🎄   Při objednávce do 12. 12. 2024 garantujeme doručení do Vánoc!   🎄

Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Filatelie neboli sbírání známek poslední dobou výrazně posiluje. Hodnota některých exemplářů raketově roste, v některých případech až o 40 %. O sbírání známek mají zájem nejen ostřílení sběratelé, ale i úplní nováčci. Některé drahé poštovní unikáty je ovšem obtížné získat, a ne každý filatelistický nadšenec má v dnešní uspěchané době čas, aby se v široké problematice zorientoval. V únorových numismatických novinkách jsme Vám poprvé představili kolekci „Československé známky“. Unikátní sběratelskou kolekci jsme připravili nejen pro filatelistické nadšence, ale i pro fanoušky numismatiky. V dnešním příspěvku Vám dáme nahlédnout do kolekce zlatem zušlechtěných pamětních medailí, vyobrazující klenoty československé filatelie, znovu. Podrobněji Vám představíme příběh legionářských známek.

Známka s motivem lva vymaňujícího se z okovů

Do kolekce pamětních medailí, zušlechtěných ryzím zlatem, jsme zařadili tzv. legionářské známky s vyobrazením lva, trhajícího okovy a Matky Republiky, jež vznikly při prvním výročí Československé republiky v roce 1919. Poštovní známky věnované legionářům měly ve své době nejen upomínkovou funkci, ale i charitativní rozměr. Výtěžek z jejich prodeje byl totiž věnován pozůstalým po padlých československých legionářích.

Autorem obou filatelistických motivů byl moravský malíř, grafik a spisovatel Jakub Obrovský.

Motiv známky s lvem, vymaňujícím se z okovů, symbolizuje sílu Československé republiky, která se dokázala vyvázat z nadvlády rakousko-uherské monarchie.

Druhá legionářská známka vyobrazuje Matku Republiku, personifikaci ženy s dítětem v náručí a nápisem SIROTÁM NAŠICH LEGIONÁŘŮ. Svým působivým dojmem patří tato poštovní známka mezi nejkrásnější československé známky.

Známka s motivem ženy s dítětem v náručí

Známky vyšly 27. října 1919 v šesti rozdílných hodnotách. Poštovní známky s motivem lva s okovy byly vydány v hodnotách 15, 25 a 50 československých haléřů. Tyto známky byly ještě zhotoveny nedokonalou knihtiskovou technikou. Další trojice známek s motivem matky s dítětem a v hodnotách 75, 100 a 120 haléřů byla vytištěna již dokonalejší technikou hlubotisku, tzv. neotypií. Celá emise vyšla jako známky příležitostné.

Ke stejnému datu byl také zahájen jejich oficiální prodej. Byly prodávány u všech poštovních úřadů a u filatelistické přepážky pošty na Praze 1, buď jednotlivě nebo v sériích. Známky z této série s pamětním nátiskem se prodávaly za přirážku 10 haléřů za kus. Výtěžek plynul Pomocnému fondu legionářů, kterému byla také po skončení prodeje darována celá nerozprodaná zásoba známek v množství tří a půl milionů sérií k volnému rozprodeji.

Známky měly platnost pouhých osm dní, tedy do 3. listopadu téhož roku, a to výhradně pro použití v tuzemsku. Po skončení platnosti nebyla výměna povolena. Legionářské známky tak drží unikát nejkratší doby oběhu ze všech československých známek, což je z filatelistického hlediska činí velmi atraktivními.

Legionářské známky poprvé na pamětních medailích

Kolekce Československé známky

Oba motivy jsme vůbec poprvé zpracovali v numismatické podobě. Kolekce Československé známky vyobrazuje věrně kolorované repliky nejslavnějších a výtvarně nejzdařilejších známek z Československa. Pamětní medaile, tvarem připomínající známky, jsou zušlechtěny ryzím zlatem 999/1000 a všechny exempláře mají své místo v elegantním dřevěném rámu, který se dá vystavit na polici nebo pověsit na zeď. V průběhu sbírání navíc obdržíte Certifikát o vlastnictví kolekce, Certifikáty autentičnosti ke každé medaili a koženkové album pro jejich reprezentativní založení.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.