Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Představujeme nejstarší investiční minci světa!

Píše se rok 1967 a jihoafrický trh upadá. Mincovna Jihoafrické republiky tak uvádí na trh zlatou minci Krugerrand ve velikosti 1 unce, která představovala první možnost investování pro veřejnost. Jihoafrická republika měla v té době pod kontrolou přibližně 2/3 světové produkce zlata. Zajímavostí je, že mince neměla nominální hodnotu, její hodnota se odvíjela od aktuální ceny zlata.

Krugerrand - první zlatá investiční mince na světěTak vznikla historicky první zlatá investiční mince na světě, jihoafrický Krugerrand, který se vyrábí pouze ve zlatém provedení. Do roku 1980 obsahoval jednu trojskou unci čistého zlata, zatímco pak začalo ražení i menších jednotek: 1/2, 1/4 a 1/10 unce. Krugerrand se v současnosti razí do zlata vysoké ryzosti (916,66 / 1000).

V sedmdesátých a osmdesátých letech byl dovoz Krugerrandu do mnoha zemí zakázán kvůli bojkotu Jihoafrické republiky v souvislosti s politikou apartheidu (rasové segregaci) realizovanou v této zemi. Vyřešení rasových problémů umožnilo zrušení tohoto zákazu.

Co vyjadřuje název Krugerrand?

Vznik názvu mince je velmi zajímavý. Jedná se o spojení příjmení prezidenta Jihoafrické republiky Paula Krugera (na čele republiky stál v 80. a 90. letech 19. století) a části názvu pohoří Witwatersrand v okolí Johannesburgu, kde se nachází ložiska drahých kovů. Rand je od roku 1961 název jihoafrické měny.

Krugerrand příští rok oslaví již 50 let!

První investiční zlatá mince Krugerrand ve velikosti 1 oz byla vyražena 3. července 1967, v roce 2017 oslavíme již 50. výročí existence této legendy numismatiky! Krugerrand dosud patří mezi nejvýznamnější a nejoblíbenější mince světa. Od začátku ražby této zlaté legendy bylo do dneška vyražených přibližně 60 milionů kusů.

Úspěch Krugerrandu

Krugerrand - první zlatá investiční mince na světěV roce 1970 se zlaté mince Krugerrand rychle staly volbou č.1 pro investory na celém světě, kteří měli zájem o investice do zlata. Odhaduje se, že v letech 1974 až 1985 bylo importovaných 22 milionů zlatých mincí Krugerrand jen do samotných Spojených států.

Obrovský úspěch Krugerrandu povzbudil ostatní země k produkci vlastních zlatých mincí. Tak se začal razit např. kanadský Javorový list v roce 1979, čínská zlatá Panda v roce 1982, americký Zlatý orel v roce 1986 nebo britská Britannia v roce 1987.

Zvýšená odolnost

Aby Krugerrandy ražené do zlata 916,7 / 1000 obsahovaly příslušné množství čistého kovu, jejich hmotnost je vyšší. Vyplývá to z obsahu mědi ve slitině. Díky tomu je zvýšena její tvrdost, odolnost proti oděru a poškrábání (zlato je jinak velmi měkké).

Slavnou zlatou minci Krugerrand najdete také v nabídce Národní Pokladnice.
Zjistěte více informací na: www.narodnipokladnice.cz/krugerrand-2016

Paul KrugerPaul Kruger, jehož portrét se nachází na aversu mince, se narodil 10. října 1825 v Cradock v kapské kolonii. Byl burských politik a vůdce hnutí proti britské nadvládě. V 19. století začaly Búry vytlačovat angličtí osadníci, co je přimělo vytvořit na sever a východ od řeky Oranje tři burské republiky: Natal, oranžová a Transvaal. Kruger se stal v roce 1874 viceprezidentem a v roce 1880 prezidentem Transvaalu. Byl známý jako tvrdý vyjednavač a přispěl k tomu, že tato země opět získala nezávislost. V roce 1899 získali Britové Transvaal zpět a Kruger byl přinucen emigrovat. Zemřel ve Švýcarsku v roce 1904.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.