Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Vánoce se blíží mílovými kroky. Adventní čas je spjat s velkým množstvím tradic a zvyků, které rodiny dodržují po staletí. A protože jsme numismatickým magazínem, zaměřili jsme se na zvyky spojené s mincemi. Podíváme se do Anglie, na Kypr a samozřejmě také do naší domoviny. Na závěr jsme si pro Vás připravili krásné vánoční mince, ať máte důstojný prostředek k naplnění vánočních zvyků. 

Velká Británie 

Tradiční anglická kuchyně pro nás Čechy nebývá příliš přitažlivá, ale vánoční krocan s ořechovou nádivkou nezní vůbec špatně. Anglická mincovní tradice je pevně spjatá se štědrovečerní večeří, respektive s jejím závěrem, tedy dezertem. Jako dezert padávají Angličané pudink. Ten se připravuje již v době adventu a míchat ho průběžně chodí každý člen rodiny. Při míchání pak každý vyslovuje svá tajná přání. Dle staré tradice se na závěr tohoto rituálu vloží do pudinku mince. Ten kdo ji najde, prý bude zdravý jako řípa, pokud ji tedy dříve nespolkne…

Kypr

I na Kypru je tradice s mincemi spjata s jídlem. Kypřané slaví Vánoce od 24. prosince do Tří králů. Dárky dětem na Kypru nerozdává Ježíšek, ale sv. Vasil a to až na Nový rok. Po rozbalení dárků většinou celá rodina odchází do kostela. Kolem poledne se rodina obvykle znovu sejde a pokračují v oslavách. Zpívají novoroční písně a koledy a vyprávějí si staré rodinné příběhy. V odpoledních hodinách se kromě krůty, podává také slaný koláč Vasilopita, do kterého se zapéká mince. Každý člen rodiny dostane rovný díl a říká se, že ten kdo minci objeví, bude mít štěstí po celý nadcházející rok.

Česká republika

Naše vánoční tradice určitě není třeba dlouze představovat. Mince mají stejnou funkci jako šupiny. Hospodyně je naklade pod talíře se štědrovečerní večeří. Úkolem mincí je přinést celé rodině hojnost a bohatství. V některých domácnostech se uschová mince jen pod jeden talíř a přinese štěstí tomu rodinnému příslušníkovi, který ji nalezne pod svým talířem.

Zlaté vánoční mince rozzáří Vánoce Vám, Vašim blízkým i dětem v nouzi

Nadace Santa Claus

Pro případ, že hledáte vhodnou minci pro naplnění vánoční tradice nebo jen krásný dárek pro Vaše blízké, rozšířili jsme naši nabídku o dvě zlaté mince s vánočními motivy a vyšším posláním.

Mince „Veselé Vánoce“ na minci z 3,11 gramu ryzího zlata

Mince Veselé Vánoce na minci z 3,11 gramu ryzího zlata

Zlato, které bylo použito na ražbu mince, pochází z Finska, domova Santy Clause. Emitentem jsme my, tedy Národní Pokladnice. Mince tak naleznete exkluzivně jen v naší nabídce. Koupí mince nám navíc pomůžete plnit vyšší poslání! Část výtěžku z prodeje bude věnován Nadaci Santa Clause, která se postará, aby vánoční dárky dostaly i děti v nouzi.

Na reversu emise je překrásný výjev zimní krajiny s padajícími vločkami, letící kometou a cválajícím sobem. Scenérie je doplněna nápisem „Santa´s gold“ (Santovo zlato) a logem Nadace Santa Claus. Okruží je doplněno přáním veselých Vánoc v řadě světových jazyků, včetně českého.

Mince je vyražena v nejvyšší mincovní kvalitě Proof ze zlata o hmotnosti 3,11 g. K numismatu navíc obdržíte krásnou dřevěnou kazetu a dopis od samého Santy! Více informací o zlaté minci 3,11 g naleznete zde.Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.