Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Když na konci roku 2015 Ole Hansen, komoditní stratég dánské investiční banky Saxo předvídal růst stříbra o 33 %, mnoho odborníků jen nevěřícně kroutilo hlavou. Polovina roku je za námi a lze jen konstatovat, že Hansenova úvaha byla více než správná.

Co může za extrémní zvýšení ceny?

StříbroOdborníci na celém světě se shodli hned na několika vlivech, které růst oblíbené komodity významně zasáhly. Hansen poukazuje například na zvýšení sazeb Fedu v USA, které obvykle vedou ke zvýšené poptávce v prvních 12 měsících od zvyšování sazeb.

Dalším důvodem je fyzický nedostatek tohoto kovu. Stříbro se mimo šperkařství a ražby mincí hojně využívá v medicíně, vědě a nových technologiích. Rozvoj technologií logicky znamená zvýšený zájem o stříbro, ale objevení nových nalezišť je prakticky vyloučeno.

K růstu ceny také přispěla panika, která se na světových trzích rozhostila v lednu, kdy zkolabovala ropa a měna v Číně záměrně oslabila, s čímž ekonomické predikce vůbec nekalkulovali. Výnosy z dluhopisů se v Japonsku a Evropě začaly propadat a investice do drahých kovů tak představovala stabilnější alternativu. Po prvotním posílení zlata se obchodníci vždy začnou rozhlížet po relativní hodnotě jiných kovů, což jim v tomto případě poskytlo právě stříbro, jehož hodnota byla v březnu tohoto roku vůči zlatu vůbec nejnižší od finanční krize v roce 2008.

Poptávka po stříbře rychle roste!

Vzestupné tendence této komodity velmi rychle prosákly do povědomí široké veřejnosti i chování větších investorů a tento trend se začal rychle projevovat formou zvýšené poptávky po stříbře.

Mincovny po celém světě se pomalu začínají potýkat s nedostatkem stříbra u svých dodavatelů a poptávka po stříbrných mincích vedla hned k několika rekordům. Kanadská mincovna změnila v minulém roce vedení a personální změny v kombinaci s rostoucí poptávkou způsobily značné prodlení v čekacích lhůtách na její nejznámější minci – stříbrný Javorový list (Maple Leaf). První čtvrtletí tohoto roku se může pochlubit nejvyšším prodejem stříbrného Maple leafu v historii. Zdá se, že tento rok bude pokračovat v rekordním duchu a na konci roku překročí Kanadská mincovna hranici 40 000 prodaných uncí (31, 1 g)stříbra.

Obdobný nárůst zaznamenala také známá US Mint se svou nejoblíbenější mincí Silver Eagle. Jedna z vůbec nejoblíbenějších mincí na světě se prodává v podobném tempu a predikce na konec roku se odhaduje na 50 miliónů prodaných kusů.

Bude stříbro dražší?

Vzhledem k výše popsaným skutečnostem se dá odhadovat, že cena za gram cenného stříbra se do budoucna zvyšovat bude. „Celosvětový trend v růstu ceny stříbra se našich zákazníků prozatím nedotkne. Naše pobočka je součástí nadnárodní společnosti Samlerhuset a vzhledem k nutnosti uspokojení obrovské poptávky nakupujeme a razíme naše emise s určitým předstihem“, komentuje aktuální situaci Luboš Krčil ředitel Národní Pokladnice.

Stříbrné mince Silver Eagle a Maple Leaf mohou zákazníci získat od společnosti Národní Pokladnice v rámci kolekce Nejvyhledávanějších mincí světa – Fabulous 15.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.