Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Hymna patří mezi české státní symboly, avšak význam má daleko hlubší. Spojuje lidi a připomíná jim jejich kořeny. Při poslechu hymny nejednoho z nás mrazí v zádech a cítíme jakýsi větší pocit sounáležitosti k národu, ze kterého jsme vzešli. Letos píseň písní oslavuje výročí 190 let od svého uvedení. Národní Pokladnice na oslavu jubilea připravila pamětní medaili ve zbrusu novém provedení!

Národní Pokladnice vydala pamětní medaili oslavující 190 let hymny!

Pamětní medaile Česká hymna

Pamětní medaile vzdávající hold naší nejkrásnější písni se pyšní designem, který velebí českou zemi. Aversní stranu zdobí podobizna slepého houslisty Mareše sedícího u stromu poblíž Karlova mostu a v povzdálí se rýsuje panorama Pražského hradu. Reversní strana nese umělecky ztvárněného českého lva od J. Mánesa.

Pamětní medaile má průměr 31,5 mm a hmotnost 12 g.

Medaili můžete získat pouze v Národní Pokladnici, a to za pouhých 49 Kč včetně poštovného a balného! S objednávkou medaile se nepojí další závazky.

Cílem a posláním Národní Pokladnice je dát možnost vlastnit každému milovníkovi historie a numismatiky připomínku na bohatou historii země, ve které žije.

Známá i méně známá historie české písně

Krásná a melodická píseň poprvé zazněla 21. prosince roku 1834 ve Stavovském divadle během představení pojednávajícím o staropražské pouti a svátku ševců v pražských Nuslích. Takzvanými „otci" písně byli skladatel František Škroup a textař Josef Kajetán Tyl. Prvním interpretem, který měl tu čest píseň poprvé uvést mezi lidi, byl operní pěvec Karel Strakatý v roli slepého houslisty Mareše.

Píseň se dočkala obrovských ovací a postupem času se víc a víc dostávala do povědomí a srdcí lidí. Když se v roce 1920 debatovalo o podobě státní hymny pro nově vzniklou republiku, byla jí zvolena právě píseň Kde domov můj.

Pamětní medaile Česká hymna

Otázka podoby hymny se projednávala i v dalších přelomových obdobích, jako byl rok 1989 či 1990. A i přesto, že se objevovaly kritické hlasy k písni Kde domov můj, zůstala státní hymnou.

Národní píseň Kde domov můj, přesněji její první sloku, máme příležitost nejčastěji slyšet při významných státních či sportovních příležitostech. Za jeden s nejemotivnějších okamžiků novodobé historie lze bezesporu označit pěvecký přednes Marty Kubišové z balkonu Melantrichu 21. listopadu 1989.

Pro více informací o pamětní medaili vzdávající hold české hymně navštivte: PAMĚTNÍ MEDAILE HYMNASpolečnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.