v roce 1931. Její roměry byly 170 x 88 mm a v platnosti zůstala od roku 1932 až do roku 1944.
Na aversu na pravé straně je zachycen portrét světě proslulé operní pěvkyně Jarmily Novotné. Na levé straně je zobrazena nahá klečící dívka, která v jedné ruce drží větvičku vavřínu a druhou rukou listuje v knize. Nad mladou dívkou sedí káně. Uprostřed emise je vyobrazen český dvouocasý lev s korunkou na hlavě, slovenský státní znak a rovněž hodnota bankovky, sériové číslo, místo a rok emise 1931.
Reversu repliky dominuje na pravé straně portrét prezidenta Osvoboditele T. G. Masaryka, který po stranách drží dvě malé děti. Na levé straně je zobrazen polonahý pár, muž držící chmelovou větvičku jako symbol úrody a žena s vavřínovou ratolestí na hlavě. Nad nimi sedí pár holubic jako symbol míru. Nechybí rovněž hodnota bankovky v několika jazycích a její emitent, jímž byla Národní banka československá.
Kdo stál za designem bankovky?
Autorem této zelenkavé bankovky s nominální hodnotou 100 Kč je jeden z nejvýznamnějších československých umělců dvacátého století Max Švabinský (1873-1962). Velmi talentovaný malíř a grafik, který proslul svou precizností a hlubokou láskou k přírodě. Byl vynikajícím portrétistou, který se proslavil po celé Evropě. Všestranný výtvarník a nositel mnoha vyznamenání, jenž svá díla tvořil pomocí rozmanitých výtvarných technik.
Skoro zapomenutá Jarmila Novotná
Jarmila Novotná byla významná česká operní pěvkyně a herečka.
Byla dcerou krejčího a svoji veleúspěšnou kariéru zahájila na jevišti Národního divadla. Nejen zásluhou přirozeného talentu, ale i díky své kráse dostala příležitost účinkovat v předních operních domech po celé Evropě i v zámoří. Zpívala v proslulé milánské La Scale, v Berlíně a na několik let zakotvila ve Vídeňské státní opeře. Od roku 1940 působila v newyorské Metropolitní opeře. Válečná léta strávila se svým milovaným manželem Jiřím Daubkem, příslušníkem rytířského rodu Daubků, a jejich dvěma dětmi v emigraci v USA.
Po válce se na chvilku vrátila do Čech, nicméně v roce 1948 s rodinou opět emigrovala do Ameriky, neboť jí komunisté zabavili veškerý majetek včetně zámku Liteň u Berouna, rodinného panství rodu Daubků. Novotná se osobně znala s čs. prezidentem T. G. Masarykem a s prezidentovým synem Janem Masarykem ji pojilo přátelství. Měla nespočet obdivovatelů, a kromě krásného hlasu oplývala i hereckým nadáním, které zúročila v několika filmových rolích. Během komunistické éry v Československu bylo její jméno zásluhou vládnoucí garnitury téměř zapomenuto.
V roce 1991 ji prezident Václav Havel vyznamenal Řádem T. G. Masaryka a posmrtně jí byla vytvořena busta, jež zdobí foyer Národního divadla.
