Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Dlouze jsme přemýšleli, kterou novinku Vám tento měsíc představíme. Nakonec nás inspiroval sám vesmír. Přesně před dvěma týdny nám noční obloha  přichystala mimořádnou podívanou- úplné zatmění měsíce. Měsíc prošel přímo středem zemského stínu, což se naposledy stalo v roce 2011. Novou zlatou minci „Praotec Měsíc“ zdobí stará indiánská měsíční maska, která měla pro tuto kulturu nezastupitelný význam.

 Starobylé masky měly pro indiány a další domorodé kultury zásadní význam. Indiáni věřili, že příslušníci kmenů jsou potomci různých zvířat a jejich život je hluboce ovlivněn přírodními jevy. Věřili, že kmen přejímá charakteristiky těchto zvířat nebo jevů a oni díky nim získávají sílu, zdraví, ochranu a příznivé životní podmínky. Masky byly vyráběny vždy ručně a s velkou péčí, protože naši předkové jim přikládali velký význam. Zajímavé je, že význam masek je vlastně od jejich prapůvodu stále stejný – maska mění naši identitu, rozšiřuje ji, propůjčuje tvář bohům. Masky tedy umožňují kulturám bližší a uvěřitelnější kontakt s jejich bohy či duchy. Masky jsou zkrátka důležitá část kulturního dědictví starých kmenů, ale i šikovná demonstrace života našich předků či odlišných kultur pro ty, kteří je chtějí pochopit.

Vraťme se nyní k dnes představované zlaté minci a masce, která ji zdobí. Motiv je věnován Praotci Měsíci, ochránci domorodé kultury z pobřeží severozápadního Tichomoří. Praotec Měsíc byl tamními kmeny vnímán jako vlídný rodič, držící ochrannou ruku nad svými „dětmi“. Legenda praví, že úkolem Měsíce bylo posvítit svým svěřencům na nebezpečných plavbách za úlovkem nebo jim pomoci při nočním sběru mušlí na pláži.

Autorem motivu věrného vyobrazení masky Praotce Měsíce je známý rytec Andy Everson, který se inspiroval uměním svých předků. Původními autory vyobrazení jsou severoameričtí indiáni, kteří masku vyráběli zejména ze dřeva, ale i z dalších materiálů, které měly k dispozici.

Aby motiv a výrobní materiál dokonale korespondoval, byla mince vyražena z ryzího zlata 999/1000. Taková specifikace je u numismatů velice ojedinělá. S rostoucí ryzostí se totiž zlato stává velice křehké a ražba je proto mimořádně obtížná. Mince navíc dosahuje neobvykle velkých rozměrů – 33mm a její váha přesahuje 1 unci. Vyrazit minci z ryzího zlata o takové specifikaci je úkol pro dokonalé profesionály s nejlepší dostupnou technologií. Úkol byl proto svěřen Kanadské královské mincovně, která výše uvedené požadavky hravě splňuje. Mince byla emitována na území Commonwealthu, a proto zdobí revers portrét královny Alžběty II. Jedná se o její nejnovější vyobrazení v podání slavné designérky Susanne Blunt, jejíž iniciály na minci nalezneme.

Mince dosahuje díky čtyřnásobné ražbě skutečně vysokého reliéfu (Ultra high relief) a je ražena v kvalitě proof, tedy v nejvyšší možné kvalitě. Díky této specifikaci vyniknou i ty nejjemnější rytiny. Nominální hodnota mince je 200 dolarů. Unikátnost emise podporuje také velice nízká limitace. Pro celý svět bylo vyraženo pouhých 300 exemplářů.

Chcete-li o zlaté minci  „Praotec Měsíc“ vědět více, neváhejte kontaktovat naše zákaznické oddělení na tel. čísle 810 100 500. Rádi Vám pomohou.

 

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.