Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Letos si připomínáme 100. výročí vzniku československé koruny! V tomto článku si připomeneme nejvyhledávanější mince, vydané na území Československa. Poznejte jejich příběhy!

Desetikoruna T. G. Masaryka

Jako první minci, reprezentující století naší koruny jsme vybrali stříbrnou desetikorunu s T. G. Masarykem. Jejím autorem je věhlasný prvorepublikový medailér Otakar Španiel. Nominální hodnota mince je 10 Kčs. Právě na této minci se objevil portrét „tatíčka-osvoboditele“ vůbec poprvé. Mince s vyobrazením prvního československého prezidenta byla emitována v roce 1928, tedy k 10. výročí vzniku samostatného Československa. V dnešní době je numismat sběratelsky velice ceněný a na trhu těžko dostupný.

Pětikoruna z roku 1937

Další mincí, kterou nesmíme opomenout je dobře známá československá pětikoruna z dílny slavného sochaře Otty Gutfreunda. Netradiční motiv, zobrazený na legendární minci je považován za jeden z nejkrásnějších vůbec. Pětikoruna se v Československu objevila už v roce 1925 a nejdříve byla ražena z mědiniklu. Poslední dva roky (1937 – 1938), kdy byla pětikoruna v oběhu, se na její ražbu požíval už jen nikl. Emise z roku 1937 byla velice omezená. Proto dnes Gufreundova pětikoruna patří mezi sběratelsky nejžádanější československé mince.

Desetikoruna z roku 1933

Stříbrná desetikoruna byla v pořadí druhou desetikorunou, raženou na území nového státu. Mince s vyobrazením ženy a lípy navazovala na emisi z roku 1928, kterou jsme si představili dnes jako první. Na ražbu emise z roku 1933 bylo použito stříbro o ryzosti 700/1000. Motiv zdobí práce Jaroslava Horejce, známého československého sochaře, představitele dekorativismu a výtvarného pedagoga. Přesto, že byla mince ražena od roku 1930 – 1933, vybrali jsme pro Vás poslední vyraženou sérii. Ročník 1933 je totiž opředen mnohými nejasnostmi. V tomto roce bylo prý totiž do oběhu uvolněno celých 915 000 kusů. Následně bylo údajně zjištěno, že v oběhu je mincí se stejnou nominální hodnotou příliš a emise z roku 1933 byla téměř kompletně stažena a následně roztavena. V oběhu bylo dle některých pramenů ponecháno jen 5000 kusů. Nevíme co je na tom pravdy, jistě víme jen to, že desetikoruna z roku 1933 patří dnes mezi nejoslavovanější kousky sběratelských sbírek.

Tříhaléř z roku 1953

Hliníkový haléř jsme pro náš dnešní výběr nevybrali náhodou. Časy v naší republice nebyly vždy jen růžové a tato mince s nízkou nominální hodnotou je typickým představitelem tehdejší krize. V roce 1953 došlo na našem území k rozsáhlé měnové reformě, v jejímž důsledku markantně poklesla hodnota peněz. Začaly se razit nové mince. Částky do 300 Kč, mzdy, platy a penze byly vyměněny v poměru 1:5, částky nad 300 Kč a ceny zboží a služeb v poměru 1:50. První vlna nových hliníkových drobných mincí byla dovezena z mincovny v Leningradu. Jednalo se o emise v hodnotě 1, 3, 5, 10 a 25 haléřů. Na mincích z roku 1953 je zjevný vliv leningradské mincovny, což je asi nejpatrnější na tříhaléři, který nejen nominální hodnotou, ale i výtvarným zpracováním odpovídá tříkopějce. Dalším viditelným prvkem je malá pěticípá hvězda nad číslicí označující nominální hodnotu mince, která na mincích vydržela až do roku 1991.

Pětihaléř z roku 1924

Legendární československá koruna - originál mince zušlechtěný vzácným rhodiem a ryzím zlatemA jsme na konci. Poslední, zato nejdůležitější místo v našem přehledu patří jednoznačně pětihaléři z roku 1924. Tato mince je považována za nejcennější československou oběžnou minci. První místo na žebříčku cenných československých mincí obsadila tato mince z prostého důvodu. Během ražby emise z roku 1924 se totiž v mincovně rozbilo razidlo. Razidlo bylo poškozeno nenávratně, a proto se československá vláda rozhodla celou emisi zkrátka zrušit. Jenže! Několik „měďákůˇ“ uniklo do oběhu a následně i do sběratelských kruhů. V roce 2010 byl jeden ze zakutálených pětihaléřů vydražen za neuvěřitelných 506 000 Kč, což je nejvyšší vydaná částka za československou oběžnou minci za naší 100letou historii!

Na závěr pro Vás máme dvě zprávy. Začneme tou horší: slavné československé mince, které jsme v dnešním článku zmínili, jsou na trhu téměř nedostupné. Máme pro Vás ovšem i dobrou zprávu! Slavné motivy těchto československých mincí mohou být pýchou i Vaší sbírky. Vydali jsme totiž novou pamětní sadu, jejíž součástí jsou repliky všech výše vzpomenutých mincí!

Zajímá Vás více informací? Klikněte sem!

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.