Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Datum 10. 10. 2019 si dobře zapamatujte! Tento den se totiž navždy zapíše do numismatických dějin. Právě včera byla poprvé, za 540 let své existence, vyražena zlatá mince Sovereign mimo území Britského společenství! Motiv mince zpracovala světoznámá medailérka Angela Pistrucci, pra pra pra pra neteř legendárního rytce Benedetta Pistrucciho, který je autorem nejslavnějšího motivu zlatého Sovereignu, vyobrazující sv. Jiřího s drakem. Mince byla vyražena v italském Římě, kde oba umělci strávili část svého života!

Zlatá mince Sovereign mapuje britské dějiny

Zlatá mince Sovereign

Zlatá mince Sovereign je synonymem britské numismatiky. „Sovereign“ můžeme přeložit jako suverén nebo panovník. A přesně takové postavení zaujímají tyto zlaté mince v britské historii už od 15. století. První Sovereign byl vyražen v roce 1489, za vlády Jindřicha VII. Mince vznikla po vzoru evropských velkých zlatých mincí a jeho úkolem bylo zvýšit vládnoucímu rodu Tudorovců prestiž. Od té doby se na minci vystřídalo mnoho dalších britských panovníků. První Sovereigny byly raženy z necelých 8 gramů 23k zlata.

V roce 1526 byla ryzost snížena na 22k a v takové specifikaci přetrvaly mince do dnešních dnů. Avers mince zdobil původně heraldický znak Anglie obklopený růží, jež byla znakem dynastie Tudorovců. Ražba britských sovereignů probíhala do roku 1604, pak následovala dvousetletá přestávka a znovu obnovena byla až v roce 1817, za panování krále Jiřího III. Při obnovené ražbě byl na reversu opět portrét panovníka.

Motiv aversu vytvořil před více než 200 lety právě Benedetto Pistrucci (1783-1855), legendární italský rytec. Jeho neoklasicistní vyobrazení sv. Jiřího v boji s drakem se na mince Sovereign razí do dnešních dnů.

Geniální rytec Pistrucci má po 200 letech nástupkyni! Je z rodiny!

Na práci slavného Benedetta navázala jeho pra pra pra pra neteř Angela Pistrucci, jejíž autorské zpracování Jiřího s drakem zdobí nový Sovereign!

Nový zlatý Sovereign byl vyražen 10. října v mincovně a medailérské škole Zecca v italském Římě! Je to vůbec poprvé, kdy ražba proběhla mimo území Velké Británie. Sovereign se tak vlastně vrací domů. V Říme se totiž slavný rytec Benedeto Pistrucci narodil a žil. Jeho následovnice Angela Pistrucci zde studovala.

Muzejní edice zlatého Sovereignu je určena nejen pro numismatickou expozici, ale i pro sběratele!

Angela Pistrucci, pra pra pra pra neteř samotného Benedetta je stejně jako její předek uznávanou medailérkou a hrdě navazuje na ryteckou tradici svého slavného příbuzného. Příběh Sovereignu s Jiřím a drakem se tak konečně vrací na místo, kde se před více než 200 lety začal psát! Nové autorské zpracování mince Sovereign v podání Angely Pistrucci bude čestně vystaveno hned vedle medailérských děl jejího předka, a stane se tak součástí stálé numismatické expozice v Římě. Emise proto získala označení „muzejní edice“.

„Moje práce vedle práce Benedetta, v jedné z nejprestižnějších numismatických lokalit světa a navíc na místě, které má pro oba z nás jedinečný význam! Jsem neskutečně vděčná The London Mint Office, za jejich důvěru ve mne, za úžasnou příležitost a nepolevující nadšení,“ vyjadřuje se k nové ražbě Angela Pistrucci, autorka motivu nové zlaté mince Sovereign.

Muzejní edice Sovereignu čítá jen 750 kusů. K dostání je exkluzivně v Národní Pokladnici

Nová muzejní edice zlaté mince Sovereign čítá pouze 750 kusů a je vyražena z 22k zlata. Provedení mincí odpovídá kvalitě Proof, tedy nejvyšší kvalitě ražby. Mince jsou označeny písmenem R, označující Řím, historicky první místo ražby mimo společenství Velké Británie.

Celý projekt ražby nového Sovereignu zastřešuje The London Mint Office, sesterská společnost Národní Pokladnice. A právě exkluzivně v nabídce Národní Pokladnice zbrusu nový Sovereign z přísně limitované muzejní edice, naleznete! Nabídka nové emise startuje však také v mnoha dalších pobočkách mateřské společnosti Samlerhuset Group BV. po celém světě. Vzhledem k unikátnosti projektu, lze očekávat velkou poptávku a rychlé vyčerpání omezené limitace.

Objednávky muzejní edice zlaté mince Sovereign jsou přijímány na tel. čísle 810 100 500.

Zlatá mince Sovereign Zlatá mince Sovereign Zlatá mince Sovereign Zlatá mince Sovereign

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.