Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný
Notre Dome

Nejkrásnější pařížský klenot v ohrožení

V dnešním příspěvku se budeme věnovat vrcholnému dílu francouzské architektury, katedrále Notre Dame! Letos v dubnu postihla tento gotický skvost tragédie. Ničivý požár kompletně pohltil dřevěnou střechu i se špičkou věže. Z pařížské katedrály se podařilo některé artefakty zachránit. Hasiči vynesli například trnovou korunu, kterou měl údajně na hlavě Ježíš při ukřižování. Bez újmy naštěstí přečkalo také rozetové vitrážové okno. Katedrála byla bohužel fatálně poškozena a mnoho artefaktů nevyčíslitelné hodnoty bylo nenávratně zničeno. V prvních momentech se zdálo, že osud světově proslulé památky je zpečetěn.

Svět není tak zlý jak se zdá

Informace o požáru se během několika hodin rozlétla do celého světa a reakce byly neuvěřitelné! Lidé z celého světa se spojili a na opravu 850 let staré francouzské stavby se podařilo vybrat stovky miliónů eur! Mezi mecenáši nebyli jen miliardáři, ale také jednotlivci a dokonce i Česká republika! Jedním z významných přispěvatelů je také Pařížská mincovna, jedna z nejstarších francouzských institucí. Díky „Monnaie de Paris“ můžete přispět na obnovu katedrály Notre Dame i vy!

Unikátní sběratelský kus a dobrý pocit k tomu!

Státní pařížská mincovna totiž nedávno představila nádhernou bronzovou medaili, z jejíhož prodeje bude část výtěžku věnována právě na rekonstrukci této UNESCO památky. Hlavním motivem aversu medaile je samotná stavba katedrály a vzor klenby nad hlavním vchodem. Revers medaile zdobí vzor gotických rozetových oken ze 13. století. Jsou to jedna z mála gotických oken v Evropě, které si zachovaly svou původní vitráž. Detailní motivy aversu i reversu jsou dokonale zřetelné díky úctyhodnému průměru 100 mm a speciální patině, která dodává numismatu potřebný kontrast. Numismat podléhá přísné limitaci 2019 kusů, přičemž každá ražba nese unikátní číslo.Odkud pramení věhlas Notre Dame?

Historie slavné katedrály se začala psát před 850 lety! Základní kámen stavby byl údajně položen za přítomnosti papeže Alexandra III. v roce 1163. Roku 1160 byl v Paříži zvolen za biskupa Maurice de Sully. Krátce na to dal zbourat původní pařížskou katedrálu zasvěcenou sv. Štefanovi. Podle legendy měl sen, v němž viděl novou majestátní katedrálu, kterou poté nakreslil do hlíny před původní katedrálou. Biskup věnoval stavbě, která trvala téměř 200 roků, zbytek svého života a téměř celý svůj majetek. Po smrti biskupa stavba pokračovala další desetiletí, během kterých byla dokončena horní galerie a dvě věže, rozšířila se horní okna a byly vystavěny boční kaple mezi opěrnými oblouky.

Katedrála je 130 metrů dlouhá, 50 metrů široká a 35 metrů vysoká, čímž si vysloužila titul největšího kostela v Paříži. Pojme okolo 9 tisíc osob. Notre Dame ročně navštíví 13 milionů lidí, přibližně 30 000 za den. Jak už jsme na začátku zmínili, uvnitř katedrály jsou uloženy Kristovy relikvie včetně trnové koruny, které naštěstí ničivým plamenům unikly. Před vstupem do katedrály je na zemi vyznačen významný bod nula, od kterého se počítají silniční vzdálenosti ve Francii a vyznačuje se tak pomyslný střed celé země. Podle legendy se turisté, kteří se na tento bod postaví, do Paříže určitě vrátí.

Chcete-li udělat dobrý skutek a být za něj odměněni vzácným sběratelským kouskem, neváhejte a zavolejte na naše zákaznické oddělení na tel. číslo 810 100 500. Kolegové Vám rádi o bronzové ražbě poví víc!

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.