Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Nobelovu cenu za mír převzal na konci roku 2015 tuniský Kvartet pro národní dialog, organizace, která se významně podílela na budování demokratických podmínek po nepokojích v zemi v roce 2011. Medaile, která byla této organizaci na radnici v Oslu předána, byla vyrobena z certifikovaného zlata. Numismat byl vyražen Norskou mincovnou, jejímž vlastníkem je společnost Samlerhuset Group. Tu v České republice reprezentuje její pobočka Národní Pokladnice.

Pamětní medaile Nobelovy ceny za mír.Certifikované zlato pochází z dolů, které splňují přísné standardy plynoucí z požadavků národních i nadnárodních institucí. Provozovatelé certifikovaných dolů zajišťují horníkům a jejich rodinám kvalitní sociální zázemí, odpovídající platové ohodnocení, dbají na bezpečnost práce a zejména nezatěžují životní prostředí díky šetrným technologiím, které používají jak pro dolování tak zpracovávání zlata. Doly vlastnící certifikaci jsou finančně podporovány a jejich zlato je vykupováno za férovou cenu.

Společnost Samlerhuset společně s Aliancí pro zodpovědnou těžbu (ARM) se výběrem certifikovaného zlata použitého pro výrobu medaile, předávané vítězům Nobelovy ceny za mír, snaží poukázat na nevyhovující podmínky v nekontrolovaných dolech a negativní dopad těžby na životní prostředí a život celých komunit v oblastech těžby. Přesto, že 85-90% zlata pochází z certifikovaných dolů, je zde 10-15% těžební produkce, která ovšem zaměstnává 90% horníků z celého světa- tedy více než 10 miliónů lidí!

Samlerhuset a ARM se snaží upozornit veřejnost na alarmující počet jedinců, kteří jsou nuceni kvůli absenci kontrol žít a pracovat v nevyhovujících podmínkách a současně vyzvat společnosti, které zlato vykupují ke společenské odpovědnosti.

Medaile z certifikovaného zlata„Spolupráce s ARM se nevztahuje pouze k medaili, udílené na Nobelových cenách nebo k profitu naší společnosti. Chceme preciznější kontroly zlata, ze kterého jsou raženy mince a medaile a samozřejmě také více hráčů na trhu z malých produkcí, kteří budou poskytovat svým odběratelům certifikované zlato z malých dolů. Zpracované závěry naší inciativy jasně ukazují, že certifikace zlata nejen pozitivně ovlivní trh jako takový, ale současně se kladně odrazí na pracovních podmínkách tamních horníků, jejich platovém ohodnocení a tím samozřejmě stoupne kvalita života celých lokálních komunit,“ dodává Ole Bjørn Fausa, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Samlerhuset a majitel Norské mincovny.

Ceritifikované zlato ve šperkařství

Šperkařský průmysl podporuje myšlenku odpovědné těžby zlata již nějakou dobu a pomáhá k ustálení spolehlivých distribučních řetězců. Jedním z hlavních partnerů ARM je švýcarský výrobce hodinek a šperků Chopard. Podporuje dva doly v Kolumbii a Bolívii, aby získaly certifikaci. Jejich snahou je rovněž rozšířit povědomí o certifikovaném zlatě (fairmined gold) do celého světa a prezentace výrobků z tohoto zlata na prestižních společenských událostech, jako je například filmový festival v Cannes.

Mincovnictví zaostává

Oproti šperkařství není důraz na původ zlata v mincovním průmyslu tak silný a kroky ke kontrole původu zlata jsou postupné. Jedním z nich bylo užití certifikovaného zlata pro výrobu medaile, určené pro nositele Nobelovy ceny za mír.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.