Den Země – zachovejte planetu i pro další generace
Mezinárodní den Země se slaví už od roku 1970. Tradice započala ve Spojených státech v návaznosti na demonstrace za zdravější životní prostředí a udržitelnější životní styl. Demonstrací se tehdy účastnilo přes 20 miliónů lidí a jejich předním iniciátorem byl aktivista John McConnel, který se snažil prosadit zákony na ochranu životního prostředí.
Dnes je svátek oslavován zejména formou přednášek, prezentací, konferencí a dalších edukativních akcí pro všechny věkové kategorie. Jejich účelem je upozornit na alarmující klimatické změny a velmi rychlou negativní transformaci životního prostředí, vznikající v důsledku nešetrného zacházení s obnovitelnými zdroji, znečištění, kácení pralesů, masivní výstavby urbanistických celků, hubení živočišných druhů a dalších invazivních zásahů, které zkracují čas na naší krásné planetě všem živým organismům.
Vláda, města, školy, spolky a další instituce na narušující prvky zemské rovnováhy nejen upozorňují, ale především apelují na uskutečnění konkrétních kroků, které mohou pomoci proces devastace Země výrazně zpomalit. Učí nás třídit, neplýtvat vodou, recyklovat, vyhýbat se plastům, cestovat ekologicky, využívat obnovitelné zdroje energií namísto fosilních paliv, užívat dopravní prostředky, které nevylučují emise, atd.
Destruktivní vesmírná tělesa
Planetu Zemi však neohrožují jen lidské činy. Hrozbu představují také aspekty, nad kterými nemáme téměř žádnou kontrolu. Jedním ze „strašáků“ jsou meteory. Dnes už víme, že před 66 miliony lety vyhubil dinosaury právě asteroid. To však rozhodně nebyla jediná tragická meziplanetární srážka. Země není ve vesmíru sama a bohužel ne vždy se jí nebezpečná vesmírná tělesa vyhnou. Nárazy těles nejsou výjimkou dokonce ani v posledních letech.
Důkazy o střetech dokládají rozsáhlé krátery, které navždy změnily ráz krajiny v mnoha zemích světa. Mezi ty největší patří Vredefort v Jihoafrické republice. Podle vědců tam dopadl asi před dvěma miliardami let meteor o rozměru až 10 km v průměru a náraz způsobil kráter velký 300 kilometrů. Další obrovské krátery, vzniknuvší po nárazu vesmírných těles, najdete také v kanadském Ontariu, v jižní a západní Austrálii, ale i v Rusku nebo v Mexiku. Tyto mimozemské železné, kamenoželezné nebo kamenné předměty se nevyhýbají dokonce ani České republice. Nejstarším známým uchovaným meteoritickým železem, které u nás přistálo je tzv. Loket. Jde o 107 kg těžké těleso z 15. století.
Zlato, stříbro a smalt – věčné kovy zdobí stříbrnou minci ve tvaru naší planety
Mince, kterou si můžete dnes objednat, je nejen netradičním sběratelským kouskem, ale také „vykřičníkem“, upozorňujícím na křehkou rovnováhu životního prostředí. Na vrtkavost osudu naší planety symbolicky upozorňuje malý úlomek černého meteoritu, který je zasazen do dokonalého 3D modelu Země. Sílu, stabilitu a unikátnost země pak demonstruje stříbro, zlato a smalt. Právě ryzí stříbro, které lidstvo využívá už od starověku, je mincovním kovem numismatu. Na jeho výrobu byly použity celé 3 unce! Smalt, křemičitá tavenina, která minci dodává lesk je známá svou stálostí. Bez změny barvy dokáže přečkat celé stovky let. Symbolizuje příslib dlouhověkosti Země, za předpokladu, že se náš přístup k životnímu prostředí radikálně změní. Zlato, kterým jsou zušlechtěny kontinenty 3D modelu, je připomínkou vzácnosti a mimořádné výsady, které se nám lidem v nehostinném vesmíru dostalo. Mince disponuje průměrem 50 milimetrů a byla vyražena v roce 2022 v kvalitě Antique Finish. Nominální hodnota mince je 5 barbadoských dolarů.
Více informací o 3D minci ze 3 uncí ryzího stříbra 999/1000 najdete zde.