Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Patříte-li mezi obdivovatele vitrážového umění, dnešní numismatická novinka Vás jistě potěší. Do pamětní medaile, vyražené z 1 kg ryzího stříbra je zasazena dokonalá reprodukce Muchova vitrážového okna, umístěného ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě.

Muchova secesní vitráž na medaili z 1 kg ryzího stříbra

Návrh secesního umělce Alfonse Muchy vznikl v roce 1929, při příležitosti tisíciletého výročí smrti sv. Václava, patrona českého národa. Mecenášem díla se stala banka Slávia, se kterou umělec spolupracoval již na předchozích projektech. Severní loď chrámu v Horově kapli byla vitrážovým oknem osazena ovšem až v roce 1931. Průtahy způsobila i vleklá diskuze mezi Muchou a uměleckou komisí, které se původní návrh secesního mistra nezamlouval. Ústřední panel Alegorie slovanských národů vyobrazuje budoucího českého patrona sv. Václava v dětském věku ve společnosti babičky Ludmily. Hlavní motiv obklopují výjevy ze života Cyrila a Metoděje, jimž žehná Kristus. Štědrého mecenáše připomíná v dolní části bohyně Slavie.

Původní návrh Alfonse Muchy byl pověřenou komisí kritizován kvůli přítomným slovanským folklorním prvkům a také velikosti postavy Madony, která byla údajně nepoměrně větší než ostatní figury. Kritikou nešetřil ani už tehdy respektovaný umělec Max Švabinský. Muchovo dílo ohodnotil jako dekoraci, hodící se maximálně na chodby tehdejších činžovních domů. Pravdou je, že uchopení tématu a jeho ornamentální zpracování je skutečně velice netradiční. Ovšem právě ojedinělost, originálnost díla a naprosto zřetelný Mucha styl dělají z tohoto okna jednu z nejnavštěvovanějších památek Pražského hradu.

Dle dostupných zdrojů byla vitráž rekonstruována od svého osazení pouze jedinkrát. Dílo bylo nutno revitalizovat po přeletu sovětských stíhaček, které rozrážely vzduch nad Pražským hradem.

Nyní můžete obdivovat Muchovo pestrobarevné dílo každý den!

Muchova secesní vitráž na medaili z 1 kg ryzího stříbra

Stříbrná pamětní medaile je osazena identickou kopií Muchova vitrážového okna. Slovanskou alegorii můžete obdivovat z obou stran a do nejmenších detailů díky velkorysému průměru 100 mm. Na aversní straně ražby s impozantní hranou o šířce 24 mm najdete kromě vitráže také věrné vyobrazení Nové arcibiskupské kaple. Revers je věnován slovanským věrozvěstům Cyrilovi a Metodějovi. Uměleckou atmosféru tématu podtrhuje kvalita vyhotovení Antique Finish, jež propůjčuje kilogramu použitého stříbra matnou patinu. Ražba je limitována pouhými 150 exempláři pro celý svět a najdete ji exkluzivně v naší nabídce.

Více informací naleznete zde nebo neváhejte kontaktovat naši zákaznickou linku na tel. čísle 810 100 500.Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.