Tento případ je starý jen pár dnů a možná si říkáte, že se jedná o ojedinělý případ a rodina měla zkrátka z pekla štěstí. Opak je pravdou. Nálezy zlatých valounů nejsou vůbec výjimečné, a to zejména v Austrálii.
V květnu tohoto roku měl podobné štěstí nejmenovaný šťastlivec. Svůj zlatý úlovek ukořistil v tradičním hornickém teritoriu u města Kalgoorlie-Boulder nedaleko Perthu. Rozhodne-li se mladý zlatokop zlatého valounu o váze 1,4 kg zbavit, utrží v přepočtu nejméně 1,6 milionu korun.
V minulém roce si k důchodu významně přilepšil také jeden australský penzista. Ten objevil zlatý valoun o hmotnosti 3,23 kilogramu. Hodnota zlata byla stanovena na 1,7 miliónu korun. Muž, který se hledáním zlata zabývá už léta, se přiznal, že se rozhodně nejedná o jeho první zlatý nález, a že se domnívá, že v Austrálii se nachází tohoto drahého kovu mnoho.
Z posledních zpráv se tedy zdá, že z období Zlaté horečky přeci jen nějaké zlato v zemi zůstalo. Připomeňme, že Zlatá horečka probíhala ve Victorii v padesátých a šedesátých letech 19. století. Nálezy byly na západě Austrálie nalezeny už dříve. Vláda však nálezy úzkostlivě tajila z obavy před hospodářským zhroucením země, která závisela na nucené práci trestanců. Zlatou horečku ve Viktorii odstartoval 1. července 1851 nález, který učinil James Esmond na potoku Creswick's Creek. Od té chvíle proudilo na naleziště stovky tisíc zlatokopů s touhou zbohatnout.
Největší zlatý valoun v celosvětové historii byl nalezen 5. února 1869, tedy před 150 lety. Vážil neuvěřitelných 72 kilogramů a byl pojmenován „The Welcome Stranger“, volně přeložitelné jako „Vítej, cizinče“ nebo „Vítaný cizinec“.
Zlatý nuget nalezli dva britští zlatokopové, John Deason a Richard Oates pouhé 3 centimetry pod zemí. Původním povoláním těžaři cínu se vydali za štěstím stejně, jako tisíce jejich krajanů a neváhali pro bohatství a slávu zdolat půlku zeměkoule. Po několika letech vyčerpávající práce v australských dolech se tak na oba usmálo pořádné štěstí.
Prapravnuk Johna Deasona zmiňuje, že nuget byl nalezen když Deason vzal svého syna na „vyjížďku“ během které jej táhnul na kárce. Když se náprava kárky náhle rozbila, neovladatelný vozík se řítil vstříc vzrostlému stromu. Deason se rozběhl synovi na pomoc a když jej vyprošťoval z kárky, všiml si ulpělých zlatých šupin na kolech vozíku. Když spatřil čouhající špičku nugetu trčet ze země, poslal syna pro Oatse a následně všichni tři valoun vytáhli.
Deason odvezl valoun domů s tím, že musí manželce Catherine „něco“ ukázat. Catherine Deaconovou otravovaly neustálé návštěvy manželových „kamarádů, které pravidelně zval na „skleničku“ a tak zvolala „Doufám, že to není další nevítaný cizinec!“ Deason odpověděl: „Ne, je to vítaný cizinec. A tak oba rázem vymysleli název tohoto pokladu.
V době objevu nebyly k dispozici váhy natolik přesné, aby určily hmotnost tak velkého kusu. Tak byl valoun rozdělen na tři části. Deason & Oates za ně dostali 9381 liber. To dnes odpovídá vice než jednomu miliónu liber.
Pro obdivovatele zlata, kteří se na hledání zlatých valounů v Austrálii necítí má řešení Národní Pokladnice. Do své nabídky nedávno zařadila zlatou minci, jenž nález největšího zlatého valounu připomíná. Mince je sběratelsky velice zajímá. Její limitace totiž čítá pouhých 1000 kusů pro celý svět. Více informací o minci najdete na této stránce!