Přední evropský prodejce mincí a medailí

Přihlásit se

Můj účet:

810 100 500
Váš nákupní košík je prázdný

Co je štěstí? „Muška jenom zlatá!" – praví se ve známém filmu Škola základ života, kde se žáci snaží přednést báseň Adolfa Heyduka. Úryvek se stal doslova zlidovělým, přitom štěstí je v podstatě to, co celý svůj život hledáme, přičemž pro každého z nás znamená něco jiného. Jedno však máme v tomto ohledu společné, všichni si to naše štěstí chceme tzv. „pojistit". K tomu nám mimo jiné slouží mince, jež jsou od pradávna spojeny s osudem a štěstím. Pokud i Vy patříte mezi ty z nás, kteří si své štěstí chtějí tzv. „posichrovat", určitě Vás nadchne Kalendář štěstí, který je plný mincí štěstí z celého světa!

Mince jako symbol štěstí a prosperity

Mince jako symbol štěstí a prosperity

Všichni lidé napříč světem touží po štěstí, k tomu, aby si jej přitáhli do života či si jej udrželi už po mnoho let využívají talismany či symboly, které mnohdy dokáží ovlivnit naše podvědomí. To, do jaké míry je to možné, je stále otázkou zkoumání. Některé symboly jsou nám velice blízké, jiné zcela cizí. Od pradávna jsou jedním ze šťastných symbolů mince. Však i u nás najít minci znamená bohatství.

Mince štěstí se vždy těšily velké oblibě v Asii, obzvlášť v Číně, kde vždy byly důležitým talismanem a symbolem bohatství a prosperity. Jejich vzezření je neobvyklé, mají kulatý tvar se středovým čtvercovým otvorem. Přičemž podle Feng Shui kulatý tvar reprezentuje nebe a čtverec zemi. Kombinace energií obou těchto veličin přináší bohatství a prosperitu. Mince jsou pak následně v určitém počtu (každý počet má svůj význam) svazovány červenou stuhou, jež přidává mincím silnou energii.

Jiný kraj, jiná mince štěstí

U našich sousedů v Německu je určitě mincí štěstí číslo jedna Pfennig, konkrétně 1 Pfennig se značkou mincovny "G", což je první písmeno v německém slovíčku Glück (štěstí). Mince byla původně potažena mědí, což podle lidové víry znamenalo, že ruší zlé energie a podporuje schopnost lásky. V dnešní době má mince obdarovanému přinést hlavně dostatek financí.

Sáhodlouhou tradicí v Irsku se může chlubit 1 Penny. V dřívějších časech se obvykle obchody stvrzovaly podáním ruky a kupující po zaplacení obdržel od prodávajícího zpět penny. Tento rituál měl oběma přinést štěstí a prosperitu. Pokud by však rituál nedodrželi, mohlo je postihnout velké neštěstí.

O kousek dál, ve Spojeném království je za symbol štěstí považována šestipencová mince. Ta sice byla stažena z oběhu již v roce 1980, přesto si však do dnešních dnů zachovává svoji symboliku štěstí. Její revers byl několikrát měněn, poslední verze je z roku 1953. Rub těchto mincí nese květinový vzor, který se skládá z růže, bodláku, trojlístku a póru, květiny představují čtyři Domácí národy (Anglii, Severní Irsko, Skotsko a Wales). Mince je každoročně v období Vánoc zapékána do vánočních pudinků po celém království a svému nálezci slibuje štěstí na následující rok.

Když se podíváme do dalekých krajin, například do Uruguaye objevíme zde minci, která se nazývá 5 nuevos pesos a jejím ústředním motivem je „Sol de Mayo". Mince má vazbu ke květnu roku 1810, kdy proběhla revoluce, která pro uruguayský lid znamenala nezávislost na Španělsku. Legenda vypráví, že když byla vyhlášena nová vláda, slunce prorazilo mraky a rozzářilo oblohu, což bylo považováno za dobré znamení.

Za poslední mincí štěstí se pro tentokrát vydáme do Myanmaru, jedná se o minci 25 Pyas, která na svém reversu nese vyobrazení rostliny rýže. Rýže je totiž plodinou, jež hraje důležitou roli v kultuře a stravě Asiatů. Symbolizuje plodnost, hojnost dětí a štěstí. Jedno zdejší přísloví říká: „Chceš-li být hodinu šťastný, opij se. Chceš-li být jeden den šťastný, ožeň se. Chceš-li být šťastný po celý život, jez každý den rýži."

Mince štěstí pro každý měsíc v roce

Mince jako symbol štěstí a prosperity

Nyní víte, že symbolů štěstí je na světě nepočítaně. Dá se říct, co kraj, to jiný symbol štěstí. Některé jsou nám důvěrně známé a blízké, s jinými se teprve setkáváme. Podstatou všech je však hluboká víra lidí v jejich moc, jež může vyústit v tolik chtěný zázrak.

Kalendář s mincemi štěstí 2023

Pokud si i Vy chcete „pojistit" své štěstí do nového roku 2023 a k tomu nabýt nové znalosti o nejrůznějších symbolech štěstí napříč celým světem, máme skvělý tip!

V Národní Pokladnici máme již nyní pro naše milé zákazníky připravený Kalendář štěstí 2023, jenž obsahuje 12 šťastných mincí z celého světa. Věříme, že mince štěstí obsažené v kalendáři Vám na každý měsíc v roce zajistí štěstí, jehož podobu si v srdci nosíte. A rok 2023 se tak pro Vás stane rokem hojnosti a blahobytu!

Pro více informací, jak získat mince štěstí navštivte: Kalendář štěstí 2023

Společnosti skupiny Samlerhuset BV

Upravit nastavení souborů cookie můžete kliknutím na tento odkaz.