Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Také jste si jako malí hráli na piráty? Zajímalo Vás už tehdy, jak vypadaly zlaté mince, které byly předmětem jejich útoků a přepadení? Pokud jste na obě otázky odpověděli kladně, určitě Vás potěší následující článek o mincích Escudo. Právě tyto zlaté mince se často stávaly kořistí pirátů.

Nejprve trochu historie

Na úvod je třeba zmínit, že escudo je španělské platidlo, které bylo vydáváno ve formě stříbrných a zlatých mincích. První zlaté escudo bylo vyraženo kolem roku 1535. Zlaté mince escudo byly emitovány ve variantách s následujícími nominálními hodnotami: ½, 2, 4, 8. V dnešním příspěvku se budeme věnovat Dublonu, tedy nejslavnější zlaté minci z rodiny escudo.

Mince Dublon (2 escudo) je španělská zlatá mince s dvojitým nominálem oproti tehdejší základní nominální jednotce escudo. Termín „dublony“ byl poprvé použit u mincí s portrétem Ferdinanda a Issabely, jedním z důvodů byl právě dvojitý nominál (2 escuda), dalším pak skutečnost, že na aversu této emise byl vyražen dvojportrét španělských katolických monarchů, krále Ferdinanda II. Aragonského a královny Isabelly I. Kastilské (nikoli pouze jednoho panovníka, jak bylo tehdy obvyklé). Dublony zůstaly oficiálním platidlem až do poloviny 19. století, razily se nejdříve ve španělských koloniích v Mexiku, Peru a nové Granadě, pak i ve Španělsku. V Evropě se staly vzorem pro mnoho dalších zlatých mincí, například francouzské Louis d´Or, italské doppie, švýcarského duplonu či severoněmecké pistole.

Jak jsme zmínili na začátku, byly to právě zlaté mince escudo, které se stávaly nejcennějšími kořistmi ziskuchtivých pirátů, brázdících na svých bárkách oceán. Synonymem pro zlato, které piráti ukořistili, se stal právě španělský dublon. A ve většině pirátských pokladů, které kdy byly urputnými hledači později objeveny, se opravdu dublony nacházely. Mnoho dublonů bylo takto převezeno do Karibiku, kde se s nimi také obchodovalo.

Zlaté mince escudo byly nalezeny nedaleko Floridy

Zlaté mince escudoAbyste věděli, že si nevymýšlíme, uvedeme příklad jednoho fenomenálního nálezu pokladu. Právě takový poklad byl totiž objeven docela nedávno. V roce 2015 se zaradovala parta potápěčů, kteří z vod u pobřeží Floridy vylovili 350 španělských mincí escudo v hodnotě 4,5 miliónů dolarů. Obsah pokladu tvořily neuvěřitelně zachované zlaté mince, ražené za vlády krále Filipa V. Poklad klesl na dno oceánu v roce 1715. Tehdy se španělská flotila vracela domů z Havany. U pobřeží Floridy však námořníky zastihl hurikán mimořádné síly a jedenáct z tuctu lodí se potopily. Tehdy přišlo o život více než 1000 lidí. Dalších 1500 lidí se zachránilo díky tomu, že posádky lodí zastihla nepřízeň počasí jen kousek od břehu.

 

 

Ražba dublonů obnovena!

Majitelem oficiální zlaté mince můžete být nyní i vy!

Zlaté mince escudoJsme moc rádi, že Vám dnes mince escudo můžeme nabídnout i my!

Španělská mincovna, jejíž oficiálním distributorem jsme, totiž nedávno představila oficiální zlatý dublon. Po 150 letech tedy obnovila ražbu zlatých escudo! Limitace mince je však velice nízká, pouze 2000 kusů pro sběratelé z celého světa.

Mince 2 Escudo 2018 je ražena v nejvyšší mincovní kvalitě speciálními leštěnými razidly do 24karátového ryzího zlata (ryzost Au 999/1000). Design jejího aversu i reversu je inspirován dublonem, raženým v roce 1607 v době vlády Filipa III. v Mexiku a pak ve věhlasné mincovně v Segovii.

Avers představuje královský erb Filipa III., značku mincovny v Segovii, kde byly ve Španělsku mince raženy, puncovní značku a nominální hodnotu €100. Revers vyobrazuje Jeruzalemský kříž uvnitř čtyř půlkruhů, spojených listem břečťanu. Rok emise1607 byl nahrazený současným rokem 2018.

Zajímají Vás další informace, neváhejte kontaktovat naše zákaznické oddělení na telefonním čísle 810 100 500.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.