Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Alfons Maria Mucha (1860 – 1939) byl český malíř a designér, tvořící ve stylu Art Nouveau. Narodil se v Ivančicích a po absolvování základní školy studoval na Slovanském gymnáziu v Brně. Po neúspěchu u přijímacích zkoušek na pražskou Akademii výtvarných umění krátce pracoval jako písař u ivančického soudu. V této době připravoval ochotnická divadelní představení, maloval dekorace a plakáty, navrhoval pozvánky. Z roku 1875 pochází Muchova první známá přesně datovaná kresba: pastel představující Janu z Arku na hranici.

Veletrh SběratelO několik let později odešel do Vídně, kde pracoval jako malíř dekorací. V roce 1885 začal studovat Akademii výtvarných umění v Mnichově a o dva roky později Juliánovu akademii v Paříži. K osudovému zlomu v jeho kariéře došlo roku 1894, když získal objednávku na plakát pro Sarah Bernhardtovou. Tím začalo Muchovo nejslavnější umělecké období.

V roce 1897 Mucha poprvé samostatně vystavoval nejen v Paříži, ale také v Praze v Topičově salonu - na obou místech prezentoval přes stovku svých litografií. Za svůj život jich vytvořil obrovské množství, z nichž mnohé patří do sérií ročních období, umění nebo květin. Kolem jeho plakátů se dokonce již tehdy strhla sběratelská horečka, přičemž na počátku nového století měl příležitost několik let pobývat a pracovat i v Americe.

 

Muchův sen – Slovenská epopej

 

V roce 1906 se oženil s Marií Chytilovou a odjel do USA, aby si vydělal na realizaci svého velkého snu, Slovanské epopeje. V Americe se mu dostalo uvítání jako největšímu dekorativnímu umělci světa, přesto se toužil vrátit do vlasti.

Alfons Mucha byl velkým vlastencem a celý život snil o realizaci cyklu velkoformátových obrazů Slovanská epopej, kterým chtěl shrnout dějiny slovanského národa. Cyklus velkých pláten maloval na zámku Zbiroh od roku 1910 do roku 1928. Po dokončení ji věnoval městu Praha, kde je dnes opět umístěna.

Obraz Ovoce

Alfons Mucha - OvoceSecesní obraz s názvem Ovoce je jedním z nejkrásnějších secesních děl Alfonse Maria Muchy. Slavný originál, litografie e o rozměru 44,4 x 66,2 centimetru, vznikl v roce 1897, tedy v Muchově nejslavnějším, nejplodnějším a umělecky nejúspěšnějším období a v současné době je umístěn v soukromé sbírce.

Základem kompozice vyobrazeného uměleckého díla je portrét mladé krásné ženy. Ta má na sobě pastelově modré šaty s odhalenými rameny a zády, na hlavě věnec z květin a listů a náruč plnou zralého ovoce. Dílo nese typický Muchův rukopis: secesní prvky se mísí s něžnou krásou portrétované ženy, vše je k dokonalosti dotaženo velmi precizním – do nejmenšího detailu propracovaným – zpracováním. Celek působí velmi křehce a zároveň velmi živě až živočišně.

 

Ovoce poprvé v historii na kolorované cihličce

 

Alfons Mucha - Ovoce poprvé v historii na kolorované cihličceNárodní Pokladnice se rozhodla uctít dílo legendárního umělce Alfonse Muchy a jeho známý obraz Ovoce přenést i do světa numismatiky. Poprvé v historii bylo celosvětově proslulé umělecké dílo pomocí speciální techniky reprodukováno na pamětní medaili s unikátním vzhledem cihličky.

Masivní pozlacená cihlička na svém reversu nese reprodukci slavného obrazu Ovoce. Cihlička má obdélníkový tvar úctyhodných rozměrů 60 x 35 milimetrů a je zpracována v nejvyšší mincovní kvalitě a ražena speciálním leštěným razidlem, jehož pole jsou vysoce leštěna a reliéf matován.

Reprodukce je na cihličku přenesena unikátní metodou zvanou tamponový tisk, což je speciální tiskový proces, který umožňuje přenést dvojrozměrný obraz na trojrozměrný objekt. To se děje pomocí nepřímého hlubotiskového procesu, kdy se obraz převádí z tiskové desky přes silikonový tampon na plochu pro potisk. Tato metoda umožňuje velice věrný a přesný přenos obrazu včetně zachování autentických barev a je zárukou vysoce kvalitního a stálého výsledku.

Více informací získáte zde: www.narodnipokladnice.cz/mucha-ovoce

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.