Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Od ledna roku 2002 je euro oficiální hotovostní měnou zemí eurozóny. Z původně jedenácti členských států EU přijalo společnou měnu postupně 19 zemí (a další 4 nečlenské země ji mohou vydávat a používat). Celkový počet obyvatel, kteří dnes platí eurem přesahuje 340 milionů! Aktuálně je euro druhou nejpoužívanější měnou na světě. Euro je kromě praktického užití také hmatatelným znamením míru v Evropě. Na oslavu 20. výročí zavedení eura Vám dnes představíme sadu šesti pamětních medailí, připomínající historicky první jednoeurové mince. Všechny pamětní medaile jsou zušlechtěny ryzím Fairmined zlatem a působivou barevnou aplikací! Než Vám pamětní sadu podrobněji představíme, pojďme si cestu k euru připomenout.

Cesta k jednotné evropské měně

Přejetí eura nebylo snadné. Než se v zemích eurozóny objevily první mince a bankovky se značkou €, uběhla desetiletí. První jednání o přijetí společné měny se začala vést už v roce 1951, tedy v roce, kdy bylo založeno Evropské společenství uhlí a oceli, které je dodnes považováno za první krok k vytvoření evropské měnové unie. ESUO vzniklo na popud šesti států – Belgie, Německa, Francie, Itálie, Lucemburska a Nizozemska. Tyto země se dohodly na vytvoření nadnárodně regulovaného trhu s uhlím a ocelí. ESUO bylo tak úspěšné, že se zúčastněné země rozhodly integrovat i další hospodářská odvětví. Tak vzniklo v roce 1957 Evropské hospodářské společenství (EHS) a Evropské společenství pro atomovou energii (EURATOM).

Výjimečná pamětní sada na počest 20. výročí eura

Vznik Evropského měnového systému

V roce 1979 byl vytvořen Evropský měnový systém (EMS). Ten úspěšně udržoval stabilní směnný kurz různých měn v Evropě. Stále většími kroky Evropa postupně směřovala k zavedení společné měny. Konkrétní myšlenky na implementaci pozdějšího eura byly uvedeny ve zprávě Delorsova výboru již v roce 1989, přičemž první projekt byl realizován o rok později. Byla zrušena všechna omezení pohybu kapitálu mezi členskými státy.

Společnou měnou se stává euro!

V roce 1993 byla Maastrichtskou smlouvou definitivně založena Hospodářská a měnová unie (HMU) a stanovena závazná pravidla, která musely signatářské státy splnit, aby mohly společnou měnu přijmout. Na zasedání Evropské rady v Madridu v roce 1995 členské státy rozhodly o názvu nové měny, která dostala název euro.

€ - Inspirace starověkým Řeckem

Uvedení eura do oběhu předcházely dlouhé přípravy a debaty o jeho designu. Dnes všem důvěrně známý a zažitý znak eura (€) měl reprezentovat snadno rozpoznatelný symbol s jasným sdělením. Za návrhem znaku stojí Belgičan Alain Billiet, který se rozhodl pro písmeno E. Volba písmena E odkazuje ke starořeckému písmenu epsilon, neboť Řecko je považováno za kolébku naší civilizace. Billiet k E ovšem přidal dvě příčné linie symbolizující klid a sílu. Jeho návrh byl schválen Evropskou komisí na summitu v Dublinu dne 12. prosince roku 1996.

Hotovostní měna od roku 2002

Dne 1. ledna 1999 bylo euro zavedeno jako jednotná měna v jedenácti členských státech EU. Od tohoto okamžiku se na finančních trzích a při elektronických platbách používalo pouze Euro, a to v Belgii, Finsku, Francii, Irsku, Itálii, Lucembursku, Německu, Nizozemsku, Rakousku, Portugalsku a Španělsku. O tři roky později vstoupilo do oběhu jako hotovostní měna. Vzhledem k velkému úspěchu Eura se v následujících letech k Eurozóně připojily další státy.

Výjimečná pamětní sada na počest 20. výročí eura

Výjimečná pamětní sada na počest 20. výročí eura Na počest 20. výročí uvedení eura do oběhu byla vůbec poprvé v historii vydána unikátní sada šesti pamětních medailí připomínající první jednoeurové mince ze zemí eurozóny a zemí, které mají povolení eura vydávat a používat. Medaile jsou doplněné státními vlajkami členských zemí. Sada je zušlechtěna ryzím Fairmined zlatem a nákladnou barevnou aplikací. O Fairmined zlatě si můžete přečíst více v dnešním vydání numismatických novinek.

Společný revers sady pamětních medailí zdobí heslo „Jednotná v rozmanitosti“ - oficiální motto Evropské unie a mapa Evropy.

Sada je uložena v krásném tematickém zakladači. Pokud si ji objednáte, můžete se navíc těšit na dárek v podobě jubilejní bankovky a brožuru, která Vás podrobně seznámí s motivy vyobrazených mincí.

Podrobné informace o této jubilejní pamětní sadě naleznete zde.

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.