Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Rok 2018 je na výročí skutečně bohatý! Kromě důležitých historických milníků, které přinesly roky 1938, 1948 nebo 1968 si připomínáme zejména rok 1918. Před 100 lety jsme se společně se Slováky konečně osamostatnili a založili svou vlastní Republiku. Tento zásadní okamžik našich dějin připomíná pamětní medaile, kterou Vám blíže představíme v dalším vydání numismatických novinek. Letos si však připomínáme ještě jednu zlomovou událost - konec 1. světové války. Při příležitosti 100. výročí Vám dnes představíme příběh mince, jež se stala symbolem světového míru!

Mírový dolar - světový symbol konce války

Mírový dolar - symbol světového míru

Mírový dolar je jedna z nejznámějších amerických mincí. Inspirací pro 1. emisi byl článek, jenž se roku 1918 objevil v listopadovém čísle amerického časopisu The Numismatist. Redaktor Frank G. Duffield v něm vyzývá, aby byla do oběhu uvedena mince na počest ukončení světové války. O návrhu tématu se hovořilo i v srpnu 1920 na konventu Amerického numizmatického sdružení v Chicagu. Účastníci dospěli k závěru, že by měl motiv zobrazený na minci odkazovat k ideálům demokracie, liberalismu, prosperity a cti. Konkurz na projekt jednodolarové mince vyhrál Anthony de Francisco.

Kdo je tajemná žena, jejíž portrét minci zdobí?

Portrét krásné ženy patří Tereze, samotné manželce medailéra. Na rubu mince je vyobrazen orel bělohlavý, který třímá olivovou ratolest a sedí na vrcholku hory za úsvitu, což symbolizuje nový den v historii světa. Mírový dolar byl ražen od roku 1921 do roku 1928 a potom znovu od roku 1934 do roku 1935 a stal se posledním americkým dolarem vyrobeným ze stříbra, který byl uvolněn do oběhu. Tenhle stříbrný dolar má být připomínkou míru a demokracie, a to je hezké poselství, co myslíte?

Symbol světového míru je novinkou v naší nabídce a můžete ho získat zde.

 

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.