Ve dnech 3. až 5. února se po dvouleté pauze opět konal světoznámý peněžní veletrh World Money Fair Berlin. Veletrh je významnou událostí a pomyslnou jedničkou pro vyznavače numismatiky. World Money Fair každoročně navštíví více než 300 vystavovatelů z celého světa, včetně více než 60 státních mincoven a národních bank.

World Money Fair přináší novinky ze světa numismatiky

Veletrh World Money Fair se jako každý rok konal v Berlíně, v prostorách Estrel Convention Center. Letos se dokonce odehrál jubilejní 50. ročník a návštěvníci se tak během něj mohli seznámit s řadou novinek a zajímavostí ze světa numismatiky. K tomu si po celou dobu mohli vychutnat bohatý doprovodný program přednášek a prezentací.

Kořeny veletrhu sahají do 60. let, kdy probíhala stříbrná krize. V té době byly po celém světě zakládány mincovní kluby, které pořádaly sběratelská setkání. A šéfredaktor časopisu Münzen-Revue založil spolu s několika organizátory evropských burz mincí Organizaci Europäische Münzenbörsen (OEMB), jejímž cílem bylo nastavení podmínek, marketingová aliance a stanovení opatření proti padělkům a napodobeninám.

První mezinárodní akce, která se konala pod taktovkou OEMB, byla v Basileji 22. ledna 1972. Událost postupem času nabývala na významu a přitahovala čím dál více návštěvníků. Stále však chyběl přímý spoj mezi mincovnami a sběratelským trhem. A proto nastal čas pro vznik veletrhu, který se měl stát oborným a reprezentativním místem, kde spolu mohou mezi sebou komunikovat odborníci, výrobní a dodavatelské firmy.

Mincovny postupně začaly prezentovat své umění, což se setkalo s velkým úspěchem. A to tak velkým, že v dnešní době se veletrhu účastní vystavovatelé z více než 50 zemí světa. V průběhu času se veletrh etabloval v neutrální numismatickou výstavu nejen pro obchodníky a mincovny, ale i sběratele. Zároveň se přemístil z Basileje do Berlína, kde jej každoročně navštíví přes 13 000 návštěvníků, kteří zde mohou obdivovat pozoruhodný svět numismatiky.

Národní Pokladnice pro vás veletrh zdokumentovala

My v Národní Pokladnici jsme se samozřejmě na veletrh zajeli podívat, a co jsme tam viděli chceme zprostředkovat prostřednictvím několika fotografií i těm z vás, kteří se třeba neměli možnost letošního veletrhu zúčastnit. Za nás byla atmosféra nepopsatelná, doprovázená řadou zajímavých okamžiků a setkání. Člověk byl doslova okouzlen nejen leskem všemožných numismatů, ale také ukázkou výroby medailí a strojů, které se na vzniku malého uměleckého díla podílejí.